 |
30.11.2023 |
Във връзка с изготвянето на актуален списък на журналистите от столичните медии и кореспондентите на чуждестранните агенции, които желаят да получат акредитация за отразяване на военната тема през 2024 г. (репортери, фоторепортери/оператори, осветители, техници, инженери СК), ви каним да изпратите в Пресцентъра на Министерството на отбраната на е-mail: presscntr@mod.bg следните данни: медия, длъжност, име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на лична карта, телефон/мобилен телефон, факс и е-mail за контакт. Крайна дата за подаване на данните за акредитация – 11 декември 2023 г.
Напомняме Ви, че съгласно изискванията на Закона за защита на класифицираната информация, на територията на военни обекти няма да бъдат допускани журналисти, които не са подали данни за акредитация за 2024 г.
|
29.11.2023 |
Министерският съвет прие решение за одобряване на „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“ на закрито заседание днес, 29 ноември, и ще я предложи за приемане от Народното събрание. Тя е разработена в изпълнение на Управленската програма на правителството, одобрена от подкрепящото мнозинство, както и в изпълнение на решението на Народното събрание от 31 януари 2023 г., с което се възлага на правителството да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г. При разработването й са взети под внимание процесът на отбранително планиране в НАТО и развитието на военните способности на Европейския съюз. Отчетени са и предварителните уроци от войната в Украйна.
С приемането на Програмата от Народното събрание ще бъде зададена цялостна интегрирана рамка на капиталовите разходи и основните дългосрочни инвестиционни направления за постигане на набелязаните цели, свързани с неотложното превъоръжаване на Българската армия, както и на ред, предвидимост и прозрачност в разходването на капиталовите средства.
Приложението към Програмата представя основните направления за инвестиции до 2032 г. с прогнозна стойност над 100 млн. лв., подредени по приоритет за финансиране. Това са обявените вече проекти за придобиване на: основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизираните формирования от Сухопътните войски; нови трикоординатни радари; брегови противокорабни ракетни комплекси; зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие; ракетна система за залпов огън с повишена мобилност и 155 мм гаубици. Включени са и проекти за придобиване на бойни вертолети; противоминни кораби; ракетни катери, както и за осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка (КИП) на многонационален щаб на дивизия в полеви условия; изграждане на система за противовъздушна отбрана на механизирана бригада; разузнаване и наблюдение на земни и морски цели, чрез използване на безпилотни летателни системи от среден и висок клас с ударни възможности; развитие на способности за преодоляване на сухи и водни препятствия. Първите пет инвестиционни направления и три инфраструктурни проекта са с най-висок приоритет и следва да бъдат стартирани и реализирани в най-кратки срокове.
Индикативната финансова рамка за реализация на Програмата е изготвена в съответствие с прогнозните данни за реалния растеж на БВП и е съобразена със сроковете за постигане на националните Цели за способности в рамките на Процеса на отбранително планиране в НАТО, като основен източник на финансиране са бюджетът за отбрана и разходите за отбрана от централния бюджет.
|
28.11.2023 |
Военнослужещи от Центъра за подготовка на водачи и логистични специалисти в Русе от днес, 28 ноември, участват в евакуация на техника и разчистване на пътища от падналия сняг в община Две Могили. В повечето от населените места там вече трето денонощие няма електричество и вода. Освен в разчистването на снегонавяванията, военнослужещите помагат за премахване на паднали дървета и клони и осигуряване на бърз достъп на служителите на Електроразпределение – Север до най-проблемните участъци. Екипите от състава на Сухопътните войски, снабдени с водоноска, осигуряват продукти от първа необходимост на хората от населените места в общината. Те ще имат готовност и утре да окажат помощ на населението в област Русе в тежките зимни условия.
Военнослужещите действат по искане на областния управител на област Русе Данаил Ковачев и след разрешение на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и на министъра на отбраната Тодор Тагарев.
Продължава участието на формирование за действие при тежки зимни условия от 12-та авиобаза в Долна Митрополия в разчистването от падналия сняг на пътни участъци между селата Брестовец и Беглеж, област Плевен. Вчера военнослужещите от авиобазата разчистваха заснежените пътни участъци между селата в област Плевен от 18.12 ч. на 27 ноември до 00.57 ч. на 28 ноември 2023 г.
|
28.11.2023 |
  Министърът на отбраната Тодор Тагарев участва в конференцията „Противодействие на хибридните заплахи от неконвенционални оръжия в Черноморския регион“, която се проведе днес, 28 ноември, в София. Форумът е организиран от Центъра за изследване на демокрацията и Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ.
„Виждам хибридните заплахи като комбинирани дейности, които се провеждат непрекъснато, за да се намалят капацитета и волята за съпротива срещу злонамерени влияния. Русия продължава да прилага агресивна стратегия за дестабилизиране на страните от Черноморския регион“, заяви министър Тагарев в изказването си по време на конференцията.
Той подчерта, че разпространението на дезинформация и пропаганда е основен елемент от хибридната война на Кремъл срещу държавите в нашия регион, включително България и Румъния. „Тази стратегия се равнява на когнитивна война, чрез която Русия се опитва да постигне своите геополитически амбиции, манипулирайки обществените възприятия и използвайки насаждани страхове. Когнитивната война на Кремъл обхваща много направления и има за цел да контролира нашите позиции по политически, икономически, социални и културни въпроси и да дестабилизира демократичните системи за управление“, каза още той.
„Стратегията на Кремъл за дезинформация в Черноморския регион използва руското икономическо влияние. Дезинформационните дейности на Русия са многопластови, като активно разчитат на лидери на влияние. Този подход има за цел да затрудни разграничаването между правителствени и неправителствени участници и, в резултат, доказването на участието на Кремъл в конкретни злонамерени дейности“, разясни министърът на отбраната.
Министър Тагарев припомни, че от началото на войната срещу Украйна Кремъл няколко пъти и открито отправя заплахи за използване на своя ядрен арсенал, като посочи конкретни изявления на руски политици. Той акцентира на действия като окупацията на Запорожката атомна електроцентрала, която е най-голямата в Европа, плановете за разполагане на руски тактически ядрени оръжия в Беларус, както и самото повишаване на степента на готовност на ядрените сили на Русия, които поставят под риск ядрената безопасност и сигурност в Черноморския регион.
„Сътрудничеството в Черноморския регион в областта на сигурността и стратегическото партньорство в рамките на ЕС и НАТО са от решаващо значение за хармонизиране на усилията за възпиране и противодействие на хибридната стратегия на Кремъл и за укрепване на нашите отбранителни способности“, каза министърът на отбраната. Той подчерта същественото значение за повишаването на оперативната съвместимост на силите на НАТО и укрепването на позициите на Алианса в Черноморския регион чрез съвместни тренировки, учения и обучения, изграждането на капацитет за разузнаване, наблюдение, идентифициране на заплахи и ранно предупреждение, както и модернизацията на отбраната.
|
28.11.2023 |
В Съвместното командване на специалните операции (СКСО) беше дадено началото на етап „Интензивна подготовка“, с който завършва модул „Начална военна подготовка“ за военнослужещите, назначени за оператори, във формированията „Специални сили“. Церемонията по откриването се проведе на 27 ноември. Строят на обучаемите беше приет от заместник-командира на СКСО полковник Иван Райков, в присъствието на техните командири и главни сержанти на 1-а, 3-а, 68-а и 86-а група „Специални сили“.
Интензивната подготовка се провежда на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ и в прилежащи райони със силно пресечена планинско-гориста местност, под ръководството и контрола на инструктори от Учебния център за подготовка и бойно осигуряване на СКСО с командир майор Петър Влахов. Подготовката има за цел, след тежки физически и психически натоварвания, да селектира кандидатите за бойните формирования на СКСО. В нея участват новоназначени офицери, сержанти и войници на длъжности в бойните подразделения на групите „Специални сили“, които по време на обучението си нямат имена и отличителни знаци за своето звание, а само персонален номер. Веднага след церемонията по откриването, обучаемите се отправиха към първото си изпитание – пеши марш, нощем, с 12-километров преход в пресечена местност с множество препятствия от различен характер.
|
27.11.2023 |
  Днес, 27 ноември, министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна с украински военнослужещи, които преминават езиково обучение във Военната академия „Георги Стойков Раковски“. На срещата присъстваха посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук, замeстник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев и представители на политическия кабинет.
Началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев представи украинската група, състояща се от представители на водещи образователни украински институции, които се обучават у нас в рамките на програмата на НАТО DEEP (Defence Education Enhancement Programme).
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ги приветства с добре дошли и изрази надежда, че обучението ще им послужи в бъдещата дейност. Той ги увери в подкрепата за легитимните усилия на Украйна да възстанови териториалната си цялост в рамките на международно признатите граници от 1991 г., като подчерта, че това не е само въпрос на морално задължение и солидарност с украинския народ, но и наш стратегически интерес, за да гарантираме стабилността в региона.
Министър Тагарев посочи още, че страната ни подкрепя дипломатическите инициативи като Формулата за мир на президента Володимир Зеленски и запозна украинската група детайлно с всестранните усилия за оказване на подкрепа, както чрез пакетите военна и военно-техническа помощ, така и чрез различни инициативи, към които страната ни се присъединява и добави, че българската отбранителна индустрия има значителен принос за доставките на боеприпаси към Украйна.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изрази подкрепата си за Украйна и посочи, че никога не е късно да се научи чужд език. Във военната област това е от критична важност по отношение на развитие на способности и оперативна съвместимост.
Н. Пр. Олеся Илашчук благодари за пълната подкрепата на България в този ключов и тежък момент за битката, която Украйна води да защити не само собствената си независимост, но да защити и Европа, и останалия свят от Русия.
В рамките на посещението си украинските военнослужещи имаха възможност да разгледат Министерството на отбраната и бяха запознати с експонатите и най-значимите факти от историята на сградата.
|
26.11.2023 |
Личен състав и техника от Българската армия се включиха днес, 26 ноември, в дейности по овладяване на последствията от влошените метеорологични условия у нас.
Модулна група с техника с висока проходимост от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ се включи в почистването на общинските пътища в област Велико Търново. Военнослужещите са задействани в 6.40 ч. тази сутрин след искане от областния управител на Велико Търново. Екипът подпомогна разчистването на снегонавяванията в района на село Железарци и по пътя Велико Търново - Русе.
В почистването на уличната мрежа и прилежащата инфраструктура в град Враца в 15.00 ч. днес се включи модул от военно формирование 54 990 - Враца от състава на Сухопътните войски. Екипът от 30 военнослужещи е задействан по искане на кмета на общината във връзка с усложнената обстановка поради силните снеговалежи в региона.
Личният състав и техниката от състава на Въоръжените сили действат по разпореждане на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и с разрешението на министъра на отбраната Тодор Тагарев. Българската армия е в готовност да се включи, където е необходимо, в овладяването на последствията от метеорологичната обстановка в страната.
|
24.11.2023 |
|
24.11.2023 |
Днес, 24 ноември, министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна с Н. Пр. Ирене Планк, извънреден и пълномощен посланик на Германия в България.
Министър Тагарев и посланик Планк обсъдиха различни въпроси, свързани със сигурността в Черноморския регион и участието в инициативата "Европейски небесен щит".
Специален фокус на срещата бяха и възможностите за сътрудничество в сферата на киберсигурността и киберотбраната чрез обмен на информация за текущи рискове и заплахи, както и за провеждане на съвместни учения и обучения.
|
24.11.2023 |
Договорът за придобиване на бойни машини "Страйкър" по Програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби бе приет от Министерския съвет и предстои да бъде внесен за ратификация в Народното събрание. Той е в изпълнение на Проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада", приет от 49-ото народно събрание на 9 ноември т.г.
Проектът е на стойност над 1,300 млрд. долара и предвижда придобиване на 198 бойни, разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. От тях 183 са бойни машини от фамилията „Страйкър“ (Stryker). Останалите 15 са спомагателни камиони. Предлаганият срок за производство и доставка на машините е около 36 месеца от възлагането на договора.
Реализирането на договора ще позволи в кратък срок да се преодолее част от дефицита от способности в Сухопътните войски на Българската армия.
|
23.11.2023 |
Традиционната годишна среща на министрите на отбраната на държавите-участнички в Процеса SEDM (South-Eastern Europe Defence Ministerial Process) се проведе в периода 21-23 ноември, в гр. Анкара, Република Турция. В сесията участва българска делегация, водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов.
Срещата беше открита от Симона Коджукаро - председател на SEDM и държавен секретар по отбранителната политика и планиране и международно сътрудничество на Министерството на националната отбрана (МНО) на Румъния. Участниците във форума бяха приветствани от министъра на националната отбрана на Република Турция Яшар Гюлер и от министъра на националната отбрана на Румъния Анджел Тълвар, в качеството му на представител на държавата, председателстваща Процеса SEDM.
Във фокуса на дискусиите бяха постигнатият напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на инициативата, перспективите за дейността на бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG), както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната.
Заместник-министър Запрянов акцентира върху значителната роля, която Процесът има вече почти четвърт век в укрепването на добросъседските отношения и в евроатлантическата интеграция на държавите от региона.
В своите изказвания ръководителите на националните делегации на страните-членки запознаха участниците в срещата с позициите на своите държави по обстановката в Украйна и конфликта между Хамас и Израел. В края на заседанията беше приета съвместна декларация на министрите на отбраната.
По време на срещата беше подписана Нота за присъединяване на Република Молдова към Споразумението за Координационния комитет на Процеса SEDM.
Срещата в Анкара е първата среща на високо равнище, организирана в рамките на румънското председателство на SEDM. България беше председател на Процеса SEDM в периода 2009 г. - 2011 г. и 2021 г. - 2023 г.
В рамките на визитата в Анкара заместник-министър Запрянов участва заедно със своите колеги от Румъния и Република Турция в тристранните разговори по проекта на Меморандум за разбирателство за стартиране на военноморска противоминна операция в Черно море (MCM Black Sea). Очаква се в близко бъдеще да бъдат доуточнени и последните детайли по Меморандума, които ще дадат възможност противоминната група да бъде активирана. Нейните действия ще допринесат както за по-високата сигурност в нашите териториални води и изключителната икономическа зона в Черно море в противоминно отношение, така и за улесняване на износа на зърно от Украйна. Това е от изключителна важност не само за самата Украйна, но и за сигурността на веригите за доставки и изхранването в голяма част от света, особено в Африка.
|
21.11.2023 |
|
20.11.2023 |
Специализиран екип от състава на Военноморска база-Варна е задействан днес, 20 ноември, по сигнал за метален предмет с кръгла форма, наподобяващ мина, забелязан на брега в местността Тузлата, община Балчик. На място военнослужещите са установили, че това е балон за сгъстен въздух. Предметът е иззет и транспортиран за съхранение във военноморската база.
Военнослужещите действаха по сигнал на МВР.
|
20.11.2023 |
Личен състав и техника от артилерийски и зенитно-артилерийски формирования на 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора, от състава на Сухопътните войски, ще се придвижват по републиканската пътна мрежа за провеждане на полева подготовка.
На 21 ноември формированията ще се придвижват от градовете Стара Загора, Хасково и Ямбол до учебен полигон „Корен“ и от град Плевен до учебен център „Николаево“. На 24 ноември формированията ще се завърнат обратно в пунктовете за постоянна дислокация.
|
20.11.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заминава утре, 21 ноември, на тридневно посещение в Република Турция. Той ще участва в годишната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Процеса SEDM, която ще се проведе от 21 до 23 ноември в Анкара.
Срещата на министрите на отбраната от Югоизточна Европа е най-високият форум на Процеса SEDM, на който се обсъждат постигнатият напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на инициативата, перспективите за дейността на бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG), както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната.
На 23 ноември след обяд заместник-министър Запрянов, заедно със своите колеги от Румъния и Турция, ще участва в тристранните преговори по проекта на Меморандум за разбирателство за стартиране на военноморска противоминна операция в Черно море (MCM Black Sea).
|
« 1 2 3
523 524 525 » |
|
 |