 |
20.11.2019 |
  Националното военноморско учение на ВМС на Турция с международно участие „Dogu Akdeniz -2019” завърши днес, 20 ноември 2019 г. В него участва фрегатата „Верни“ от състава на българските ВМС, заедно с над 50 военни платформи (кораби, подводници, самолети и вертолети) от 8 различни държави – България, Гърция, Италия, Испания, Канада, Пакистан, Румъния и домакина на учението Турция. Двете постоянни групи на НАТО в Средиземно море - SNMG 2 и SNMCMG 2, също се включиха в учението с пълния си състав.
По време на учението бяха изпълнени задачи от пълния спектър на бойните действия като: осигуряване на видовете отбрана на съединение надводни кораби по време на прехода на море и в назначен район; артилерийски стрелби по въздушна, морска и брегова цел; отбрана от въздушен противник; придвижване на група кораби през миниран район; противоминни и противоподводни действия, тактическо маневриране и др.
За пореден път екипажът на фрегатата „Верни” показа своето високо ниво на подготовка. Големият брой участващи сили, състоящи се от надводни кораби, подводници и авиация, разнообразието от упражнения, сериали и тактически действия допринесоха за повишаването на натренираността и професионалната подготовка на екипажа.
|
20.11.2019 |
  Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и вицеадмирал Емил Ефтимов, заместник-началник на отбраната и съпредседател на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО), откриха днес, 20 ноември, 20-то редовно заседание на комисията. Форумът се проведе в Министерството на отбраната.
От американска страна заседанието беше открито от заместник-ръководителя на дипломатическата мисия на САЩ в България Джъстин Фридман и ръководено от бригаден генерал Джесика Мейераан - съпредседател на Съвместната комисия и заместник-директор на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в Командването на Силите на САЩ в Европа.
По време на разговорите бяха отчетени резултатите по прилагане на Споразумението в периода от предходното заседание на комисията, проведено на 17 януари 2019 г. в Щутгарт, Германия, до момента. Обсъдени бяха въпроси относно изграждането, използването и сигурността на съвместните съоръжения, както и планираните за следващата година съвместни българо-американски подготовки и учения. Събитието завърши с приемането на решения, свързани с бъдещото прилагане на ССОО.
В заседанието участваха още представители на Министерството на отбраната и Българската армия, Държавна агенция „Национална сигурност”, Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на Командването и на компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана, Офиса за военно сътрудничество и американското посолство у нас.
|
20.11.2019 |
Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще участват в тържествения ритуал по посрещане на военнослужещите от 38-ия контингент, участвали в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Церемонията ще се проведе утре, 21 ноември, от 11.00 ч. на площад „Свобода“ в Хасково.
По време на ритуала ще бъдат наградени военнослужещи от състава на контингента за проявен висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задачите.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, заповядайте на 21 ноември в 11.00 ч. на площад „Свобода“ в Хасково.
|
19.11.2019 |
Българският офицер о.з. полковник Пеньо Пенев, (служител на Разузнавателното управление на Генералния щаб), ще бъде отличен посмъртно от министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Почетният знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ I степен за офицери ще бъде връчен на дъщерята на полк. Пенев арх. Валентина Върбанова на тържествена церемония в Министерството на отбраната, която ще се проведе на 20 ноември, сряда, от 12.00 ч. Наградата се връчва за изключителни заслуги на о.з. полк. Пеньо Пенев (1926 - 2015) към националната сигурност и отбраната на страната и съществен принос за укрепването на двустранните отношения между България и Турция.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 20 ноември, сряда, от 11,30 ч в Министерството на отбраната (вход откъм ул. „Аксаков“). Ще бъдат допускани само акредитираните представители на средствата за масова информация. На церемонията ще може да се запознаете и с подробности за документалния филм на Военния телевизионен канал за о.з. полк. Пеньо Пенев „Един срещу девет“.
|
19.11.2019 |
     „Националният план за нарастване на бюджета за отбрана се изпълнява и разходите по проекта за придобиване на нов боен самолет през тази финансова година по никакъв начин няма да засегнат бюджета за отбрана през следващите години и той ще нараства, както е планирано. Това означава, че от ресурсна гледна точка развитието на модернизацията както на Сухопътните войски, така и на останалите видове въоръжени сили, е осигурено“. Това каза заместник-министър Атанас Запрянов в слово от името на министъра на отбраната по случай бойния празник на Сухопътните войски днес, 19 ноември.
Тържественото честване се състоя във Военната академия „Г. С. Раковски“ в присъствието на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, председателя на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, началника на отбраната генерал Андрей Боцев, висши военни, дипломати, офицери от резерва.
Заместник-министър Запрянов подчерта, че политическото ръководство на Министерството на отбраната споделя загрижеността на командира на Сухопътните войски, за това че модернизацията е неизбежна, много важна, но се забавя. „Това забавяне не се дължи нито на политически, нито на военни фактори, а на сложността на процедурите по превъоръжаване“, увери той. “Благодаря Ви за усърдието и че не се огъвате пред трудностите. Запазихте своите способности и работихте настойчиво за тяхното надграждане. Разчитам на вас, не само като на най-големия вид въоръжени сили, но и като екип от професионалисти, от достойни воини и личности“. Това заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев в своето поздравление към личния състав на Сухопътните войски.
Генерал Боцев акцентира върху повишаването на възнагражденията на военнослужещите и цивилните служители във Въоръжените сили в три поредни години, както и на увеличения брой конкурси за военнослужещи и улеснените условия за назначаването им. Началникът на отбраната припомни извършващите се ремонти и преустрояване на сградния фонд в редица военни формирования. Той заяви, че очаква сключване на договора за новите бойни машини през 2020 г. „Отворихме пътя за реализация и на други ключови, макар по-малки проекти за ремонт, модернизация и закупуване на нова техника и въоръжение – като ремонта на танкове Т-72 и танковия мерник-далекоглед ТПД-К1“.
„Днес ние сме достойни наследници на тези, които защитаваха България. Ние тренирахме по полигоните, ние сме на мисии, ние помагахме на населението. Бяхме там, където трябва. Днес заставаме с гордо вдигната глава пред обществото. Първи сме по проведени учения и участници в тях, първи по участия в мисиите, както и по оказване на помощ на населението“, каза в словото си командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. На тържеството от името на министъра на отбраната с почетен знак на МО „Св. Георги“ I степен бе награден о.з. генерал-лейтенант Кирил Цветков, началник на Главния щаб на Сухопътните войски (2001 г. - 2003г). Награди от името на министъра на отбраната получиха и седем военнослужещи. За отлични резултати и висок професионализъм началникът на отбраната генерал Андрей Боцев награди седем военнослужещи от Сухопътните войски.
|
18.11.2019 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев и заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще участват утре, 19 ноември, в събранието по повод празника на Сухопътните войски. Тържеството ще започне в 10.00 ч. в киносалона на Военна академия „Г.С. Раковски”. Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще наградят военнослужещи и цивилни служители от Сухопътните войски, отличени за проявен висок професионализъм при изпълнение на служебните си задължения.
Преди 134 години - на 19 ноември 1885 г., българската пехота провежда решително победно сражение при Сливница по време на Сръбско-българската война. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава през 1878 г. С победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет през 1992 г.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да присъстват на отбелязването на празника на Сухопътните войски, ще бъдат допускани в района на Военна академия „Г. С. Раковски“ от 9.30 ч. на 19 ноември 2019 г., след представяне на лична и журналистическа карта.
|
16.11.2019 |
  Хиляди наши герои от войните за освобождение и обединение през миналия век останаха в безкръстни гробове в Македония, Добруджа, Поморавието, Тракия. Тук е мястото, където всеки българин може да сложи цвете на признателност в памет на своя дядо, отдал живота си за защитата на България и обединението на българския народ. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 16 ноември 2019 г., в Плевен на тържествената церемония за откриването на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия и героите от Дойранската епопея от Първата световна война, начело с техния командир генерал Владимир Вазов. „Предимството на генерал Вазов пред неговите противници беше, че те бяха в чужда земя, а той бранеше своята“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов. В словото си той припомни величави моменти от защитата на Дойран от българската войска и командирските и личностни качества на пълководеца генерал Вазов, спечелил уважението на свои и чужди на бойното поле.
Този паметник увековечава силата на българския дух и храбростта на нашите деди, служили в българската войска и днес България има нужда от такива паметници – посочи министър Каракачанов. „Българският народ е успявал тогава, когато се е борил, и тогава, когато е бил единен. В окопите всички имаха една мисъл – защитата на България и обединението на българските земи“, каза още министърът на отбраната и подчерта: „Това е изводът – имаме своето бъдеще като нация и народ, ако сме единни“.
Той благодари на Министерството на отбраната за дарените средства за отливане на монумента, на Инициативен комитет „Героите на Дойран“, Община Плевен, както и на всички, които подкрепиха със средства и усилия изграждането на паметника, включително и военнослужещите от формированията в гарнизон Плевен, родолюбиви и патриотични организации и съюзи.
Изграждането на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия се реализира за около година и половина, след като патрон на Инициативния комитет през март 2018 г. стана министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Идеята за него обаче е на близо 100 години. От Инициативния комитет „Героите на Дойран“ благодариха на всички дарители, сред които с лични средства е и министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Сред тях са също и Съюзът на ветераните от войните в България, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, личният състав на гарнизон Плевен, народни представители и много други.
Многохилядното събитие събра в центъра на Плевен представители на държавната и местната власт, неправителствени организации, бизнеса, родолюбиви българи от различни краища на страната, много ученици, жители на Плевен и региона. Присъстваха и председателят на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, народни представители, командири и началници на военни формирования и други. Голям интерес предизвика и празничната програма с участието на представителния оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, Националната гвардейска част и ученическия гвардейски отряд от Плевен.
*** Централната фигура в паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия е на генерал Владимир Вазов, бележит наш военачалник, командир на Девета пехотна Плевенска дивизия в състава на Първа българска армия през Първата световна война. Наред със забележителната му военна кариера, името му се свързва и със случая със „свалянето на бойните знамена“ пред него в Лондон, лично описан в неговите спомени. През 1936 г. ген. Владимир Вазов като член на ръководството и дългогодишен председател на Съюза на запасните офицери посещава Лондон като специален гост на Британския легион – организация на ветераните от Обединеното кралство. При посрещането му на гара Виктория бойните знамена са наведени при преминаването му в знак на почит. Сред посрещачите му там е и фелдмаршал лорд Милн, който командва английските войски, участвали в атаката на Дойран през Първата световна война.
|
15.11.2019 |
       Военните формирования на Сухопътните войски отбелязват своя боен празник с Ден на отворени врати.
Над 1 600 деца и ученици от гарнизони Смолян, Карлово и Казанлък вчера посетиха военните формирования от Сухопътните войски. В Смолян те имаха възможност да катерят алпийска стена и да разгледат оборудването на военнослужещите за действие във високо-планински условия. В Карлово учениците бяха част от механизирани патрули с бронирани машини „Хамър“ и бяха запознати с мерките за безопасност, които военнослужещите предприемат при движение в непозната среда. В Казанлък военнослужещите демонстрираха пред своите гости уменията си при работа с роботизираната система за обезвреждане на импровизирани взривни устройства.
Днес военните формирования в Благоевград, Враца, Пловдив и Асеновград посрещат ученици и граждани, които искат да научат повече за мисиите и задачите на военнослужещите от Сухопътните войски. Гостите имат възможност да разгледат статичния показ на образци оръжие и военна техника.
На 18 ноември (понеделник) 2019 г. от 10.00 ч. военнослужещите от военните формирования от състава на Сухопътните войски в градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен, Сливен, Мусачево, Горна Оряховица и с. Свобода ще посрещнат своите гости и ще им представят възможностите на въоръжението и бойната техника на формированията.
Уважаеми колеги, Каним постоянно акредитираните журналисти на 18 ноември 2019 г. от 10.00 ч. да посетят в Деня на отворени врати военните формирования на Сухопътните войски в градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен, Сливен, Мусачево и Горна Оряховица.
|
13.11.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия в Плевен на 16 ноември, събота. Мемориалът е първият от такъв мащаб, издиган през последните 75 години и посветен на една от най-големите победи на Българската армия през Първата световна война – битката при Дойран. На тържествената церемония ще присъстват и представители на ръководството на Щаба на отбраната, командири на видовете въоръжени сили, представители на местната власт, депутати, дарители, членове на инициативния комитет за издигане на паметника. Тържествата в Плевен ще започнат в 10,45 ч. на площад „Възраждане“ с изпълнения на военни духови оркестри и демонстрация на строеви хватки с оръжие. В 11,30 ч. участниците ще се отправят към площад „Свободата“, където в 12 ч. ще се състои официалният ритуал по откриване на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия.
Мемориалът представлява архитектурно художествена композиция от пет скулптури - на ген. Владимир Вазов и четирима от неговите войници. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов е патрон на инициативата за изграждането на паметника. Министерството на отбраната активно участва в осигуряването на финансови и материални средства за изработване на скулптурните композиции. С лични дарения се включиха и народни представители, общественици, политически партии и граждани, в това число и министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
*** През годините са правени няколко опита да бъде изграден паметник за увековечаване на подвига на българския войник в битката при Дойран. През 1936 г. в гр. Плевен е учреден Инициативен комитет за изграждане на паметник на героите от 9-а пехотна Плевенска дивизия. Изготвен е проект, започва усилено събиране на средства. Военновременната обстановка в страната, както и последвалите драматични събития около и след 9 септември 1944 г. осуетяват намеренията на плевенската общественост. Събраните средства за паметника изчезват безследно. През 2000 г. е взето решение за издигане на паметник, но липсата на достатъчно финансови средства принуждава организаторите да се задоволят само с поставянето на паметна плоча в района на паметника на 4-и пехотен Плевенски полк. На 16 март 2018 г. под патронажа на министър Каракачанов бе създаден Инициативен комитет „Героите на Дойран“ за изграждането на паметник, във връзка със 100-годишнината от битката при Дойран и края на Първата Световна война. Проектът бе утвърден от Областната комисия „Военни паметници“, съгласно Закона за военните паметници. Макет на проекта мина и на обществено обсъждане в гр. Плевен, като получи пълно одобрение.
*** Първата световна война (1914 – 1918) е кулминацията на усилията на българския народ за освобождение на останалите под чужда власт български земи и обединението на разпокъсаната ни Родина. От 1915 г. до 1918 г. Българската армия се сражава на два фронта срещу войските на световни империи като британската, френската,руската и повечето балкански страни. Извоювани бяха славни победи, не бе загубена нито една битка и не бе пленено нито едно българско бойно знаме. Едно от най-героичните сражения през Първата световна война, увенчано с категоричността на успеха и изписано със златни букви в световната военна история, е Дойранската епопея. Девета пехотна Плевенска дивизия, добре подготвена и изкусно ръководена от ген. Владимир Вазов, през 1918 г., извоюва блестяща победа, запазвайки честта на Родината в края на войната.
Подвизите на българските офицери и войници по фронтовете са безпримерни, но над 100 хиляди от тях никога не се завърнаха по родните места, а гробовете им са безкръстни, останали извън пределите на Отечеството. В памет на падналите герои българският народ веднага след войната започва да изгражда военни паметници и мемориали в градове и села, за да достигнат те над 3000 в наши дни.
Уважаеми колеги, ако желаете да проследите тържествата и официалния ритуал по откриването на паметника, заповядайте на 16 ноември в 10,45 ч. на площад „Възраждане“ в Плевен.
|
13.11.2019 |
„Министерството на отбраната и Българската армия са сред първите потребители на ГИС технологията в страната и се чувстваме част от това общество. Географските информационни системи (ГИС) се развиват в различни направления и ние също се стремим непрестанно да следваме най-новите тенденции.“ Това заяви днес, 13 ноември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в поздравление от името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов към участниците в конференцията, посветена на 21-ви Световен ден на Географските информационни системи. Форумът се провежда в хотел „Балкан“, гр. София. „Убеден съм, че използването на съвременни технологии е от ключово значение, както в сферата на отбраната и сигурността, така и във всички други направления“, категоричен бе генерал-лейтенант Илиев. Той отбеляза, че във Военно-географската служба, висшите военни училища и в много от военните формирования вече се използва модерен ГИС софтуер, който поддържа световните стандарти за създаване и обмен на данни и картографски продукти.
Провеждането на форума цели да представи новостите в геопространствените информационни системи, да предостави възможност за обмяна на опит и споделяне на виждания за внедряване на ГИС технологиите в България и тяхното ефективно използване за постигане на по-устойчиво развитие. В конференцията участват представители на множество държавни институции, международни гост-лектори, специалисти и експерти от различни сфери.
|
12.11.2019 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри международната научна конференция „Дългосрочни перспективи за развитие на средата за сигурност и изграждане на способности на Въоръжените сили“, която се провежда във Военна академия „Г. С. Раковски“. На откриването присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, председателят на парламентарната комисия по отбрана Константин Попов, висши военни, дипломати и учени.
В словото си министър Каракачанов подчерта, че темата на конференцията е важна и актуална заради провеждания Стратегически преглед на системата за национална сигурност, основан на оценка на средата за сигурност и на задълбочен анализ на способностите на държавата за противодействие на рисковете и заплахите. „Главните рискове и заплахи пред националната и съюзната сигурност като тероризмът, миграционните вълни, дейността на организираната престъпност и хибридните въздействия ще се запазят, като в същото време ще се задълбочат процесите на промяна на глобалната архитектура на сигурността“, посочи министърът на отбраната. „Конфликтите, в които ще се използват въоръжените сили, ще са с бързо адаптиращ се противник, използващ комбинация от високо технологични решения и от нови, постоянно променящи се методи за постигане на целите. Бъдещите конфликти ще се водят във всички домейни на операциите – по суша, вода , въздух, в космическото пространство и в киберпространството. Това поставя по-високи изисквания към способностите на въоръжените сили, които ще взаимодействат със силите на съюзниците от Алианса“, отбеляза министър Каракачанов. „Отбранителните способности на българските Въоръжени сили трябва да бъдат изграждани в синхрон с развитието на останалите инструменти на националната мощ в политическата, дипломатическата, икономическата и информационната сфера“, категоричен беше министърът на отбраната. По време на форума заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов представи доклад на тема „Ролята на науката при планирането на отбраната и Въоръжените сили“. Той посочи, че сложността на процеса налага въвеждането на научния подход при осъществяването на Стратегическия преглед на отбраната в периода 2019-2020 г. „Използването на този подход е предпоставка за осигуряването на обективност и прозрачност, така че направените изводи от анализите да са солиден аргумент за доминиране над политическата целесъобразност и конюнктура“, заяви вицеадмирал Ефтимов.
|
12.11.2019 |
 Четири специализирани екипа от военни формирования на Сухопътните войски в Белене, Ямбол, Пловдив и Враца са задействани днес, 12 ноември, за обезвреждане на невзривени боеприпаси, открити в различни населени места в страната.
Военнослужещи от 55-и инженерен полк в Белене в 14.30 ч. предприеха разузнаване на корозирал снаряд, открит в землището на с. Черковица, община Никопол. При огледа е установено, че това е 152 мм бронебоен снаряд. В 16.25 ч. военнослужещите под ръководството на старши лейтенант Милен Сотиров извършиха унищожаване на снаряда на място при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализиран екип от военно формирование 52 590 – Ямбол в 13.15 ч. се отправи към землището на с. Лозенец, област Ямбол, по сигнал за намерен невзривен боеприпас. Под ръководството на капитан Димитър Дренски военнослужещите извършиха разузнаване и установиха, че това е изстрел за ръчен противотанков гранатомет. В 16.36 ч. специализираният екип унищожи намерения боеприпас.
Военнослужещи от военно формирование 44 220 – Пловдив под ръководството на капитан Антон Делчев в 15.00 ч. предприеха разузнаване на невзривени боеприпаси, открити при почистване на помещение в кметството на с. Козарско, област Пазарджик. При огледа е установено, че това са 3 ръчни гранати. Военнослужещите транспортираха откритите боеприпаси и ги унищожиха в безопасен район извън населено място.
Специализиран екип от военно формирование 54 990-Враца с ръководител старши сержант Любомир Цветков към 15.00 ч. е задействан за изпълнение на задачи по обезвреждане на невзривен боеприпас, открит на брега на язовир „Огоста“, Монтанско. При огледа е установено, че това е ръчна граната F-1 със запалка. Военнослужещите извършиха унищожаване на боеприпаса при спазване на мерките за безопасност.
|
12.11.2019 |
Формирования от Специалните сили на Българската армия и армейската авиация на САЩ в Европа ще проведат от днес, 12 ноември, петдневна съвместна подготовка в района на Учебен полигон „Ново село“ и летище Пловдив. В нея ще участват до 8 вертолета UH-60 „Black Hawk“ и до 80 военнослужещи от военно формирование 32 990 – Пловдив с необходимата екипировка и оборудване.
По време на съвместната българо-американска подготовка военнослужещите ще повишат своите умения при изпълнение на задачи по инфилтриране и ексфилтриране по различни способи на групи за Специални операции и медицинска евакуация с хеликоптер.
|
11.11.2019 |
Във Военна академия „Г. С. Раковски” от 12 до 14 ноември ще се проведе традиционната международна научна конференция на тема: „Дългосрочни предизвикателства за развитие на средата на сигурност и изграждане на способности на Въоръжените сили“. Конференцията е организирана от Военна академия „Г. С. Раковски“ и ще бъде открита от министъра на отбраната Красимир Каракачанов.
Във форума ще участват над 150 представители на повече от 15 държави. С доклад в конференцията ще се включи и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да отразят откриването на международната конференция в зала „Тържествена“ на Военната академия, ще бъдат допускани в района на висшето учебно заведение от 9.30 ч. на 12 ноември 2019 г., след представяне на лична и журналистическа карта.
|
08.11.2019 |
         При изключителен интерес премина кампанията „Бъди войник“ в гр. Сливен днес, 8 ноември. Стотици млади хора от града и съседните общини дойдоха, за да разгледат образците на въоръжение и военна техника и да се запознаят с възможностите за служба в Българската армия. За първи път по време на статичния показ в рамките на кампанията „Бъди войник“ военнослужещи от Сухопътните войски запознаха посетителите с възможностите на танк Т-72. Аплодисменти в Сливен събра и динамичният показ на военнослужещи от регионална служба „Военна полиция“, които демонстрираха действия по охрана на ВИП лице и защита при нападение от терористи.
„Отчитаме по-висок интерес към Българската армия. В сравнение с миналата година през 2019 г. имаме повече кандидати за служба, отколкото напуснали“, каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев пред журналисти. „Виждаме желанието на обществото да контактува с армията и това, заедно със стабилния социален пакет и повишените разходи за отбрана ще допринесат за преодоляване на некомплекта“, допълни генерал-лейтенант Димитър Илиев. Като други предимства на службата във Въоръжените сили той посочи сигурността, равния старт и възможностите за кариерно развитие.
„Едно от най-важните нематериални предимства на службата в Българската армия е чувството, че изпълняваш дълга си към Родината, че принадлежиш към здрав, сплотен колектив и отговаряш за сигурността на страната си, че я защитаваш“, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Събитията от кампанията „Бъди войник“ завършиха с концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили, Гвардейският представителен духов оркестър и формации към военния клуб в гр. Сливен.
|
« 1 2 3
385 386 387 » |
|
 |