 |
04.09.2023 |
„Предприетите решителни действия за трансформация на отбранителния потенциал на НАТО имат съществено влияние върху развитието на въоръжените ни сили, което генерира множество предизвикателства относно усъвършенстването и придобиването на отбранителни способности. Решенията са в ускорената и целенасочена трансформация и модернизация за постигане целите на възпирането и отбраната в колективен и национален аспект“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 септември, в своята лекция на тема: „Насоки за развитие на въоръжените сили на Република България в контекста на променената геостратегическа среда“ на тържественото откриване на учебната 2023/2024 година във Военна академия „Г. С. Раковски”.
Адмирал Ефтимов подчерта, че на срещата на върха на НАТО през юли във Вилнюс ръководителите на страните членки са потвърдили и детайлизирали приетите през 2022 г. в Мадрид средносрочни и дългосрочни мерки за повишаване на съюзния потенциал за възпиране и отбрана. „Повишаването на способностите за колективна отбрана ще се реализира чрез развитие на пълния набор от необходимите сили и способности във всички оперативни домейни, балансирано предно разполагане на сили и способности, осигуряване на капацитет за тяхното бързо усилване и всестранно осигуряване, както и усъвършенстване на структурата за командване и управление“, каза той. Припомни, че на срещата са били утвърдени новите предварителни планове за колективна отбрана по региони, както и набелязани конкретни мерки за осигуряване на тяхната изпълнимост към края на 2023 г. Потвърдено бе стратегическото значение на Черноморския регион за сигурността на Алианса, а необходимостта от предоставяне на допълнителни гаранции за сигурността по източния фланг бе изведена като приоритетна задача на съюза. Адмирал Ефтимов отбеляза също, че страната ни е предложила да изгради на своя територия щаб на многонационална дивизия, като част от структурата на силите на Алианса и елемент от неговата архитектура за командване и управление в региона. Заедно с изграждането на бойната група на НАТО на наша територия, този щаб ще даде още по-голяма видимост на усилията и приноса на България за укрепването на съюзния възпиращ и отбранителен потенциал в региона.
„Предвид динамиката на съюзните процеси, ролята на България като ключов фактор на югоизточния фланг нараства“, категоричен бе той. Това поставя още по-високи изисквания към способностите на въоръжените сили по отношение на ускорена модернизация и преодоляване на технологичната изостаналост, повишаване на оперативната съвместимост и нивото на подготовка, засилване на интеграцията в съюзните структури и изграждане на устойчивост и ефективно взаимодействие с другите национални участници, имащи отговорности към сигурността и отбраната.
Адмирал Ефтимов посочи, че новите геостратегически реалности налагат стартиране на процес по стратегическо преосмисляне на подходите за осъществяване на отбрана на съюзно и на национално ниво. Ето защо предстои внасянето в Министерския съвет на изработен проект на нова Национална отбранителна стратегия.
Началникът на отбраната подчерта, че ключово направление за постигането на целите за възпиране и отбрана в национален и колективен аспект е модернизацията на въоръжените сили. Той бе категоричен, че предходният, текущият и прогнозният бюджет до 2032 г., при заделяне на 2% от БВП, не позволяват темпо и обхват на модернизацията, компенсиращи изцяло натрупаното изоставане в развитието на отбранителните способности на въоръжените сили и прекъсване на зависимостта от страни извън НАТО и ЕС при ремонта и поддръжката на основно въоръжение и техника. Адмирал Ефтимов посочи, че е създадена организация за преглед на планиращите сценарии, определени при прегледа на отбраната, и свързаната с това приоритизация на инвестициите по проектите за модернизация на въоръжените сили.
Tой отбеляза, че всички дейности и процеси по модернизацията и подобряването на бойния потенциал на въоръжените ни сили не биха могли да постигнат поставените отбранителни цели без основния компонент на отбраната – подготвените кадри. Адмирал Ефтимов заяви, че по отношение на числеността и некомплекта от личен състав във въоръжените сили фокусът следва да се насочи към повишаване на мотивацията на военнослужещите чрез комплекс от мерки от организационен, управленски и социален характер. Той подчерта важната роля на Военна академия „Г. С. Раковски” за решаването на предизвикателствата за развитието на въоръжените сили както за поставянето на научните основи на процеса по тяхната трансформация, така и при изграждането на най-ценния капитал – хората.
Пълния текст на лекцията на началника на отбраната можете да прочетете тук.
|
04.09.2023 |
  Министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наградиха днес контраадмирал Марсело Тарапов, генерален директор по военноморската подготовка и обучението на аржентинските Военноморски сили, за заслугите му за реализиране на първото плаване на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ от състава на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ до българската база на остров Ливингстън в Антарктида.
Контраадмирал Тарапов беше отличен от министър Тагарев с награден знак „За служба под знамената“ I степен. Министърът на отбраната изказа благодарност за неговия съществен принос за осъществяването на мисията. „Надявам се, че в бъдеще Вашето сътрудничество с българските Военноморски сили ще бъде все така ползотворно и заедно ще постигаме общите си цели“, каза министър Тагарев.
Началникът на отбраната връчи на контраадмирал Тарапов почетен плакет на Щаба на отбраната. В обръщението си към него адмирал Ефтимов благодари сърдечно за отдадената и отговорна работа по време на подготовката на българската научноизследователска мисия. Той изрази увереност, че военноморските ни сили ще продължават сътрудничеството и полезната обмяна на опит с военния флот на Аржентина.
На церемонията в Министерството на отбраната присъстваха началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, председателят на Българския антарктически институт проф. д.н. Христо Пимпирев, посланиците на Аржентина, Испания и Бразилия в страната ни, висши офицери от Българската армия, представители на научните и академични среди.
|
03.09.2023 |
Военнослужещи от състава на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили участват в гасенето на горския пожар в землището на село Добростан, община Асеновград, област Пловдив днес, 3 септември.
Модул от 4-ти артилерийски полк – Асеновград в състав от 45 военнослужещи с 6 броя техника от 06.00 ч. тази сутрин се включва в погасяването.
Действията на огнеборците са подпомагани от хеликоптер AS 532 AL Cougar с екипаж от 24-та авиобаза – Крумово. Военният хеликоптер излетя от авиобазата рано сутринта, за да извършва гасене на огъня от въздуха, след което се върна, за да презареди и в 11.10 ч. отново потегли за района на пожара за оказване на помощ.
През вчерашния ден военни хеликоптери Ми-17 и AS 532 AL Cougar с екипажи от 24-та авиобаза – Крумово се редуваха през целия ден в борбата със същия пожар.
Военнослужещите от състава на Сухопътни войски се включват в борбата с огъня по искане на областния управител на Пловдив и след разрешение на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Вертолетът и военнослужещите от ВВС се включват по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
|
03.09.2023 |
В периода 4 – 11 септември 2023 г. военнослужещи и военна техника от състава на българския военен контингент, който ще се включи в операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR), ще бъдат транспортирани по републиканската пътна инфраструктура. Колоните ще се придвижат от Благоевград към ГКПП „Гюешево” и ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“.
В същия период се очаква военнослужещи и военна техника от Въоръжените сили на Република Турция да преминат по пътната мрежа на нашата страна. Контингентът се завръща в южната ни съседка след участие в операцията на НАТО в Косово и ще премине от ГКПП Гюешево към ГКПП Капитан Андреево. Колоните също ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“.
|
02.09.2023 |
Военен хеликоптер Ми-17 с екипаж от 24-та авиобаза – Крумово от състава на Военновъздушните сили се включи в гасенето на горски пожар, който гори в землището на село Добростан, община Асеновград, област Пловдив днес, 2 септември.
Хеликоптерът излетя от авиобазата в 10.10 ч. и ще извършва гасене на огъня от въздуха. Искането е отправено от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
|
01.09.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще открие новата академична учебна 2023/2024 година във Военната академия „Г. С. Раковски” на 4 септември. На официалната церемония по откриването ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Поканени са още генерали и офицери, представители на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, посланици и военни аташета, акредитирани в Република България, ректори на висши училища и партньори на академията.
По случай откриването на учебната година в храм „Свети Архангели“ при академията ще бъде отслужена архиерейска света литургия от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп - първи викарий на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит. От 10.00 ч. на строевия плац на Военната академия след приемане на строя, свещенослужители от Българската православна църква ще отслужат тържествен водосвет за здраве и благоденствие. По традиция в зала „Тържествена” министърът на отбраната ще изнесе първата академична лекция. Лекция пред слушателите ще изнесе и началникът на отбраната.
*** През учебната 2023/2024 г. Военната академия "Г. С. Раковски" посреща новите слушатели, които ще се обучават, както следва: - в магистърска специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Национална сигурност и отбрана” с продължителност 1 година; - в магистърска специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Командно-щабен”, по шест специализации в редовна форма на обучение с продължителност 1 година и по три специализации в задочна форма на обучение с продължителност 2 години. Тази година сред обучаемите и в двете специалности има офицери от Република Северна Македония.
|
01.09.2023 |
|
01.09.2023 |
  31 военнослужещи с пет броя техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада и днес, 1 септември, участват в погасяването на пожара, който се разпали вчера в землището на село Михилци, Община Хисаря, Област Пловдив. Огънят обхвана пресечен планински терен. За овладяването на пожара и ограничаването на по-нататъшното му разпространение, военнослужещите действат съвместно със служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Държавното горско стопанство и доброволци.
През вчерашния ден 37 военнослужещи с 9 единици специализирана техника и медицински екип от формированието за овладяване и преодоляване на последствията при бедствия на 61-ва Стрямска механизирана бригада, под ръководството на майор Иван Кибритев – командир на зенитно-ракетен дивизион на бригадата, оказваха помощ в гасенето на пожар, който гори в борова гора в землището на село Михилци.
По същото време хеликоптер AS-532 Cougar от 24-та авиобаза - Крумово извърши 40 водохвърляния над пожара.
|
01.09.2023 |
Военнослужещи и военна техника от въоръжените сили на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия ще се придвижват на 3 и 4 септември 2023 г. от Гърция (през ГКПП Капитан Петко войвода) по републиканската пътна мрежа на България до Румъния. Придвижването е във връзка с провеждането на многонационалното учение на НАТО „STEADFAST JUPITER“ 23 на територията на Румъния.
|
01.09.2023 |
     Делегация от Министерството на отбраната посети Република Северна Македония от 30 август до 1 септември. Поводът е участие в тройна церемония по официалното приемане и предаване на председателството на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM), приемане и предаване на длъжността командир на Многонационална бригада „Югоизточна Европа“ - ММБрЮИЕ (SEEBRIG) и 24-ата годишнина от създаването на SEEBRIG. Българската делегация, водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, включва заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, Даниела Григорова, директор на Секретариата на SEDM, както и членове на Секретариата. Събитието се проведе в Куманово, РС Македония.
В изказването си на церемонията по приемане и предаване, заместник-министър Запрянов отбеляза събитията, случили се по време на българското председателство и приноса, и заслугите на всички, ангажирани с успеха на инициативата. Той пожела успех на румънското председателство, което ще бъде в период за следващите две години, както и на новия командир на SEEBRIG бригаден генерал Битри (Албания).
Поздравителни речи бяха изнесени също от Славянка Петровска – министър на отбраната на Република Северна Македония, и от Симона Кожокару – председател на SEDM.
Представителите на настоящето и предходното председателство размениха благодарствени адреси и плакети.
България бе председателстваща държава на Процеса SEDM от 1 юли 2021 г.
В рамките на посещението зам.-министър Запрянов проведе срещи с Тирон Яяга, заместник-министър на отбраната на РС Македония и Симона Кожукаро, държавен секретар по отбранителната политика и международното сътрудничество на Министерството на националната отбрана (МНО) на Румъния. По време на срещите бяха обсъдени развитието на Процеса SEDM и актуални теми, свързани с двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
|
31.08.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили се включват в гасенето на голям горски пожар край град Хисаря, Област Пловдив, днес, 31 август. По искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и с разрешение на министъра на отбраната 37 военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово участват в гасенето на огъня на терен.
Действията на огнеборците са подпомагани от хеликоптер AS 532 AL Cougar с екипаж от 24-та авиобаза Крумово, който извършва гасене на огъня от въздуха. Това е второ подобно участие за днес, след като предобед два военни хеликоптера гасиха големия горски пожар в Родопите в Община Чепеларе.
|
31.08.2023 |
 Военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) унищожиха днес, 31 август, невзривени боеприпаси, открити на плажната ивица на град Обзор. Сигналът за тях е бил подаден вчера на телефон 112. След положителна резолюция на началника на отбраната формированието за разузнаване, извличане, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от Военноморска база Варна с ръководител капитан III ранг Атанас Маринов транспортира до Гарнизонно стрелбище ,,Долни Чифлик“ намерения сандък с боеприпасите и ги унищожи при стриктно спазване на мерките за безопасност.
|
31.08.2023 |
Два военни хеликоптера продължават да оказват помощ при гасенето на големия горски пожар, който гори в землището на Община Чепеларе, Област Смолян. Днес, 31 август, от 24-та авиобаза – Крумово в 08.39 ч излетя хеликоптер Ми-17, а в 09.44 ч излетя и хеликоптер AS 532 AL Cougar. Военнослужещите и летателната техника се включват по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, за да извършат гасене на огъня от въздуха, поради труднодостъпния планински терен.
От 18 до 30 август Военновъздушните сили (ВВС) участваха в потушаването на 6 пожара в страната, като борбата със седмия продължава четвърти ден. Екипажите на хеликоптерите прекараха общо над 50 часа във въздуха, като в някои от дните военнослужещите са достигали до 10 часа. За потушаване на огъня над засегнатите райони са изсипани над 500 тона вода. По-голямата част от задачите е изпълнена при трудни и опасни условия: над силно пресечен релеф, при високи температури, задимяване, пулсиращ вятър и силна турболенция. Въпреки тежките условия и широкия фронт на пожарите, екипажите на вертолетите се справиха успешно със задачите.
|
30.08.2023 |
  „България напълно споделя мнението за необходимостта от дългосрочен ангажимент на Европейския съюз (ЕС) в подкрепа на Украйна, който да допринесе за нейната сигурност, за да гарантира свободното и демократично европейско бъдеще на страната“. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на неформалната среща на министрите на отбраната на ЕС днес, 30 август. В рамките на срещата се проведоха дискусии по отношение приноса на ЕС и ангажиментите му към сигурността на Украйна, както и последиците от руската агресия срещу Украйна на регионално и глобално ниво.
„На фона на продължаващата руска агресия срещу Украйна, усложнена от все по-провокативното поведение на Русия, включително в близост до границите на НАТО и особено в региона на Черно море, важен елемент от тази подкрепа трябва да остане предоставянето на военна помощ и обучение на украинските въоръжени сили толкова дълго, колкото е необходимо“, бе категоричен министър Тодор Тагарев. Той подчерта, че страната ни приветства предложението за засилване на подкрепа за Украйна в рамките на Европейския инструмент за мир, който вече е доказал своята ефективност за предоставяне на навременна военна подкрепа на Украйна. „Отдаваме особено значение на запазването на правилата и методологията на Инструмента по отношение на вноските на държавите членки, което гарантира солидарност и приобщаване“, каза още той министър Тагарев.
Министрите на отбраната обсъдиха предложението на Европейската служба за външна дейност за създаването на специален пакет за Украйна в рамките на Европейския инструмент за мир и дългосрочния ангажимент на ЕС към сигурността на Украйна.
Министър Тагарев отбеляза и бързите резултати от прилагането на тристранния подход на ЕС за осигуряването на боеприпаси за Украйна. По думите му - в по-широк план подкрепата за Украйна следва да бъде обвързана с продължаващите усилия за укрепване на европейската отбранителна индустрия, включително със съответните стимули за държавите членки. Той изрази увереност, че новите европейски регламенти в подкрепа на производството на боеприпаси и съвместното им придобиване биха помогнали значително за преодоляване на неотложните и критични пропуски в отбранителните способности.
Министърът подчерта значението на ускоряването на работата по проекта за регламент за Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP), за да се гарантират по-устойчиви инвестиции в отбранителните способности на държавите-членки в дългосрочен план, със съответните стимули, които Комисията ще предостави.
Министър Тагарев изтъкна ролята на военната мисия на ЕС в подкрепа на Украйна (EUMAM) като съществен елемент от цялостната подкрепа на съюза за Украйна в областта на отбраната. Той заяви, че България обмисля разширяване на приноса си към EUMAM в съответствие с нуждите на Украйна с фокус подготовката на бойни санитари, както и принос към обучението на наземен състав за използването на самолети F-16.
Министър Тагарев призова за обединен и координиран отговор на агресивните хибридни действия, провеждани от Русия, включително и елиминиране на разделението на държави, които са членки на Шенген, и такива които не са, което Кремъл редовно използва за внасяне на напрежение в ЕС.
Той също така информира участниците в сесията за скорошната си среща с министър Резников и за решението ни да предоставим 100 бронетранспортьора и съответните резервни части за тях на Украинските въоръжени сили.
Във втората сесия от днешния ден министърът на отбраната потвърди подкрепата на България за евроатлантическия път за развитие на Украйна.
В изказванията си министърът на отбраната Тодор Тагарев акцентира върху ситуацията в региона на Черно море. По думите му - действията на руските военни кораби в Черно море предизвикват безпокойство, тъй като са извън обхвата на обичайната дейност на Военноморските сили на Руската федерация и представляват заплаха за свободата на корабоплаването в Черно море. „Поради този факт следва да положим усилия за засилване на сигурността в Черно море съвместно с партньорите и съюзниците“, подчерта той.
„Tези действия са част от опитите на Руската федерация да блокира напълно украинския износ по море. Това ескалира напрежението в региона и създава както сериозни рискове от инциденти, така и пречки пред свободното корабоплаване в международни води“, посочи още министърът. Той акцентира върху факта, че очевидно руската страна се опитва да използва като оръжие заплахите за предизвикване на хуманитарни катастрофи в световен мащаб, причинени от блокиране на маршрутите за доставки през Черно море. „Отрицателното въздействие на тези действия е не само върху икономиката на Украйна, но и върху други страни, особено в Африка, където могат да доведат до криза с непредсказуеми хуманитарни последици“, бе категоричен министърът на отбраната.
Друг акцент в неговите изказвания беше ситуацията в Западните Балкани. „Приоритет за България е поддържането на стабилност и устойчивост в страните от Западните Балкани, наред с насърчаването на тяхната европейска перспектива и евроатлантическа ориентация. Добросъседските отношения и регионалното сътрудничество са съществени елементи в процесите на стабилизиране и асоцииране за разширяването на ЕС“, заяви министър Тагарев. По думите му - от първостепенно значение е да се увеличи координацията между ЕС и НАТО в усилията за укрепване на устойчивостта и изграждането на капацитет на страните от Западните Балкани. В тази връзка са необходими по-тесни консултации между ЕС и НАТО, свързани със сигурността на Западните Балкани и по-специално ситуационната осведоменост, хибридните заплахи и противодействието на външно злонамерено влияние.
В изказванията си министърът на отбраната обърна специално внимание върху координирането на усилията и засилването на сътрудничеството в борбата с дезинформацията. Необходимо е увеличаване на устойчивостта на обществата да се справят с всяка форма на злонамерени дейности, насочени срещу техните институции. „Това изисква повече инвестиции в развитието на кибернетични способности, защита на критичната инфраструктура и постигане на енергийна независимост“, подчерта министърът.
Във вчерашния ден 29 август в Торехон де Ардос министрите на отбраната на страните от ЕС участваха в заседание на Борда на Сателитния център на ЕС. „Предвид драстично променената среда за сигурност, ролята на Сателитния център на ЕС, като ключов стратегически инструмент на Съюза, нарасна значително. България е убедена, че запазването на технологичното превъзходство на ЕС в областта на геопространствения анализ остава от първостепенно значение за осигуряването на по-силен ЕС в областта на сигурността и отбраната. Това също би допринесло за повишаване на устойчивостта, отзивчивостта и оперативната готовност на съюза, както и устойчивостта на нашите партньори, особено тези в близост до ЕС“, заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев пред колегите си по време заседанието на Борда на Сателитния център на ЕС.
Заседанието беше част от дневния ред на първата среща на министрите на отбраната в рамките на Испанското председателство на Съвета на ЕС. Министрите обсъдиха ключовата роля на Сателитния център на ЕС като военно-политически инструмент на ЕС в областта на сигурността и отбраната, особено след началото на руската инвазия срещу Украйна.
|
30.08.2023 |
Два хеликоптера от 24-та авиобаза – Крумово от състава на Военновъздушните сили участват и днес, 30 август, в гасенето на големия горски пожар в Родопите в Община Чепеларе, Област Смолян. Хеликоптер AS 532 AL Cougar изпълнява задачи по гасене на пожара от 08.30 ч сутринта, а в 11.10 ч от авиобазата излетя и хеликоптер Ми-17. Водоснабдяването се осъществява от микроязовири край Асеновград и от река Белишка над град Лъки.
През вчерашния ден в помощ на огнеборците на земята двата хеликоптера извършиха общо 32 захода с водохвърляне за гасене на огъня от въздуха. При изпълнение на задачите екипажите от 24-та авиобаза отново доказаха отлична подготовка при изключително сложни за работа условия и остават в готовност при необходимост отново да се включат в помощ на населението.
|
« 1 2 3 4 5
515 516 517 » |
|
 |