 |
09.05.2011 |
„Европейските ценности не са заплашени, защото те не са просто низ от думи, записани върху лист хартия преди 61 години. Това са ценности, които изискват от нас отговорност в мислите и действията ни”, каза заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова днес, 9 май, по време на публична дискусия на тема „Заплашени ли са европейските ценности от икономическата и финансова криза?”
„Решимостта на държавите-членки да преодолеят кризата показва, че европейските ценности не само са живи, но и ще бъдат нашите ценности в следващите десетилетия”, отбеляза заместник-министърът на отбраната и допълни, че трябва да помним този ден с гордост, защото сме част от ЕС и ние заедно с нашите европейски приятели, партньори и съюзници градим бъдещето на Европа.
Дискусията „Заплашени ли са европейските ценности от икономическата и финансова криза” се организирана по случай Деня на Европа от Европейското движение и Съюза на европейските федералисти със съдействието на Министерството на отбраната.
В нея участваха още Н. Пр. Таря Лайтиайнен, посланик на Финландия у нас, председателят на парламентарната Комисия по външна политика и отбрана Доброслав Димитров, д-р Андрей Ковачев, ръководител на българската делегация на ЕНП в ЕП и вицепрезидент на Съюза на европейските федералисти, представители на неправителствени организации и медии.
|
09.05.2011 |
Във Военноморска база Бургас от днес, 9 май, започна четиридневното учение “Атия 2011”. В него ще участват кораби и личен състав от базата и ГД “Гранична полиция”, военнослужещи и техника от Военновъздушните сили, представители на различни държавни институции, на местната власт и на неправителствени организации.
По време на учението ще се отработи взаимодействието при прилагането на стандартните процедури на НАТО по контрол на корабоплаването и бординг операция на кораб-нарушител.
Ръководител е командирът на база Бургас комодор Георги Мотев.
|
09.05.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов и заместник-министърът на отбраната Валентин Радев заминаха днес, 9 май, на двудневно посещение в Истанбул, Република Турция. Те ще участват в работата на международното изложение на отбранителната промишленост „IDEF-2011”. Визитата се осъществява по покана на министъра на отбраната на Република Турция Веджди Гьонюл.
На изложението ще бъде представена техника на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, транспортна техника и техника за логистична поддръжка на 541 фирми от около 40 държави, сред които и Република България.
|
05.05.2011 |
 По случай 6 май - Ден на Храбростта и празник на Българската армия, министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов разговаряха днес, 5 май, с български военнослужещи, участващи в операцията на международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан (ISAF), KFOR в Косово, в мисията на EС в Грузия, в операцията на ЕС в Босна и Херцеговина.
По време на видео-конферентната връзка беше осъществен и разговор с командира на фрегатата „Дръзки”, която участва в мисията на НАТО „Обединен защитник”.
Капитан ІІ ранг Панчо Панчев съобщи, че екипажът е високо мотивиран и добре подготвен за изпълнение на задачите. До момента не са проверявани товари на кораби и рибарски лодки, тъй като такива отговорности не са поставяни от командира на операцията.
Министър Ангелов и генерал Симеонов пожелаха на всички военнослужещи здраве, късмет, да запазят своя висок боен дух и успешно завръщане в Родината.
По-късно пред журналисти министър Ангелов съобщи, че вчера на закрито заседание на Министерски съвет е приет нов Устройствен правилник на Министерството на отбраната и проект на постановление на Министерски съвет.
Правилникът е разработен на базата на обсъдена от Съвета по отбрана организационна структура на Министерството на отбраната. С него се постига премахване на дублираните функции на административните звена и тяхното преструктуриране, съпроводено с намаляване на числеността им.
Числеността на администрацията на министерството се намалява със 184 щатни бройки.
Значително се намаляване на числеността на структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната с 525 щатни бройки. Предвижда се създаване на централно военно окръжие, което ще поеме всички функции по подготовката на резерва, военния отчет на личния състав - заедно с останалите окръжия. Върви се плътно по изпълнение на Плана за развитие на въоръжените сили.
Министър Ангелов допълни още, че с 20% са намелели военнослужещите, които напускат войската по свое желание, в сравнение със същия период на миналата година.
|
05.05.2011 |
  Министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов наградиха днес, 5 май, десет български интелектуалци и спортисти.
Те бяха отличени с награден знак „За принос към Министерството на отбраната” и с плакет на началника на отбраната по повод тяхната творческа и спортна дейност, с която допринасят за издигането на престижа на Българската армия.
«Искам да подчертая, че за много поколения военнослужещи вие бяхте и оставате високоуважавани и обичани хора», каза в словото си министърът на отбраната Аню Ангелов. Той благодари на отличените, че носят в сърцата си Българската армия и че допринасят за това тя да бъде национална институция, която се ползва с висок авторитет и обществено доверие. Той припомни, че според последните социологически изследвания Българската армия се ползва с 47.7% доверие и е на второ място в класацията на институциите след Българската православна църква.
В заключение министър Аню Ангелов подчерта: «Ежедневието на армейския живот е намирало и намира отражение във всички области на изкуството, науката и спорта. Области, в които вие имате неоценим принос както към цялото общество, така и към армията».
Министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов пожелаха здраве, много успехи и закрила от патрона на Българската армия - Св. Георги. Тук можете да видите пълния списък на наградените.
Доцент Христо ТОНЕВ – университетски преподавател, дългогодишен военен диригент, един от най-изявените композитори и оркестратори на музика за духов оркестър.
Росен ПЕТРОВ – изявен телевизионен водещ и продуцент, създател и участник в инициативата „Свобода за българските медици в Либия”, автор и сценарист на военно-историческото предаване „Операция Слава”, което продължава и днес в предаването „Нека говорят”.
Васил МИХАЙЛОВ – изтъкнат български актьор, пресъздал образа на един от най-големите национални революционери – капитан Петко войвода и изиграл десетки роли на личности със силно духовно и патриотично присъствие.
Стефка ЯНОРОВА – известна актриса, пресъздала десетки образи в театъра и киното, звезда от театър „Българска армия” и лице на кампанията „Деца на Българската армия” в подкрепа на децата на военнослужещи и цивилни служители, загинали при изпълнение на служебния си дълг.
Здравка ЙОРДАНОВА – олимпийска и световна шампионка по академично гребане, дългогодишна журналистка във вестник „Българска армия”, посланик на Република България за спорт, толерантност и феърплей към Съвета на Европа.
Димитър ЯКИМОВ – изявен български футболист и треньор от ЦСКА и националния отбор, който с победния си гол през 1961 г., класира за първи път България за участие на световно първенство по футбол, наричан и до днес от феновете „поетът на футбола”.
Професор Петър СЛАВЕЙКОВ, университетски преподавател, декан на Геолого-географския факултет в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, автор на редица научни трудове и водещ експерт в областта на регионалното и местното развитие.
Професор д-р Димитър ДИМИТРОВ – дългогодишен университетски преподавател, основател на научното направление „Икономика на сигурността” и на катедра „Национална и регионална сигурност” в УНСС, с над 500 научни публикации в областта на икономиката, управлението и сигурността.
Калина СТАНЧЕВА, изявена радиожурналистка, автор на стотици анализи и репортажи, директор на програма „Хоризонт” в Българското национално радио и активен партньор в популяризирането на кампанията „Деца на Българската армия” в подкрепа на децата на военнослужещи и цивилни служители, загинали при изпълнение на служебния си дълг.
Тончо Русев – композитор, изявен творец в българската поп-музика, автор на повече от 1 000 популярни песни, част от които посветени на Българската армия.
|
04.05.2011 |
По случай Деня на Храбростта и празник на Българската армия 6 май за четвърта поредна година Фондация „Българска памет” организира поклонение на българското военно гробище в Ново село в Република Македония, където са погребани 71 български военнослужещи, загинали през Междусъюзническата и Първата световна война.
Венец от името на министъра на отбраната на Република България ще поднесат военнослужещи от Националната гвардейска част.
|
04.05.2011 |
По повод 6 май - Ден на Храбростта и празник на Българската армия, Националният военноисторически музей е подготвил богата програма за жителите и гостите на столицата. С проявата стартира програмата, посветена на 95-годишния юбилей на музея.
В откритата експозиция на Националния военноисторически музей посетителите ще могат да разгледат боен хеликоптер МИ-8, Танк Т 72, зенитно-ракетен комлекс „КРУГ”, бронетранспортьор, самоходна минохвъргачка „Тунджа”.
Своите умения по стрелба с лък ще демонстрират представители на „Бага-Тур” – София.
За добрата кухня, задължителна за всеки празник, ще се погрижи военен готвач, който ще майстори войнишки гозби при полеви условия. За доброто настроение на празника ще се погрижат младите таланти от 144 СОУ „Народни будители”.
Празникът започва в 12.00 ч. на 6 май в Националния военноисторически музей. Заповядайте!
|
04.05.2011 |
Тържествата по повод Деня на Храбростта и празника на Българската армия ще започнат на 5 май 2011 г. с празничен концерт за военнослужещите от Софийския гарнизон и техните семейства в Зала №1 на Националния дворец на културата. В програмата са включени изпълнения на Представителния ансамбъл на въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър. В навечерието на празника от 21.00 ч. в градовете София, Пловдив и Варна ще се проведат празнични илюминации.
На 6 май в 9.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата ще започне празничен Водосвет на бойните знамена и Знамената-светини. Ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите български воини.
В 10.00 ч. на площад „Княз Александър I” в София ще започне военният парад. В него ще участват над 500 военнослужещи от Българската армия. В седем представителни блока ще преминат военнослужещи от Военна академия „Г.С. Раковски”, Националната гвардейска част, участници в мисии и операции по поддържане на мира, военнослужещи от Сухопътни войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Щаба по осигуряване и поддръжка, Гвардейският представителен духов оркестър. По традиция парадът ще бъде открит от Военновъздушните сили с един вертолет „Ми – 17”, носещ националния флаг на Република България, ескортиран от два вертолета „Кугар” от авиобаза „Крумово”.
Командващ парада е заместник-началникът на Военноморските сили – комодор Румен Николов.
В 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на караула пред Президентството.
Денят на Храбростта и празника на Българската армия ще бъде отбелязан от военните формирования на видовете въоръжени сили в Белене, Стара Загора, Шумен, Плевен, Асеновград, Плевен, Варна, Бургас, Ямбол и в Долна Митрополия.
Колеги, напомняме ви, че за отразяване на Водосвета и военния парад в столицата ще бъдете допускани след представяне на лична и журналистическа карта.
* * *
Денят на Храбростта, 6 май, започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване. С указ № 1 от първи януари 1880 г. княз Александър Батемберг учредява военния орден “За храброст” - отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. А с указ № 5 от девети януари същата година се постановява честването на празника.
През войните в периода 1912-1918 г., макар и в бойни условия, празникът се отбелязва. Той се чества всяка година с отслужване на панихида за загиналите и молебен за живите. Прави се преглед на войсковите части от върховния главнокомандващ на Българската армия и велик магистър на ордена “За храброст”. Тържеството завършва с военен парад.
До подписването на Ньойския договор Денят на бойната прослава се чества отделно на 27 ноември (победата на Българската армия в боевете при Сливница в Сръбско-българската война от 1885 година). През 20-те години този празник се обединява с отбелязването на Деня на Храбростта на 6 май. От 1931 г. Денят на Храбростта и победите е обявен за боен празник на войската. За първи път при честването на Гергьовския празник през 1937 г. тържеството започва от предната вечер със заря, дотогава тя е епизодично явление.
След 1946 г. традицията в честването на празника на Българската армия е прекъсната. Първоначално е определена датата 9 септември, а след 1953 г. - 23 септември, която остава до демократичните промени у нас през 1989 г. Великото народно събрание определя за празник на войската 23 август - денят на решителните боеве при Шипка. Две години, 1991 г. и 1992 г., българските воини честват този паметен ден като свой празник. През 1993 г. с постановление на МС № 15 от 27 януари 6 май е обявен за Ден на Храбростта и празник на Българската армия.
|
04.05.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще наградят утре, 5 май, десет български интелектуалци и спортисти.
Те ще бъдат отличени по повод тяхната творческа, научна и спортна дейност, с която допринасят за издигането на престижа на Българската армия.
Награждаването ще се състои от 11.00 ч. на 5 май 2011 г. в зала „Тържествена” в Министерството на отбраната.
Напомняме Ви, че в сградата на Министерството на отбраната ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта.
|
04.05.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще разговарят утре, 5 май, с военнослужещи от българските контингенти, които участват в операции на НАТО и ЕС, по повод Деня на Храбростта и празника на Българската армия. Те ще поздравят и всички, които имат личен празник на 6 май.
Очаква се в разговора да се включи командирът на фрегатата „Дръзки” капитан първи ранг Панчо Панчев.
Видео- и телефонната връзка ще започне от 09.30 ч. на 5 май в „Информационния център на МО” (ул. „Раковски” № 106).
|
03.05.2011 |
Редовно заседание на Отрасловия съвет в Министерството на отбраната се проведе днес, 3 май, под председателството на заместник-министъра на отбраната Августина Цветкова.
В конструктивен диалог бяха обсъдени въпроси, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд за 2011 г., политиката по доходите на Министерството на отбраната и възнагражденията на медицинските работници от Военномедицинска академия.
Беше постигната договореност през второто полугодие на 2011 г. Министерството на отбраната да осигури на базата на икономии 150 000 лв. допълнително за работно облекло и предпазни средства за цивилните от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и формированията на Българската армия.
Синдикалните лидери бяха запознати с предстоящите организационно-щатни и структурни промени в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра и във военните формирования на Българската армия. Беше подчертано, че трудовите правоотношения с цивилните служители от реорганизиращите се структури ще бъдат уредени при стриктното спазване на законодателството.
Членовете на Отрасловия съвет в Министерството на отбраната се договориха да бъде сформирана работна група за изготвяне на Рамково споразумение между МО и синдикатите.
В заседанието участваха председателят на Федерацията на независимите синдикати от отбраната „Българска армия” инж. Георги Братованов и неговите заместници, председателят на Националния синдикат „Отбрана” към КТ „Подкрепа” Тодор Воденов и неговите заместници, директорите на дирекции „Управление на човешките ресурси”, „Правно-нормативна дейност” и „Финанси” Иван Иванов, Елена Маркова и Габриела Пенчева, заместник-началникът по диагностичната дейност на ВМА полковник доц. Евгений Белоконски, д.м. и полковник Димитър Димитров - държавен експерт в отдел „Информационен и организационно-щатен” в Щаба по отбраната.
|
03.05.2011 |
  Основна задача на Четвъртата оперативна група, с която Българската армия участва в операцията на НАТО в Афганистан, е да обучава, съветва и осигурява връзка между Афганистанската национална армия и ИСАФ. Българският OMLT – екип работи в Афганистанската гарнизонна поддържаща част на Сухопътни войски в Кабул, която наброява близо 250 военнослужещи. В началото на афганистанската Нова година българските военнослужещите поставиха началото на Курс за ограмотяване. Те осигуриха необходимите табла, дъски, тетрадки, маркери и мултимедийно осигуряване на занятията. Учители в курса са техните афганистански партньори майор Раби Ула – религиозен офицер в гарнизона и неговият заместник майор Ихтери. Афганистанските военнослужещи, които са израснали в условията на война, благодарение на този курс правят своите първи стъпки към ограмотяване. Провеждането му стана възможно със сътрудничеството на коалиционните партньори от ИСАФ.
Другите направления, в които екипът демонстрира висок професионализъм, са подобряване на защитата на силите и средствата, подобряване на инфраструктурата на района на гарнизонната част, логистичното, свързочното и медицинското осигуряване.
„Екипът на OMLT – 4 премина успешна адаптация, с което за пореден път доказа, че българските военнослужещи са оперативно съвместими със съюзниците от НАТО”, каза националният командир на българския контингент в Афганистан полковник Атанас Герджиков. „Най-голямото признание за шестте месеца, които българските военнослужещи прекараха в Афганистан, са успехите на афганистанските им колеги”, допълни той.
|
03.05.2011 |
„Дискусията за интелигентната отбрана и сигурност е тема от изключителна важност за всички страни-членки на Алианса, които трябваше да намерят и все още търсят правилните стратегии и пътища за изграждане на отбранителни способности, в условията на динамична среда за сигурност и при настъпилата дълбока световна икономическа и финансова криза, засегнала сериозно сектора на отбраната и сигурността”, каза министърът на отбраната Аню Ангелов при откриването на двудневната конференция на тема: “Интелигентна отбрана и сигурност: интегриране на ефективно управление, чрез използването на съвместни действия и контрол”.
„Формулираната в Мюнхен от Генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен идея за „интелигентната отбрана” (smart defense) представя възможности за изграждане на нов тип коалиционна култура и единство между страните-членки, които да доведат до на повече сигурност в условията на намаляващ ресурс”, отбеляза министър Ангелов и допълни, че нашето общество трябва да е с ясното съзнание, че националната отбрана е неделима част от системата за колективна отбрана на НАТО и че участието ни в мисиите на Алианса генерира добавена стойност към нашия национален суверенитет и сигурност.
Като пример за споделяне на съюзническите задължения и финансовите тежести като страна-членка на Алианса министър Ангелов посочи участието на фрегатата „Дръзки“ в операцията по налагане на оръжейното ембарго на Либийската арабска джамахирия, което е ярко доказателство за това, че Република България е избрала мястото си в съвременния свят – на страната на демокрацията и срещу диктаторските режими и варварското изтребване на собственото население, на страната на правото, реда и сигурността срещу хаоса и тероризма.
Форумът “Интелигентна отбрана и сигурност: интегриране на ефективно управление, чрез използването на съвместни действия и контрол” се провежда в Централния военен клуб в София със специалната подкрепа на Министерството на отбраната и е част от серията събития през 2011 г., с които се отбелязва 20-та годишнина на Атлантическия клуб в България.
Министър Ангелов поздрави Атлантическия клуб за неговия двадесет годишен юбилей и отбеляза, че неправителствената организация има несъмнена заслуга за членството ни в НАТО.
|
02.05.2011 |
В София започва подготовката за военния парад по повод 6 май – Деня на Храбростта и празника на Българската армия. На 3 и 4 май пред Националния исторически музей ще се проведе репетицията на военнослужещите, които ще участват в парада. Генералната репетиция ще се състои на 4 май (от 21.00 ч. – пред Паметника на Незнайния воин и от 22.00 ч. на площад „Княз Александър I”).
Вертолети на Военновъздушните сили на Република България ще изпълнят тренировъчни полети на малка височина над град София (площад “ Княз Александър I”) на 3 май от 09:00 до 10:30 ч., на 4 и 5 май от 10:00 до 11:30 ч. и от 14:00 до 15:30 ч.
|
02.05.2011 |
Министърът на отбрана Аню Ангелов ще участва утре, 3 май, в откриването на двудневна конференция на тема: “Интелигентна отбрана и сигурност: интегриране на ефективно управление, чрез използването на съвместни действия и контрол”.
Форумът се провежда със специалната подкрепа на Министерството на отбраната и е част от серията събития през 2011, с които се отбелязва 20-та годишнина на Атлантическия клуб в България.
Конференцията ще започне в 9.30 ч. в зала „Тържествена” на Централния военен клуб в София.
|
« 1 2 3
497 498 499
501 502 503 » |
|
 |