 |
17.11.2023 |
    Бойният празник на Сухопътните войски и 138-ата годишнина от победата при Сливница бяха отбелязани с тържествено събрание във Военната академия „Г. С. Раковски“ днес, 17 ноември. От името на министъра на отбраната Тодор Тагарев приветствие към командването и личния състав отправи заместник-министър Атанас Запрянов. „Вие доказвате своя професионализъм в усложнената среда за сигурност, която изисква ефективна подготовка в отговор на предизвикателствата“, подчерта той.
Той припомни съществената положителна стъпка към модернизация на Сухопътните войски: „Народното събрание прие решението за инвестиционен разход по проекта за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни група от състава на механизирана бригада. Предстои да се ратифицира договорът не по-късно от началото на декември и да започне изпълнението му“. По думите му - в ход е изпълнението и на други важни проекти, свързани с усъвършенстването на бойните способности. На повече от 80 % е завършен проектът за модернизация на танковете Т-72 и монтирането на ново комуникационно оборудване. Предприети са стъпки за модернизация на стрелковото оръжие, за придобиване на товарни автомобили с повишена проходимост, очакват се първите доставки по проект за придобиване на безпилотни летателни системи и др. „Вие сте винаги там, където има нужда от вас. В трудни моменти хората разчитат на вас и вашата помощ, когато земите им са обхванати от пожари или са застрашени от невзривени боеприпаси. Свидетели сме на много примери на проявена гражданска доблест, човечност и самоотверженост, когато помагате на хора, попаднали в беда. Най-голямата награда за вашия труд е признателността на обществото“, подчерта заместник-министър Запрянов. От името на политическото ръководство той изказа благодарност към целия личен състав за всеотдайността, отговорността и професионализма, с които изпълняват всекидневните си задължения, и за приноса в изпълнението на мерките за повишаване на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО в Черноморския регион.
„Днес отчитаме една успешна година за Сухопътните войски. По полигоните в национални и големи международни учения, като част от бойната група на НАТО на наша територия и по време на съвместните подготовки на формирования от Българската армия и на съюзниците, на границата в подкрепа на органите на МВР, в мисията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина и на НАТО в Косово, в многобройните акции по оказване помощ на населението – няма сфера, където вашето присъствие и действие да не е значимо и стойностно. С действията си вие допринасяте за националната сигурност, за колективната сигурност и за сигурността на целия Югоизточен фланг на Европа“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изказа признателност за професионализма, дисциплината, отговорността и всеотдайността към целия личен състав.
„Военното ръководство на Министерството на отбраната ще продължи активно да подкрепя командването на Сухопътните войски в усилията за повишаване мотивацията за служба на личния състав и на способностите на вида въоръжени сили. Важно е да сме все така настойчиви по отношение на сроковете за поетапно модернизиране на Сухопътните войски и за реализацията на всички приоритетни проекти. Не можем да не бъдем удовлетворени от разбирането на държавниците и политиците за належащата нужда от модернизацията на Сухопътните войски и за реализирането на най-важния проект за придобиването на бронирани бойни машини за нуждите на механизирана бригада“, подчерта адмирал Ефтимов.
Той акцентира също върху значението за отбранителните способности на иновативните нискобюджетни проекти с асиметричен ефект, както и на продължаващата работа по модернизацията на необходимата инфраструктура за Българската армия.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков подчерта, че за тази година са проведени успешно над 105 учения. През юни и юли 5600 военнослужещи са били по полигоните в страната. Успоредно с това Сухопътните войски участват с над 200 военнослужещи в две мисии на Балканите; подпомагат МВР в опазването на държавната граница с над 300 военнослужещи, които се ротират на всеки две седмици, и с инженерни формирования. „За да можем да се развиваме, има доста допълнителни фактори някои, от които, все още нерешени – недофинансирането и все по-големият некомплект“, подчерта командирът генерал-майор Деян Дешков и отбеляза, че тези въпроси са в ръцете на правителството и Народното събрание, но въпросите как трябва да бъдат подготвени войските, са отговорност на командирите.
От името на министъра на отбраната Тодор Тагарев и от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов бяха връчени награди на военнослужещи за проявен висок професионализъм в изпълнението на служебните си задължения.
В страната 13 военни формирования от състава на Сухопътните войски проведоха Ден на отворени врати, по повод честването на бойния празник 19 ноември. Военнослужещите представиха статичен показ на въоръжение, бойна техника и войсково оборудване, както и задачите, които изпълняват.
|
17.11.2023 |
Във връзка с поредното отлагане на възможността за отговор в рамките на парламентарен контрол и с цел да се избегнат всякакви по-нататъшни спекулации в публичното пространство за предполагаем конфликт на интереси, министърът на отбраната Тодор Тагарев отговаря на парламентарния въпрос, внесен на 18.09.2023 г., от народния представител Румен Гечев:
Уважаеми господин Гечев,
Сигурен съм, че знаете отговора на първия от зададените два въпроса и той е отрицателен. При положителен отговор щяхте да сезирате съответните институции, а не да правите политически внушения, ангажирайки при това цялото Народно събрание. Но конкретно:
1. Д-р Стоян Аврамов, управител на фирма Телесис ООД, част от консорциум „Български безпилотни летателни системи“, е съдружник в малка фирма, управлявана от съпругата ми, макар и с минимален дял, и фактически да не участва в нейното управление от поне 20 години.
2. По-важното е, че аз, съпругата ми или съответната фирма нямаме никакъв интерес или принос към дейността на фирма "Телесис".
Познавам д-р Аврамов отдавна – той е изключителен експерт в няколко инженерни области. Преди около 15 години създава дрон с реактивен двигател, и съответни системи за навигация, управление, реалистична имитация на цели за ракети с топлинно и с радиолокационно насочване, регистрация на данни, комуникация в реално време, обективен контрол и следполетен анализ на данни. Бих се гордял, ако имах принос към тези разработки, но нямам.
3. „Телесис“ има успешно изпълнени: • Четиригодишен договор с МО от 2011 г. (рамково споразумение № УД 03-30/16.08.2011 г.) за „Доставка на радиоуправляеми мишени РУМ-Р-01“ • Четиригодишен договор от 2017 г. (№ УД 12-35/29.06.2017 г.) за „Създаване на мишенна обстановка за извършване на тренировки и стрелби с екипажи от ИА и разчети от ЗРВ • Аналогични договори с три страни – съюзници в НАТО или партньори.
4. Процедурата, за която питате, е стартирала с пазарно проучване през 2019 г. и обществена поръчка от 2020 г., подновена през септември 2021 г. Заявленията за участие са подадени през ноември 2021 г., а оферти – на 08.03.2022 г. След обжалване в КЗК и Върховния административен съд, комисията в МО е приключила своята работа на 19.04.2023 г. с доклад, утвърден от министъра на отбраната. На 03 май 2023 г., т.е. повече от месец преди да стана министър на отбраната, е обявено решение № D23268887, с което за изпълнител е определено Обединение „Български безпилотни летателни системи“.
5. Цитирайки високия процент инфлация за времето на процедурата и съществено увеличените цени на основни стоки и материали, формиращи стойността на договора, на 18.07.2023 г. другият партньор в обединението изпраща предложение за индексиране на цената за доставка на безпилотните летателни апарати. Искането не е удовлетворено.
6. С писмо (рег. № 21-46-19) от 27.07.2023 г., ресорният заместник-министър на отбраната информира обединението, че предложението за индексация е неприемливо. В заключение, заявявам категорично, че не съм в конфликт на интереси, а изпълнителят по договора е поискал индексиране на цената за доставка, но искането му не е удовлетворено.
|
17.11.2023 |
  Български военнослужещи от Съвместно командване на силите и 61-ва Стрямска механизирана бригада участваха в компютърно подпомаганото командно-щабно учение (КПКЩУ) на НАТО „Gordian Knot - 2023“ (GOKN 23) на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун. То се проведе от 6 до 17 ноември 2023 г. на полигон „Прокопиди“ в близост до град Солун, Гърция. В учението участваха още над 500 щабни офицери от 12 държави-членки на НАТО, както и военнослужещи от Сухопътното командване на НАТО в Измир, Турция, Корпуса за бързо реагиране на НАТО в Италия, Пети американски корпус в Европа, Многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) в Куманово, Република Северна Македония, Десета испанска механизирана бригада, Втора планинска бригада в Румъния и Щабния елемент за интегриране силите на НАТО в Унгария.
Основните цели на учението бяха да се повишат знанията, уменията и способностите на военнослужещите, както и да се усъвършенства изпълнението на задачите при планиране и провеждане на мащабна съвместна операция в условията на член 5 от Вашингтонския договор.
Корпусът за бързо развръщане на НАТО в Солун, Гърция (NRDC-GR), е първият щаб, обучен и сертифициран за ролята на Многокорпусно сухопътно компонентно командване в структурата на силите на НАТО (NFS) през 2021 г. През последните години NRDC-GR постоянно се развива като структура със способности да реагира на новите глобални предизвикателства.
NRDC-GR непрестанно подобрява своите умения, позволявайки на щаба да приеме и тества концепцията „Multi Domain Operations“ при планиране и провеждане на операции в петте оперативни области (сухопътна, въздушна, морска, космическа и кибер).
|
17.11.2023 |
Формирования от Специалните сили на Българската армия проведоха в периода 6-17 ноември тактико-специалното учение „Гъвкав отговор - 2023“. То е ежегодно и се провежда на територията на областите Пловдив и Пазарджик. В хода на учението 3-та група „Специални сили“ от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) потвърди бойните си способности за изпълнение на специални операции, включително в тъмната част на денонощието.
На базата на общ сценарий по решаване на криза бяха изпълнени две от основните задачи на Силите за специални операции – провеждане на специално разузнаване и директни действия. За целта се отработиха дейности за придобиване на информация по различни способи в градска среда, а един от методите за инфилтрация на групата при изпълнение на задачите беше преодоляване на водна преграда нощем и при сложни метеорологични условия.
В отделните етапи на учението участваха до 150 човека личен състав от щаба на СКСО, 3-та група „Специални сили“ и щабен батальон.
|
16.11.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 17 ноември, в отбелязването на празника на Сухопътните войски и на 138-ата годишнина от победата в боевете при Сливница в Сръбско-българската война. Тържеството ще се проведе във Военна академия „Г. С. Раковски“ и ще бъде открито от командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Министър Тодор Тагарев и адмирал Емил Ефтимов ще наградят военнослужещи от Сухопътните войски, отличени за проявен висок професионализъм в изпълнението на служебните си задължения.
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет № 477 от 1992 г. и Заповед № 3478 на министъра на отбраната от 1992 г. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. С победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.
|
15.11.2023 |
Военни формирования от състава на Сухопътните войски ще проведат Ден на отворени врати по повод честването на бойния си празник 19 ноември. Тази година се навършват 138 години от Сръбско-българската война (1885 г.) и боевете при Сливница – първата голяма победа на младата българска войска, с която е защитено Съединението на Източна Румелия и Княжество България.
Общо 13 военни формирования отварят врати за посетители на 17 ноември, петък, между 10.00 и 16.00 ч. Посетителите ще могат да видят статичен показ на въоръжение, бойна техника, войсково оборудване, а военнослужещите ще представят военната професия и задачите, които изпълняват.
61-ва Стрямска механизирана бригада ще проведе отворени врати в районите на формированието в Казанлък и Карлово. В програмата са включени посещение на „Стая на бойната слава“ и статичен показ на въоръжение, бойна техника и войсково оборудване.
В Стара Загора командването и личният състав на 2-ра Тунджанска механизирана бригада организират показ на въоръжение, техника и екипировка на алеята до сградата на общината в парк „Пети октомври”. От 12.00 часа до фонтаните в Градската градина музикален поздрав ще отправи Военният духов оркестър на бригадата.
На Учебен полигон „Корен“ в Област Хасково вратите на военното формирование ще бъдат отворени за обществеността от 09.00 ч. Поканени са жители и гости на Хасково, командири на формированието през годините, кметове на населени места, намиращи се до полигона, ученици от ОУ „Св.Св. Кирил и Методи“ с. Малево и от ПГДС „Цар Иван Асен II“ Хасково. На специално развърнати места посетителите ще могат да видят отблизо част от въоръжението, техниката и полигонното оборудване, които се използват по време на учения и стрелби на учебен полигон „Корен“. От 11.00 ч. желаещите ще имат възможност за стрелба с пистолет „Макаров“ и автомат „Клашников“ на стрелковото стрелбище на полигона.
В Сливен в Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС) освен демонстрации на техника и въоръжение, посетителите ще могат да разгледат музея на формированието и експозицията на бронирана техника. Ден по-рано, на 16 ноември, Военният духов оркестър на ЦПС ще изнесе празничен концерт от 14.30 ч. в Градската градина. Под диригентството на капитан Калин Гемеджиев оркестърът ще изпълни маршове, хора и любими музикални произведения.
В Благоевград военнослужещите от 3-то бригадно командване ще покажат въоръжение, бойна техника и войсково оборудване. Атракция ще бъде занятието по огнева подготовка - стрелба с пневматично оръжие, както и динамичен показ на тема: „Действия на пеши патрул в градска среда“. Ще има показ на музейни образци, знамена и униформи от Регионален исторически музей в Благоевград.
Ден на отворените врати ще се проведе още във военните формирования: 5-то бригадно командване – Плевен; 101-ви алпийски полк - Смолян; 4-и артилерийски полк – Асеновград; 55-и инженерен полк – Белене; 1-ви разузнавателен батальон – Свобода; 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево; 59-и батальон за ЯХБЗиЕ – Горна Оряховица; 78-ми батальон за осигуряване – София.
Заповядайте!
|
15.11.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев защити провежданата отбранителна политика днес, 15 ноември, по време на дебатите по вота на недоверие към правителството. „За текущата година правителството внесе бюджет, съответстващ и дори надвишаващ планираното в националния план за постигане на равнище на финансиране за отбрана от 2% от БВП. В съответствие с общите решения на срещата във Вилнюс този процент се разглежда не като цел, а като минимум. Това разбиране е отразено в бюджетната макрорамка за следващите три години, като в някои от тях бюджетът за отбрана ще надвиши 2 %“, каза министър Тагарев.
Той подчерта, че над 1/4 от този бюджет е предвиден за научни изследвания и инвестиции в отбраната. От лятото на настоящата година кабинетът е осигурил 10% повишаване на заплатите. „Странно е, че вносителите на вота, при гласуване на увеличението на военните разходи за тази година гласуваха „против“ или „въздържал се“, отбеляза министър Тагарев и съобщи, че кабинетът предвижда ново значително увеличение на заплатите в сектора през следващата година. „През настоящия месец военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната ще получат по хиляда лева като награда или допълнително материално стимулиране“, каза министър Тагарев.
„Ресурсите трябва да се използват ефективно и ефикасно за развитието на необходимите отбранителни способности“, заяви министърът на отбраната. За целта е необходимо решенията в отбраната да се взимат по достатъчно прозрачен начин и при безупречен интегритет.
Министър Тодор Тагарев открои изключителното значение на хората в отбраната и проблема с некомплекта от военнослужещи. „Най-тежко е положението в Сухопътните войски. Този проблем не започва с мандата на настоящото правителство. Разбираме, че ситуацията изисква бързи и решителни мерки. Основните причини за некомплекта са демографската ситуация и последиците от пандемията“, каза министър Тагарев. „Ако се сравнят данните за 2022 г. и 2023 г. например за кандидатстването в Националния военен университет (НВУ), единствената разлика между миналата и тази година (и в двете има война) е масираната дезинформационна кампания, в която участвате вие, вносителите на вота на недоверие“, каза министър Тагарев и посочи примери с публични изказвания на народни представители.
През тази година кандидатите за НВУ бяха с 35% по-малко в сравнение с предходната година, а приетите курсанти – с 45% по-малко. Това е ясен пример за дезинформационната кампания, водена от парламентарно представени политически партии, която води съответно и до увеличаване на некомплекта и занижаване на отбранителните способности.
Министър Тагарев съобщи, че до края на месеца в Народното събрание трябва да бъде внесена програма за инвестиции с ясни приоритети и разчети, включително приоритизиране на изискването за изграждане на способности за противовъздушна и потиворакетна отбрана със съответните радари и зенитно-ракетни комплекси.
„За бойните машини „Страйкър“ народни представители изразиха предпочитание към немски, френски, швейцарски и турски машини. Но на практика никой не постави под съмнение необходимостта от превъоръжаване на Сухопътните войски“, подчерта министърът на отбраната. Той за пореден път акцентира на факта, че проектът предвижда придобиване на пълен пакет способности и индустриален капацитет за асемблиране и ремонт на машините в страната с много съществено участие на българската индустрия. „Вчера бях на среща на министрите на отбраната в ЕС и отново настояхме част от предвидените инвестиции във фирми, произвеждащи боеприпаси, да бъдат насочени към България. От боеприпаси, през капацитет за производство и ремонт на основен вид въоръжение, до дронове и космически спътници и системи - нашите високотехнологични фирми могат да допринесат много. Това е и цел на нашия кабинет да ги привлечем, те да допринесат за нашата сигурност и отбрана“, заяви министър Тагарев.
„В изпълнение на мерките за повишена бдителност работим за изграждането на многонационален дивизионен щаб, регионално командване на силите за специални операции, многонационална бойна група с капацитет да прерасне до усилено бригадно формирование, както и за създаване на необходимата инфраструктура с частично използване на общи фондове на НАТО и ЕС, но и с принос за транспортната свързаност, социалното и икономическото развитие на страната“, подчерта министърът на отбраната.
По отношение на помощта за Украйна министър Тагарев заяви, че от морална гледна точка ние оказваме помощ на жертва на неоправдана и с нищо непредизвикана агресия. „В българските концепции и възгледи за гарантиране на националната сигурност важно място заема върховенството на правовия ред в международните отношения, при което по-силният не може да си вземе каквото пожелае от по-слабия във военно отношение. И това е наш ключов приоритет. Още повече, че агресорът е държава с ядрено оръжие и държава-член на Съвета за сигурност на ООН“, каза министър Тагарев. По думите му правото няма да възтържествува, ако Русия остане във владение и на 1 кв. км украинска територия и не понесе отговорност за причинените нарушения и извършените военни престъпления.
„Помощта е наш стратегически интерес. Защитавайки себе си, Украйна защитава и Европа от агресивните действия на Кремъл. Ако Украйна загуби, бъдете готови като минимум да удвоите ресурсите, които България заделя за отбрана“, каза министърът и подчерта, че подкрепата за Украйна е и подкрепа за българската общност там. „Имаме дълг и отговорност към българската общност в Украйна и сме заинтересовани тя да живее в свободна, мирна и демократична държава. Мирът ще може да бъде възстановен, само когато тоталитарният режим на Путин загуби тази война“, заяви той.
Министър Тодор Тагарев отрече обвиненията в конфликт на интереси като посочи, че вносителите на вота много добре знаят, че не е в конфликт на интереси, защото в противен случай са щели да сезират компетентните органи, вместо да използват въпроса политически. Той потвърди, че управителят на „Телесис“ ООД е съдружник на съпругата му в нейната фирма „Прокон“ ООД с минимален дял и фактически не участва в управлението на фирмата от поне 20 години. „Аз, съпругата ми, или управляваната от нея фирма нямат никакъв интерес, принос или участие към дейността на фирма „Телесис“, заяви министър Тагарев и поясни, че „Телесис“ има изпълнен четиригодишен договор от 2011 г. с Министерството на отбраната за доставка на радиоуправляеми мишени, четиригодишен договор от 2017 г. за създаване на мишенна обстановка за тренировки на изтребителната авиация и аналогични договори с още три партньорски страни. „Процедурата за дронове е стартирала с пазарно проучване през 2019 г. Обществената поръчка е обявена през 2020 г., заявките за участие са подадени през 2021 г., а офертите - през март 2022 г. След обжалване в КЗК и ВАС, комисия в МО е приключила своята работа на 19 април т.г с доклад на министъра на отбраната. На 3 май - повече от месец преди да стана министър на отбраната, е обявено решение, с което за изпълнител се определя „Български безпилотни летателни системи““, обясни министър Тагарев. Заради инфлацията по време на процедурата през юли консорциумът е изпратил предложение за индексиране на цената на дроновете, което не е било удовлетворено.
Министърът на отбраната отговори и на обвинение, че в един конкретен случай е нарушена негова заповед във връзка със забраната за предизборна агитация във формированията. Той обясни, че Министерството на отбраната има утвърден годишен план за различни тържества и чествания на военнослужещите. В периода на предизборната кампания попадат и 15 такива мероприятия. „Конкретно за 61-ва бригада съм утвърдил предложението на командира да проведе тържествено честване, на което са поканени кметове и официални лица от всички места, в които бригадата има формирования. След ритуала, командирът в тесен кръг е връчил грамоти на всички поканени гости, което не може да се счита за политическа агитация“, обясни министър Тагарев.
|
14.11.2023 |
  Министърът на отбраната Тодор Тагарев участва днес, 14 ноември, в редовното заседание на Съвета „Външни работи/Отбрана“, което се проведе в Брюксел. Във фокуса на дискусиите бяха подкрепата за Украйна, привеждането в действие на Капацитета на ЕС за бързо развръщане и ръководените военни мисии и операции в Африка и Западните Балкани.
Министър Тагарев потвърди значението на подкрепата за Украйна като стратегически императив без алтернатива за сигурността на Европа и призова ЕС да продължи със значителна военна подкрепа за Украйна, която да осигури на страната възможността да посрещне най-неотложните си нужди в областта на отбраната, да защити своя народ и критичната си инфраструктура. Министър Тагарев подкрепи дългосрочните ангажименти на ЕС в сътрудничество с партньорите.
„Европейският инструмент за мир и военната мисия на ЕС в подкрепа на Украйна остават най-ефективните и политически релевантни инструменти за военна подкрепа на украинските Въоръжени сили“, подчерта министър Тагарев. Той акцентира на значението на европейската отбранителна индустрия, приветства инициативите на ЕК в тази сфера и призова за повече финансови стимули за индустрията.
Министърът на отбраната отбеляза постигнатия напредък в привеждането в действие на Капацитета на ЕС за бързо развръщане, като подкрепи разширяване на общото финансиране и развитие на структурата за командване и управление. „Географският фокус на Капацитета на ЕС за бързо развръщане следва да бъде ориентиран към Западните Балкани, Черноморския регион и Източното партньорство“, отбеляза министър Тагарев. Той определи като важен фактор за сигурността в региона подновяването на мандата на военната операция на ЕС „Алтея“ в Босна и Херцеговина.
На заседанието на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана министър Тагарев подкрепи бюджета на Агенцията за 2024 г., както и новите приоритети на ЕС за развитие на способностите, ориентирани към новите технологии.
В отговор на въпроси на журналисти министърът на отбраната Тодор Тагарев поясни, че Европейският съюз обсъжда възможните стъпки за това как да се повиши капацитетът на предприятията от отбранителната индустрия, така че следващата година да бъдат произведени повече боеприпаси както за Украйна, така и за попълване на запасите в складовете на страните-членки от ЕС.
„Надявам се, че български фирми също ще се възползват от процедурите за подкрепа и допълнително финансиране за инвестиции за разширяването на производството на боеприпаси“, заяви министър Тагарев.
На въпрос дали има напредък в организирането на съвместната противоминна операция на Турция, Румъния и България в Черно море, министър Тодор Тагарев заяви, че предстоят разговори в Анкара на екипи от трите страни, които ще оформят предстоящото споразумение.
|
14.11.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха боеприпас, открит в сeло Нова Надежда, Област Хасково, днес, 14 ноември. Специализиран екип за обезвреждане на невзривени бойни припаси от 31-ви механизиран батальон – Хасково на 2-ра Тунджанска механизирана бригада изпълни задачата по разузнаване, транспортиране и унищожаване на ръчна граната, със запалка, имитационна. Формированието е в състав 5 военнослужещи и 2 единици техника, с ръководител капитан Слави Красев. Ръчната граната е намерена в землището на село Нова Надежда, Област Хасково. Тя е транспортирана и унищожена чрез взривяване на учебен център „Добрич“ при стриктно спазване на мерките за безопасност.
|
13.11.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще участва утре, 14 ноември, в заседанията на Съвета „Външни работи/ Отбрана“ и на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана, които ще се проведат в Брюксел, Белгия.
В рамките на заседанието на Съвета се предвижда да бъдат обсъдени въпроси, свързани с подкрепата на ЕС към Украйна в светлината на продължаващата военна агресия на Русия. Очаква се министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров да се присъедини към разговорите посредством видеоконферентна връзка.
По време на срещата ще бъдат обсъдени и въпроси, свързани с привеждането в действие на Капацитета на ЕС за бързо развръщане (EU RDC), мисиите и операциите на ЕС в региона на Сахел и Западните Балкани, както и обстановката по сигурността в Близкия Изток и Южен Кавказ.
На заседанието на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана министрите ще обсъдят въпросите, свързани с бюджета на Агенцията за 2024 година, както и приоритетите за развитие на отбранителните способности.
|
13.11.2023 |
|
11.11.2023 |
  „Изложбата „Враг/приятел“, подготвена от Националния военноисторически музей професионално може да покаже всички различни аспекти на взаимоотношенията с Турция, Русия и Германия и начинът, по който България се е опитвала да гарантира своята сигурност.“ С тези думи министърът на отбраната Тодор Тагарев се обърна днес, 11 ноември, към жителите, гостите и младите любители на историята на откриването на изложбата във Военноморския музей в гр. Варна.
Министър Тагарев съобщи, че на срещата с постоянните представители на страните-членки на НАТО, която се проведе вчера в Евксиноград в рамките на тяхната работна визита в България, са обсъдени проблемите на сигурността в Черноморския регион, предизвикани от агресивната политика на Русия.
„Знаете, че Русия блокира морския трафик, пречи на използването на изключителната ни икономическа зона, създава рискове за нашата сигурност. Сред съюзниците, с които дискутирахме тези проблеми, бяха Германия и Турция“, посочи министър Тагарев и заяви, че познаването на историята ни е изключително важно, за да намерим решения и на съвременните проблеми на сигурността.
Министърът на отбраната припомни събитията от Първата световна война, когато руската ескадра бомбардира град Варна - 9 души са загинали, 24 са ранени, значителна е разрушената инфраструктура. Бомбардиран е и град Балчик, където има изграден паметник на защитниците. Той изрази надежда, че новото ръководство на общината на морската ни столица ще предприеме стъпки за изграждането на паметник и във Варна, за да може да бъде отбелязан този исторически факт.
„Ние трябва да познаваме нашето минало, да ценим и да познаваме историята си, за да намерим решения и на съвременните проблеми на сигурността“, каза министър Тагарев. Той поздрави Националния военноисторически музей и Военноморския музей в гр. Варна за усилията да представят тези събития от историята на Третата българска държава. „Призовавам всички, които се интересуват от влиянието на историята, да се запознаят с изложбата, защото познаването на военната история е важен елемент и от военно-патриотичното възпитание, и от поддръжката и изграждането на отбранителните способности на България към днешния ден“, каза в заключение министър Тагарев. На откриването във Военноморския музей в гр. Варна присъстваха заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова и военнослужещи от гарнизона.
„Ние работим за ускорено придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси. Водим разговори с нашите съюзници, които имат излаз на Черно море – Румъния и Турция, за да организираме една противоминна операция, която ще обхване целия този регион, включително цялата наша изключителна икономическа зона, основно тези маршрути, които се използват от търговските кораби“, каза министърът на отбраната пред журналисти след откриването на изложбата. Предстои да се финализира споразумението между трите държави за нейното провеждане. „Ако успеем, тази противоминна операция може да стартира до края на годината или в началото на следващата година“, посочи министърът на отбраната. Той разясни, че в операцията ще участват военни кораби от трите черноморски държави, но ще бъде отворена за присъединяване и към други наши съюзници, за включване на екипи за борбата с мини, както и за други способности, без да се нарушава Конвенцията от Монтрьо. „Ние не предвиждаме към момента военни кораби на нечерномоски държави да навлизат допълнително в Черно море. Има други начини, с които нашите съюзници могат да помагат, за да гарантираме собствената си сигурност, и сигурността на морския трафик“, категоричен беше министър Тагарев.
„Ще имаме възможност да дискутираме цялостната ни отбранителна политика в сряда, по време на дебатите за внесения вот на недоверие от БСП,“, каза министър Тагарев в отговор на въпрос. Той посочи, че в мотивите за вота на недоверие са идентифицирани 22 проблема, които не са нови, дискутирани са публично при отговори на парламентарни въпроси в пленарна зала и в Комисията по отбрана. „Ще отговорим още веднъж и ще имаме възможност да обясним и на нароните представители и на цялото общество каква е нашата отбранителна политика, защо е такава, какво сме направили до момента, какво планираме да направим и най-важното - да обясним, че това е отбранителната политика в интерес на българските граждани“, заяви министърът на отбраната.
Пред журналисти министър Тагарев коментира и бюджета на Министерството на отбраната като съобщи, че в бюджетната макрорамка за следващите 3 години се предвиждат 2.05% от БВП за разходи за отбрана през следващата година, през 2025 г. този процент ще бъде запазен, а за 2026 г. се очаква бюджетът за отбрана да бъде повишен, защото са планирани големи плащания по договорите, сключени по проектите за модернизация на Въоръжените сили.
|
10.11.2023 |
В рамките на визитата си в България постоянните представители на страните-членки на НАТО и заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана проведоха работна вечеря с министъра на отбраната Тодор Тагарев, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министрите на отбраната и на външните работи Атанас Запрянов и Елена Шекерлетова, и Драгомир Заков - съветник по външна политика и политика за сигурност към политическия кабинет на министър-председателя. Във фокуса на разговорите бяха актуални въпроси, свързани със сигурността в Черноморския регион. Министър Тагарев запозна гостите с приоритетите на отбранителната политика, с целите на започналия Стратегически преглед, както и с предприетите мерки за ускорена модернизация на Въоръжените сили, за да може страната ни ефективно да допринесе за укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО.
|
10.11.2023 |
        „На учебен полигон Ново село военнослужещи от осем държави-съюзници работят и се готвят заедно и са готови да възпрат всеки потенциален агресор и да отбраняват нашата страна, да допринасят за нашата сигурност и за сигурността на Източния флаг на НАТО тогава, когато се наложи.“ Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 10 ноември, на учебен полигон „Ново село“, където наблюдава, заедно с министър-председателя акад. Николай Денков, заместник-генералния секретар на НАТО Мирча Джоана и постоянните представители на страните-членки на НАТО, демонстрация на способности на военнослужещите от многонационалната бойна група на НАТО в България.
„България беше една от първите страни в края на 2021 г., която подчерта, че Югоизточният фланг на НАТО трябва да се засили. Тогава това искане изглеждаше може би неочаквано или предварително, но се оказа навреме и на място.Това, което виждаме днес, е резултат от усилията на българската държава, нейните съседи от НАТО и командването на Алианса да подсили Югоизточния фланг, защото геополитическата ситуация много бързо се промени“, отбеляза министър-председателят акад. Николай Денков след демонстрациите на способности на военнослужещите от многонационалната бойна група в рамките на учението „Iron Strike – 23“. Той заяви, че в отговор на предизвикателствата трябва да имаме подготвени въоръжени сили и да работим в тясно сътрудничество с нашите съюзници. „Учението днес показва, че през тези две години сме напреднали много, но трябва да продължим напред“, каза министър-председателят и благодари на държавите, които се включиха в състава на бойната група в България. „Готови сме да заемем нашето място на Източния фланг, така че всички да се чувстваме спокойни и добре защитени от всяка възможна агресия. Трябва да подсилим и нашите сили в Черно море, за което имаме подкрепата на нашите партньори от НАТО, за да може нашите граждани да се чувстват спокойни и защитени“, посочи той.
„България е изключително ценен съюзник в НАТО. Вашата държава играе критично важна роля по отношение на сигурността в Черноморския регион, както и в региона на Западните Балкани и отвъд тях. Днес, както видяхме, вие сте едни много успешни домакини на една от бойните групи на НАТО, които са разположени от Балтийско до Черно море и помагат за възпирането и въздържането на агресията на Източния фланг на Алианса. Вашите войски играят много важна роля в състава на КФОР в мироопазващата мисия в Косово“, заяви заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана. „Ценим приноса ви към мисията на НАТО в Ирак. Приветствам ангажимента на България да задели минимум 2% от БВП за разходи за отбрана през идните години. Това ще се изразява в повече бойни самолети, патрулни кораби, бойни машини за пехотата, което ще повиши сигурността на България и ще направи НАТО по-силен“, каза той. „Русия продължава да води своята агресивна война срещу Украйна. Виждаме нарастване на нападенията в Черно море последния месец, включително и срещу цивилни кораби. Опасните ескалиращи действия на Русия са сериозна заплаха за сигурността в Черноморския регион, така че НАТО и съюзниците засилиха своите усилия за разузнаване в Черно море, включително с морска патрулна авиация, самолети „Ауакс“ и дронове“, посочи Мирча Джоана. Той отбеляза, че сътрудничеството на България, Румъния и Турция за противодействие на плаващите мини в Черно море е един много важен принос към по-широките усилия да се върне сигурността в Черно море. „Толкова много държави са тук и работят заедно за нашата обща споделена сигурност. Видяхме прекрасна демонстрация на оперативна съвместимост сред сътрудниците от НАТО и на способности“, заяви заместник-генералният секретар на НАТО.
Той добави, че през 2024 г. предстои Среща на върха във Вашингтон, когато ще бъде отбелязана 75-ата годишнина на Алианса. По думите му, пред страните-членки стоят важни задачи, свързани със засилването на потенциала на НАТО за сдържане и отбрана, продължаването на подкрепата за Украйна, прилагането на такъв подход към сигурността, че да може Алиансът да се подготви и да бъде най-успешният съюз и през следващите десетилетия.
Министър Тодор Тагарев отбеляза, че за първи път от почти 20 години членство на България в НАТО Северноатлантическият съвет в състав посланици е на посещение в нашата страна. „Всички посланици на 31 страни-членки и Швеция имаха възможност да видят каква е степента на готовност, да поговорят с военнослужещите и да помислят какво и как може да бъде направено, за да гарантираме още по-добре общата ни сигурност“, подчерта той.
|
10.11.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще открие утре, 11 ноември, изложбата „Враг/Приятел“ във Военноморския музей (ВММ) във Варна. Тя е подготвена от Националния военноисторически музей (НВИМ), чийто филиал е ВММ, и разкрива сложния пъзел на военните и политическите взаимоотношения между България и три държави, изиграли ключова роля в историята на Третата българска държава – Турция, Русия и Германия. На откриването ще присъстват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова.
Отношението на съвременния българин към тези страни обикновено е полярно и емоционално наситено, за което откриваме предпоставки в историята. Проследявайки периода между Освобождението и Втората световна война, когато междудържавните отношения преминават от приятелски към вражески и обратно, експозицията предизвиква посетителите да избягат от стереотипите в мисленето и да създадат своя интерпретация на историята, задавайки си въпроса дали на международната сцена могат да съществуват вечни приятели и врагове.
Три емблематични истории, свързани със събития и хора, чиито съдби са белязани от междудържавните отношения илюстрират многопластово темата в личен, обществен и държавнически план. Историята на капитан Атанас Атанасов и капитан Шукри бей представя срещата на стрелялите един срещу друг по време превземането на Одринската крепост командири, която протича не във вражеска, а в атмосфера на толерантност и зачитане достойнствата на противника. Израз на променящото се в годините отношение към Русия са дългогодишният строеж и промяната в наименованието на катедралния храм „Св. Александър Невски“ след бомбардировките на Варна от руска ескадра по време на Първата световна война. А разказът на полк. Димитър Младенов представя тежките мигове, преживени от една българска дивизия, в критичните дни след преориентацията на България по време на Втората световна война, когато Германия от съюзник се превръща във враг.
|
« 1 2 3 4
523 524 525 » |
|
 |