 |
21.10.2011 |
   "Сега, когато вече сме членове на НАТО, можем да изкажем благодарността си към участниците в Рота 4093, защото още тогава, преди 60 години, те са ни направили част от ценностите, които сега не само възприемаме, но споделяме и следваме”, каза заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова в словото си по повод откриването на фотоизложбата „Рота 4093”, посветена на първата българска рота в НАТО, в Националния военноисторически музей. Тя изрази убеденост, че изложбата ще предизвика интереса на младите хора, защото разкрива малко известни исторически събития и факти.
Изложбата „Рота 4093”, с която се отбелязват 60 години от създаването на първата българска рота в НАТО, включва повече от 100 фотоса, запечатали важни моменти от ежедневието на доброволците.
Българската национална доброволческа рота 4093 е формирана на 20 октомври 1951 г. След двегодишно пребиваване в гарнизоните Цайлсхайм, Ешборн и Брюхмюлбах-Мизау, през октомври 1953 г. ротата е преместена в Гермерсхайм, където охранява оръжейни депа и други важни военни обекти. Съставът й е от 200 войници. Командири на ротата последователно са: лейтенант Стефан Бойдев, капитан Борислав Байчев и капитан Димитър Кръстев. Рота 4093 е разформирана през юни 1964 г.
Фотосите показват знамето и емблемата на ротата, униформите и въоръжението, командния й състав, моменти от изпълнението на бойната служба, стрелковата подготовка, тренировки и учения, създаването на параклис в гарнизона в Гермерсхайм, отбелязването на различни празници и др. В изложбата се припомнят имената на офицери и сержанти от личния състав на ротата с кратки биографични данни за тях.
|
20.10.2011 |
|
20.10.2011 |
Представителни подразделения от състава на военно формирование 28 330 – Смолян ще участват утре, 21 октомври, в тържествата, посветени на 99-та годишнина от освобождението на Родопите и празника на град Смолян.
Военнослужещите от гарнизона ще поднесат венци и цветя пред паметника на полковник Владимир Серафимов - командир на 21-ви пехотен Средногорски полк, участвал в боевете през 1912 г. за освобождението на Средните Родопи на връх Средногорец. Почетни роти от военното формирование ще вземат участие и в тържествена проверка (заря) на площад „България” в града.
|
20.10.2011 |
Министър Ангелов разпореди в Българската армия да се извърши преглед на готовността на модулните формирования за помощ на населението в усложнена зимна обстановка на заседанието на Съвета по отбрана, проведен на 19 октомври. През тази седмица военнослужещи и военна техника на Българската армия се включиха в подпомагане на населението в бедстващите райони в страната – Сливен, Карлово и Варна.
На заседанието членовете на Съвета разгледаха анализ на резултатите от атестирането на военнослужещите през 2011 г. и обсъдиха промени в Наредбата за критериите, условията и реда за атестиране на военнослужещите.
На вниманието на членовете на Съвета беше представен доклад с резултатите от административната проверка, проведена от Съвместното командване на силите, по случая с кражбата на 14 броя 85-мм боеприпаси от района на бившето поделение в Челопечене. Министър Ангелов разпореди въз основа на административната проверка да се предложат съответните дисциплинарни мерки спрямо виновните лица в срока и по процедурата, установени от ЗОВСРБ и Правилника за неговото прилагане.
Продължава изпълнението на оперативно-издирвателни мероприятия от органите на Военна полиция в тясно взаимодействие с МВР и ДАНС. По образуваните досъдебни производства се провеждат процесуално-следствени действия под ръководството на Военноокръжна прокуратура – София.
|
20.10.2011 |
Отличие за най-успешно развиващата се болница у нас получи вчера Военномедицинска академия (ВМА)от Българския лекарски съюз (БЛС) по повод Деня на Св.Иван Рилски – Чудотворец, честван и като Ден на българския лекар. Наградата „За медицина, наука и най-успешно развиваща се болница” бе връчена на началника на ВМА генерал-майор проф. Стоян Тонев по време на тържествената церемония в Театър „Българска армия”.
Военна болница е не само отворена за всички нуждаещи се пациенти, тя е болница, която не отказва да приеме всеки тежък случай. За последната година в нейните интензивни клиники са приведени над 1800 болни от цялата страна. Организацията на нейните медици е на световно ниво и те са подготвени за акции и евакуации по въздух, суша и вода, се казва в официалното обръщение на БЛС. Генерал-майор Стоян Тонев благодари за високото отличие, като подчерта, че то е отличие не само за военните лекари и медицински сестри, но и за всички колеги от цялата страна. „Сътрудничеството на ВМА с останалите болници и цялата здравна система е на такова ниво, че в крайна сметка наградата е обща”, допълни той. „Бих искал да призова трите основни стълба на здравеопазването - Министерството на здравеопазването, НЗОК и БЛС, за една по-голяма кооперация и сътрудничество, защото когато някоя от тези три колони на храма на здравето, поиска да бъде по-висока от другите две, то тогава се накланя целия храм”. Отличието за най-успешно развиваща се болница на съсловната организация е поредната награда за ВМА, която през 2008 г. бе определена като „Лидер на престижа и качеството” за всички болници от страните-членки на НАТО. Една година по-късно Институтът за Медицински одит и контрол на ресурсите (MARC), който е част от Европейската асоциация за качество в здравеопазването (ESOH), връчи на ВМА престижната си награда за най-добро качество на медицинските услуги и стабилни финансови резултати на обществена болница у нас. За трета поредна година ВМА е на първо място и в рейтинговата класация за граждански одит и удовлетвореност на пациентите на Българската асоциация за закрила на пациентите.
|
20.10.2011 |
Военнослужещи от военно формирование 34 340-София унищожиха вчера, 19 октомври, 20 учебни противотанкови мини и 18 учебни противопехотни мини, открити в бившето военно летище в с. Кондофрей, община Радомир. Действията на модулното формирование за унищожаване на невзвривени боеприпаси се ръководеха от капитан Йордан Коцев.
|
19.10.2011 |
Военнослужещите от Алпийския батальон в Смолян отбелязват утре, 20 октомври, своя професионален празник. На тържеството ще присъства началникът на Щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Андрей Боцев.
В празничния ден във военното формирование ще бъде открит стадион “Алпинист Арена”, построен от военнослужещите, с финансови средства на военните от спортния клуб на батальона „Десант 68 - секция 101 Смолян”. Новопостроеният стадион ще бъде открит с първата приятелска среща по футбол между отборите на Алпийския батальон и Областната дирекция на МВР в гр. Смолян.
По-късно същия ден гости на военнослужещите от военното формирование ще бъдат представители на Асоциацията на военните аташета, акредитирани за България. Пред тях командирът на военното формирование подполковник Димитър Кацаров ще изнесе брифинг за историята и задачите на военното формирование, както и за участието в международни учения и мисии зад граница. Ще бъде извършен показ на алпийско и ски оборудване. Гостите ще присъстват на водосвета на бойните знамена (копие от знамето на 21 Средногорски полк) и на церемония по откриване на възстановения музей на военното формирование.
Празникът на Алпийския батальон е свързан с историята и участието на 21-ви Средногорски полк в битките за освобождението на Родопите през Балканската война.
|
19.10.2011 |
  "Днес, в условията на глобализация и интеграция, разбирайки киберпространството като основна среда за социален живот, бизнес и политика, ние считаме, че защитата и сигурността на това пространство е сериозно предизвикателство, което поставя нови изисквания към държавите - членки на Европейския съюз и НАТО, а също така към държавите – партньорки, към държавните институции и непосредствено към хората, работещи в тази област”, каза днес, 19 октомври, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова в изказването си по време на Регионалната конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа, която се провежда в София.
В тридневния форум, който се провежда за първи път, участват висши ръководители и експерти от 20 държави от Югоизточна Европа, Русия, САЩ и Украйна, които ще обсъждат с представители на водещи информационни и комуникационни компании, финансови организации и неправителствения сектор, мерки за противодействие на киберпрестъпленията. Целта на конференцията е да се създаде платформа, която да стимулира и подпомага обмена на добри практики между правоприлагащите органи в Югоизточна Европа, да се постигне по-ефективно противодействие на киберпрестъпленията и да се подобрят механизмите за международното сътрудничество.
„На срещата на върха в Лисабон беше отбелязано, че опасността от кибернетични атаки срещу Комуникационно-информационните системи на НАТО/ЕС и страните-членки нараства. В тази връзка се предприемат необходимите и адекватни мерки на политическо и военнотехническо ниво”, каза още заместник-министър Цветкова и допълни, че със заповед на министър-председателя е формирана междуведомствена работна група по проблемите на кибернетичната защита, която да предложи състав, правомощия, мисия, функции и задачи на Национален орган по кибернетична сигурност, както и да подготви проект на Решение на Министерски съвет за неговото ситуиране.
Организатори на конференцията са Министерството на вътрешните работи - сектор „Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт” към ГДБОП и Международната академия за обучение по киберизследвания.
Във форума от Министерството на отбраната изказване в секция „Защита на критични информационни инфраструктури от кибератаки ще направи днес директорът дирекция „Сигурност на информацията” полковник Иван Иванов.
Пълният текст на изказването на заместник-министър Цветкова можете да прочетете тук.
|
19.10.2011 |
Министерството на отбраната на Република България, съвместно с Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи, ще участва в годишното политико-военно учение на НАТО по управление на кризи (CMX - 11). Учението ще се проведе от 19 до 26 октомври 2011 г.
Целта на учението е да бъдат отработени на стратегическо ниво процедурите на Алианса по управление на кризи. Общ ръководител на учението е генералният секретар на НАТО, като в управлението са включени граждански и военни щабове от държавите-членки на НАТО. Участват също така представители от Главната квартира на Алианса и от двете стратегически командвания. За разлика от реалните учения, за изпълнение на целите и задачите на СМХ - 11 няма да се развръщат военни сили и средства.
Сценарият за учението съдържа аспекти, свързани с новите заплахи за сигурността, посочени в Стратегическата концепция на НАТО, приета на срещата в Лисабон през ноември 2010 г.
В процеса на планиране на учението са запознати и страните от Евроатлантическия съвет за партньорство (ЕАСП). Като наблюдатели участват екипи от Организацията на обединените нации (ООН), Европейския съюз (ЕС), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Международния комитет на Червения кръст (МКЧК).
|
19.10.2011 |
На 18 октомври 2011 г. в 20.45 ч. местно време (19.15 ч. българско време) летище „Кандахар” в Афганистан е обстреляно с ракети. Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети.
|
18.10.2011 |
Членове на Асоциацията на военните аташета, акредитирани за Република България, ще посетят в периода 19-20 октомври военни формирования от Сухопътните войски, в изпълнение на плана за работа с асоциацията през 2011 година.
На 19 октомври 2011 г. военните аташета ще посетят военно формирование 32990 – Пловдив. Делегацията ще се запознае с функциите и задачите, изпълнявани от военнослужещите, с основното въоръжение, снаряжение и техника, използвани от формированието.
На 20 октомври делегацията на военните аташета, акредитирани за България, ще посети военни формирования 24490 – Асеновград и 28330 – Смолян. Военните аташета ще се запознаят с функциите и задачите, които се изпълняват от двете военни формирования. В Асеновград ще бъдат представени възможностите на Артилерийско-стрелковия комплекс. Ще бъде изпълнена огнева задача от Курса за подготовка на артилерията. Във военното формирование в Смолян ще бъде показано използваното алпийско и ски оборудване. Военните аташета ще посетят и военния музей в района на военното формирование и параклиса „Св. Св. Константин и Елена”.
|
18.10.2011 |
                     
 
      Министърът на отбраната Аню Ангелов участва днес, 18 октомври, в церемонията по поднасяне на венци на Паметника на героите - парашутисти в София по повод Деня на парашутиста и празник на 68-ма бригада "Специални сили".
По случай празника министър Ангелов обяви, че в рамките на бюджета за следващата година ще има заделени повече средства за парашути и за скокове. Той сподели, че е доволен от подготовката на парашутистите и на Силите за специални операции, като изтъкна, че през изминалата година техни представители са участвали в няколко големи учения - национални и с международно участие, сред които „Тракийска пролет” 2011, „Black Sea Rotational Force - 2011”, „Jackal Stone -2011”.
„Дори и в момента военнослужещи изпълняват дневни и нощни учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове от самолетите С-130 и С-27„Спартан” в рамките на съвместната българо-американска подготовка „Тракийска есен - 2011” - допълни още той.
По-рано същия ден заместник-министърът на отбраната Валентин Радев участва в тържествения ритуал на Алеята на парашутиста в Централните софийски гробища. Беше отслужена панихида за загиналите герои парашутисти във Втората световна война и при изпълнение на служебния си дълг.
Денят на парашутиста и празникът на 68-ма бригада "Специални сили" беше отбелязан и в Пловдив. В тържественото честване участваха заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев.
От името на министъра на отбраната Аню Ангелов с почетни грамоти за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос за издигане бойните способности на Сухопътни войски заместник-министър Цветкова награди майор Георги Мянков, капитан Иван Богданов и старшина Даниел Стоянов от военното формирование. Генерал Симеон Симеонов и генерал-майор Василев също наградиха отличили се военнослужещи.
„Изпитвам огромна гордост, защото с вашите действия, с вашия неуморен труд и професионализъм Вие ежедневно доказвате, че 68-ма бригада Специални сили е едно от най-добрите фомирования в Българската армия - гръбнакът на Сухопътните войски. Благодаря ви за достойния труд” - подчерта в привествието си началникът на отбраната.
В Деня на парашутиста и празник на 68-ма бригада Специални сили митрополитът на Пловдивската епархия Негово Високопреосвещенство Николай освети храм-паметник „Св. Йоан Рилски Чудотворец”. Той е изграден изцяло с доброволни средства в памет на загиналите в Ирак и на военнослужещите от състава на Специалните сили, загинали при изпълнение на служебния си дълг. На паметна плоча пред храма са изписани имената на подп. Иван Трифонов, кап. Тодор Киряков, старши лейтенант Николай Саръев и на офицерските кандидати Антон Петров, Валентин Донев и Преслав Стоянов. Идеята за построяването на храм-паметника се е зародила в Ирак през 2004 г., където българските военни изграждат параклис, който се превръща в едно от най-посещаваните места.
По повод празника в бригадата се проведе Ден на отворени врати. Гостите имаха възможност да разгледат въоръжение и снаряжение на Специалните сили. Военнослужещите от бригадата демонстрираха бойни техники и умения. „Този ден е много важен не само за българските парашутисти от 68-ма бригада Специални сили, а за цялата Българска армия. Всички усилия на ръководството на Министерството на отбрана са насочени към подобряването на способностите на българските военни, към създаването на по-добри условия за работа и подготовка. Пожелавам на всички много успехи и все така с гордо вдигната глава да носят името на България” - посочи заместник-министър Августина Цветкова.
|
18.10.2011 |
Фотоизложбата „Рота 4093” на Националния военноисторически музей, с която се отбелязват 60 години от създаването на първата българска рота в НАТО, включва повече от 100 фотоса, запечатали важни моменти от ежедневието на доброволците.
Фотосите показват знамето и емблемата на ротата, униформите и въоръжението, командния й състав, моменти от изпълнението на бойната служба, стрелковата подготовка, тренировки и учения, създаването на параклис в гарнизона в Гермерсхайм, отбелязването на различни празници и др. В изложбата се припомнят имената на офицери и сержанти от личния състав на ротата с кратки биографични данни за тях.
Българската национална доброволческа рота 4093 е формирана на 20 октомври 1951 г. След двегодишно пребиваване в гарнизоните Цайлсхайм, Ешборн и Брюхмюлбах-Мизау, през октомври 1953 г. ротата е преместена в Гермерсхайм, където охранява оръжейни депа и други важни военни обекти. Съставът й е от 200 войници. Командири на ротата последователно са: лейтенант Стефан Бойдев, капитан Борислав Байчев и капитан Димитър Кръстев. Рота 4093 е разформирана през юни 1964 г.
Колеги, изложбата ще бъде открита на 21 октомври (петък) 2011 г. от 14.00 ч. в Националния военноисторически музей в София.
|
18.10.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 52740 - Хасково унищожи вчера, 17 октомври, един артилерийски снаряд, открит в цех за обработка на камъни в с. Стойково, община Хасково. Действията на военнослужещите от Сухопътните войски бяха ръководени от старши лейтенант Слави Красев.
Същия ден модулна група oт военно формирование 22220 - Сливен, с ръководител майор Иван Иванов, унищожи 5 минохвъргачни мини. Те са открити в жилищна сграда в село Горно Александрово, община Сливен.
|
18.10.2011 |
По разпореждане на началника на отбраната генерал Симеон Симеонов военнослужещи и военна техника помагат на бедстващи райони в страната.
Модулна група за действие в зимни условия от военно формирование 22 220-Сливен участва от днес, 18 октомври, от 08. 45 ч. в разчистване на пътищата от снежната покривка и оказване на помощ на закъсали моторни превозни средства в района на местността „Агликина поляна”, на 30 км от гр. Сливен. Тя е в състав от 6 военнослужещи и техника - тежък колесен влекач(трайлер МАЗ-537), булдозер с гребло (БАТ-М) и УАЗ-469.
Модулната група разчиства и заснежен пътен участък и оказва помощ при спасяването на хора от аварирали автомобили и на пътя Сливен – Стара река. Ръководител на групата е майор Иван Байрактаров.
Високопроходима техника от Военноморските сили се използва днес за изваждане и извозване на закъсали автомобили и автобуси от критичните места на територията на град Варна по искане на община Варна.
|
« 1 2 3
473 474 475
501 502 503 » |
|
 |