 |
09.03.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска и Н. Пр. Ирене Мария Планк, посланик на Федерална република Германия, обсъдиха двустранните отношения в областта на отбраната на среща днес. Те подчертаха традиционно доброто сътрудничество между двете държави и очертаха перспективите за развитие на двустранния диалог.
По време на разговорите бяха обсъдени приоритетните за страната ни въпроси, свързани с модернизацията на Българската армия и придобиването на нови способности за видовете въоръжени сили. Усложнената среда на сигурност вследствие на военния конфликт в Украйна също беше в центъра на дискусиите. В тази връзка заместник-министър Генчовска изтъкна важната роля на България в източния регион на отговорност на НАТО. В срещата в Министерството на отбраната участваха началникът на политическия кабинет Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и заместник-посланикът на Германия в България Щефан Рьокен.
|
09.03.2023 |
България ще предостави до 15 април 2023 г. в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) национален доклад по Кодекса на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността (Code of Сonduct on Politico-military Aspects of Security).
Информацията, която нашата страна ежегодно обменя с останалите страни-членки на ОССЕ, се подготвя съвместно от министерствата на външните работи, на отбраната и вътрешните работи на базата на отговори на приетия от страните-членки на ОССЕ Въпросник. По-голямата част от въпросите са от компетенциите на Министерството на отбраната. Те се отнасят до нормативната база, която определя планирането на отбраната, гражданския контрол, мисиите и задачите на въоръжените сили, изпълнението на военната служба, обучението по международно хуманитарно право, правните и административни процедури за защита на правата на личния състав на въоръжените сили и други.
През 1994 г. страните-членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приемат Кодекс на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността. Кодексът е основополагащ документ, който указва принципите на доброто управление в сектора „Сигурност“ и има ролята на механизъм за мониторинг относно тяхното спазване. Той влиза в сила от 1 януари 1995 г. Този обмен на информация допринася за засилване на доверието и сигурността между страните. Като допълнителна мярка за прозрачност докладите се публикуват на интернет страницата на ОССЕ.
|
08.03.2023 |
„България отстоява суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна и подкрепя нейната европейска интеграция“. Това заяви министър Димитър Стоянов на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на Европейския съюз в Стокхолм. На нея бяха обсъдени развитието на мисията на ЕС за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM) и помощта за страната в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира.
Министър Стоянов изтъкна ролята на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) за инициирането на конкретни проекти за съвместни обществени поръчки. „Агенцията има опит и капацитет да изпълни успешно тази задача. Смятаме, че проектът за боеприпаси на ЕАО е особено подходящ за осигуряване на необходимите боеприпаси на Украйна и ние го подкрепяме“, посочи той.
„Ние работим успешно с Украйна на двустранна основа и всяко украинско искане се оценява внимателно, в съответствие с нашите възможности. В изпълнение на решението на Народното събрание, военна техника и боеприпаси бяха транспортирани в Украйна по-рано тази година“, посочи министър Стоянов. Той отбеляза, че наред с военно-техническата подкрепа, страната ни участва в EUMAM с инструктори, които ще обучават украински военнослужещи на територията на държави-членки на ЕС за използването на предоставеното в рамките на мисията въоръжение и техника, както и с обучение на бойни санитари на българска територия.
На форума министрите на отбраната обсъдиха и актуалното състояние на военните мисии и операции на Съюза, както и готовността на общността да отговори на съвременните рискове и заплахи за сигурността.
|
07.03.2023 |
Министър Димитър Стоянов и заместник-министър Теодора Генчовска ще участват в неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на Европейския съюз. Тя ще се проведе на 7 и 8 март 2023 г. в Стокхолм в рамките на шведското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2023 г.
Във фокуса на дискусиите ще бъде подкрепата на ЕС за Украйна. В първата работна сесия министрите на отбраната на страните-членки ще обсъдят мисията на ЕС за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM), както и помощта за страната в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира. В заседанието ще участват министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников (чрез видео-конферентна връзка) и командирите на командванията на EUMAM Ukraine в Германия и в Полша генерал-лейтенант Андреас Марлоу и генерал-майор Пьотр Тритек.
Във втората работна сесия министрите на отбраната ще обсъдят мисиите и операциите на ЕС в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Противодействието срещу външното влияние в отделни региони в света също ще бъде основна тема в дискусиите. В тях ще участват генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, заместник-генералният секретар на ООН за мироопазващите операции Жан-Пиер Лакроа и председателят на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП Натали Лоазо.
|
07.03.2023 |
Командирът на Компонентното командване на специалните операции на Федерална република Германия контраадмирал Щефан Плат посети днес, 7 март, Специализирания учебно-тренировъчен комплекс (СУТК) „Црънча“. Германската военна делегация, която включва главния сержант и офицери от щаба на Командването, беше посрещната от командира на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев. Работната среща между командирите и щабовете на двете командвания е във връзка с дежурството на Компонентното командване за специални операции на Силите за отговор на НАТО (NATO NRF SOCC), чиято водеща държава в домейна Специални сили е Командването на специалните операции на Бундесвера.
Гостите бяха запознати със структурата, мисиите и задачите на СКСО, както и със задачите, готовността и условията за подготовка на Тактическата група за специални операции, която от 1 януари тази година е в дежурство като част от NATO NRF SOCC. Те наблюдаваха демонстрация на способности на военнослужещите от Тактическата група за специални операции (ТГрСО). На статичен показ бяха представени образци от въоръжението, бойната и специалната техника и екипировката на Специалните сили на Българската армия.
Контраадмирал Плат отбеляза големия напредък на българското Съвместно командване на специалните операции с реализираните за много кратък период проекти, свързани с превъоръжаването с бойни бронирани машини, специална екипировка и снаряжение и средства за индивидуална защита, както и множеството сериозни инфраструктурни проекти. „Изграденото до момента на СУТК „Црънча“ може да бъде еталон в НАТО“, заяви контраадмирал Плат. Той представи структурата на германските специални сили, които включват сухопътни формирования за специални операции, въздушен компонент със собствени летателни апарати и оперативно подчинено морско формирование за специални операции като подчерта, че съвместността е от първостепенна важност за възможностите на германското Командване на специалните операции
Генерал-майор Матеев увери германския си колега, че българските Специални сили, както през предходните години, така и в момента се стремят максимално да изпълняват изискванията на НАТО, особено по отношение на декларираните формирования и покриването на стандартите за оперативна съвместимост. През тази година определеният щабен личен състав и военнослужещите от Тактическата група за специални операции водят адекватна подготовка и поддържат нужната готовност съгласно утвърдените планове.
|
02.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов, заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в тържествените прояви в чест на Националния празник 3 март в София.
145-ата годишнина от Освобождението ще бъде отбелязана от 11.00 ч. пред Паметника на незнайния войн в София с тържествен ритуал по издигане на националното знаме на Република България. В него ще участват представителни формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на церемонията, при изпълнение на химна, ще бъде произведен салют от двадесет артилерийски залпа.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
От 18,30 ч. на площад „Народно събрание“ ще се състои тържествена проверка (заря). В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Пламен Йорданов – началник на щаба на Сухопътните войски.
В строя ще бъдат знамената-светини, символ на най-възвишените традиции и добродетели на българското воинство, напомнящи за героичния подвиг на Българската армия: Самарско знаме, Щандарт на 1-и конен полк, Знаме на 23-и пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк, Знаме на 13-и пехотен Рилски полк, Знаме на 25-и пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-и пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-и пехотен Търновски полк.
В много градове честванията започват днес, 2 март. В Казанлък на площад „Севтополис“ от 16.00 ч. ще бъде издигнато националното знаме, а в 18,30 ч. в Сопот ще се състои тържествена проверка (заря) с участието на военнослужещи и военния духов оркестър на 61-ва механизирана бригада – Карлово. По същото време в Благоевград и Оряхово проверки (зари) ще проведат военнослужещите от 3-то бригадно командване. В 19.00 ч. започва тържествена проверка (заря) в Челопеч с участието на военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции. От 18,30 ч. в Провадия ще се състои тържествена проверка (заря), в която ще участва представителна част на ВВМУ. От 19.00 ч. в град Бяла тържествена проверка (заря) ще проведат военнослужещите от НВУ.
По-рано днес в с. Гроздьово, община Долни Чифлик, почетен караул и Представителният духов оркестър на ВМС участва в церемонията по полагане на венци и цветя пред Паметника на загиналите руски воини.
На 3 март военнослужещи от Сухопътните войски, Военноморските сили, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка, както и от висшите военни училища ще участват в тържествените ритуали по издигане на националното знаме и полагане на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението в с редица градове в страната: Карлово (10.00 ч., площад „20-ти юли“), Белене (9.30 ч. в Парка на признателността пред Паметника на загиналите във воините беленчани), Свищов (на площад „Алеко“ от 11.00 ч. и на площад „Свобода“ от 11.30 ч.), Плевен (11.00 ч. на площад „Възраждане”), Благоевград (10.30 ч. полагане на венци и цветя на паметната плоча на първия освободител на града - майор Орлински и 11.00 ч. пред паметника на Гоце Делчев), Разлог (18.00 ч. пред паметника на Васил Левски), Враца и Бяла Слатина (10.30 ч. на централните площади в градовете), Монтана и Козлодуй (11.00 ч.), Стара Загора (Тържествата започват в 10.30 ч. пред Общината), Димитровград и Хасково (11.00 ч. на централните площади в градовете), Ямбол (10.00 ч. пред Общината), Чирпан (10.30 ч. пред Паметника на освободителите), Смолян (11.00 ритуал по поднасяне на венци пред паметника на Борците за свобода на площад „Възраждане“ в кв. Устово, Асеновград (10.30 ч. на паметника на прапоршик Вишняков в двора на църквата „Свети Димитър“, а след това на площад „Николай Хайтов“), Пловдив (13.30 ч. полагане на венци пред Паметника на опълченците в Централните гробища), Елин Пелин (11.00 ч. площад „Независимост“), Русе (11.00 часа - Паметника на Свободата), Велико Търново (10.30 ч. в центъра на града) и Шумен (19.00 ч на площад „Кристал“), Добрич (10.00 ч. пред мемориален комплекс „Хан Аспарух“), Бургас (10.00 ч. на площад „Атанас Сиреков“), Созопол (10.00 ч. в центъра на града) Варна (10.00 ч. – ритуали по поднасяне на венци и цветя), Черноморец (11.00ч.).
С проверки (зари) на 3 март Националният празник ще бъде отбелязан и в Пловдив от 18.30 ч., Варна – 19,30 ч., в Сливен от 19.00 ч., Сандански от 17.30 ч. и Чепеларе от 19.00 ч.
|
01.03.2023 |
   „В контекста на съвременните предизвикателства пред сигурността политиките по логистично осигуряване са водещи във всяка една държава и взаимните ни усилия трябва да са насочени към подпомагане на подразделенията, които осъществяват материално-техническото осигуряване на въоръжените ни сили“. С тези думи заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова се обърна към военнослужещите и цивилните служители, които днес отбелязват празника на логистиката. „Трудът на всички вас е достоен за уважение. Резултатите са видими във всички ключови аспекти за развитието на управляваната от вас сфера както за Българската армия, така и за нашите съюзници. Те могат да бъдат само повод за гордост и стимул за още по-големи постижения“, заяви тя.
На церемония в Министерството на отбраната заместник-министър Граматикова награди военнослужещи и цивилни служители от логистичните структури на Министерството на отбраната, щабовете и формированията на Българската армия, отличени със заповед на министъра на отбраната за проявен висок професионализъм при изпълнение на служебните си задължения. В тържеството участваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, директорът на дирекция „Логистика“ бригаден генерал Митко Григоров и военни и цивилни експерти от логистичните структури на Министерството на отбраната и Българската армия.
„Логистичната дейност безспорно е трудна, средствата са недостатъчни, а въоръжението и техниката са морално остарели. Но именно трудното време и тези предизвикателства открояват добрите командири, експерти и специалисти. Дава шанс на компетентните, които правят всичко възможно да изпълнят поставените задачи. Радвам се, че нашите логистици са именно такива“, посочи адмирал Ефтимов в обръщението си по повод празника. Той изрази признателност за вложените труд, упоритост и отговорност към целия личен състав на логистичните структури на Министерството на отбраната и Българската армия и почерта положените от тяхна страна сериозни усилия за поддръжка на военните формирования при участието им в операции и по трите мисии. „Ще отбележа професионалната подкрепа при сформирането и осигуряването на бойната група на НАТО на територията на България, както и важната логистична поддръжка при участието на армията ни в преодоляването на кризи от различен характер като наводнения, пожари, мигрантска криза“, посочи началникът на отбраната.
Адмирал Емил Ефтимов награди отличили се военнослужещи и цивилни служители от логистичните структури във въоръжените ни сили.
|
28.02.2023 |
Актуалните конкурси за вакантни войнишки длъжности дават нови възможности на желаещите да упражняват професията „военнослужещ“. През март чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) може да се подават заявления и документи за участие в конкурсите, обявени от Военноморските сили (ВМС), Военновъздушните сили (ВВС), Съвместното командване на силите (СКС).
Във ВМС са обявени 95 вакантни длъжности за матроси (войници) във военните формирования във Варна, Бургас, Каменар, Приселци и др. Те са за водолази, разузнавачи, боцман, мотористи, механици, шофьори, техници, пожарникари и др. Срокът за подаване на заявления е 1 март, а конкурсите ще се проведат по график, определен от командира на ВМС във формированията.
Във ВВС са обявени 88 вакантни длъжности за войници за приемане на военна служба във военните формирования в Граф Игнатиево, Божурище, Безмер, Черноморец и др. Сред вакантните длъжности са авиомеханик, електромеханик, специалист по кибер защита, радиомеханик, шофьори, оператори и др.
Конкурсите за ВВС ще се проведат от 5 до 30 юни. Срокът за подаване на заявления и необходимите документи е 7 април.
В СКС са обявени 14 вакантни длъжности за войници във военни формирования от състава на командването. Кандидатите подават заявления и документи до 24 март. Конкурсът ще се проведе от 24 до 28 април във военно формирование 28 860 - Горна Малина.
Кандидатите за вакантните войнишки длъжности е необходимо да отговарят на изискванията на чл. 141, ал. 1 и ал. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ). Сред изискванията към тях са да са годни за военна служба; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията и срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер; да нямат друго гражданство; да не са освобождавани от военна служба поради наложено дисциплинарно наказание „уволнение” и др. Съгласно закона, те не трябва да са по-възрастни от 40 години. За всички обявени позиции се изисква минимум завършено средно образование.
Конкурсите са на три етапа - изпит по физическа подготовка, тест за обща култура и събеседване. При равен бал по-напред се класира кандидат, изпълняващ длъжност в доброволния резерв.
*** Военната служба дава възможност за развитие на способности, които могат да се придобият единствено в армията. Професията военнослужещ предлага основно и допълнително месечно възнаграждение; основен и допълнителен платен годишен отпуск; специално обучение (включително парашутна, водолазна, алпийска подготовка); стрелба с различни видове оръжия; управление на специална военна техника; езиково обучение и/или последващо обучение във висши военни училища; възможност за кариерно развитие; възможност за ведомствено жилище или квартирни пари; ползване на почивни бази на Министерството на отбраната; използване на оборудвани спортни бази и др.
|
28.02.2023 |
|
27.02.2023 |
„В момента Българската армия участва в охраната на границата с около 240 военнослужещи, с необходимото въоръжение и защитни средства. Имаме готовност да изпратим допълнителни сили след заявка от МВР, очаквам да имаме среща тази седмица с министъра на вътрешните работи“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Денят започва" на БНТ. Той припомни, че от 2 октомври до 12 декември 2022 г. близо 110 км от инженерното техническо съоръжение по южната ни граница бяха ремонтирани от военнослужещи от Българската армия, като бяха подменени над 600 пана.
„Българската граница няма да бъде надеждно охранявана, ако няма достатъчно технически средства“, посочи министърът на отбраната. Той припомни, че България е поискала от Европейската комисия да бъде предоставена финансова помощ за закупуването на технически средства.
„Около 110 км от държавната граница не са оборудвани с технически средства, а това изисква огромен човешки ресурс за опазването й. Изпълняваме и други задачи в помощ на населението, и в подготовката и участието в международни учения", посочи министър Стоянов. „Българската армия изпълнява своите конституционни задължения с това, с което разполага. Неведнъж съм казвал, че тя не е модернизирана, но въпреки това, със средствата, които имаме като количества и като технологии, макар и изостанали във времето, имаме способности да охраняваме надеждно територията на България, естествено в съюзен формат“, отбеляза министър Стоянов.
По отношение на направеното за модернизацията на въоръжените ни сили през мандата на служебния кабинет, министър Стоянов посочи сключването на договора за закупуването на вторите изтребители F-16, на три договора за снабдяването на патрулните кораби с въоръжение, рестартирането на проекта за нов тип бойна бронирана техника за Сухопътните войски, който беше замразен през 2021 г. „Сухопътните войски изоставят най-много с модернизацията, там няма стартирал нито един проект. Ние рестартирахме проекта за нова бойна машина, като разпратихме необходимите документи с искане за оферти от различни фирми“, посочи министърът на отбраната. Той съобщи, че е стартиран и още един проект в интерес на Сухопътни войски – за доставката на 155 мм гаубици.
Министър Стоянов отбеляза, че се полагат и невероятни усилия за удължаване на експлоатацията на МиГ-29, както и за осигуряването на заместващи изтребители. „Модернизацията е дълъг процес. За тези 6-7 месеца направихме доста неща. Военната експертиза отчита, че има нов тласък в модернизацията“, коментира министърът на отбраната. Освен модернизация на въоръжените сили, министър Стоянов посочи като не по-малко важен приоритет мотивацията на личния състав. „Трябва да се мисли не само за увеличаване на заплатите, но и в посока – осигуряване на жилища за военнослужещите, издигане на техния социален статус. Надявам се да имаме успех и в тези усилия", посочи министър Стоянов. Министърът на отбраната коментира и бюджета на министерството, като заяви , че е необходимо още през тази година той да достигне 2% от БВП . Димитър Стоянов припомни, че по план бюджетът на Министерството на отбраната през тази година трябва да е в рамките на 1, 85% от БВП, но на последната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО е посочена долна граница от 2% от БВП.
|
27.02.2023 |
Двустранното сътрудничество в областта на отбраната обсъдиха министърът на отбраната Димитър Стоянов и Н.Пр. д-р Роб Диксън, извънреден и пълномощен посланик на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия. В разговорите участваха заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и помощник-аташето по отбрана на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия капитан Матю Брейн. Срещата бе по покана на министър Стоянов.
На нея бяха обсъдени въпроси, свързани с модернизационните проекти на Българската армия. Министър Стоянов и Н.Пр. д-р Роб Диксън разговаряха и за евентуалните възможности за реализиране на така наречените „триъгълни сделки“ за превъоръжаване. Министър Стоянов подчерта, че България не се е отказала да търси такива възможности и разговорите със съюзници в тази посока продължават. За съжаление, страната ни е закъсняла с реализирането на сделки от този тип.
|
23.02.2023 |
„Няма как да подкопая устоите и способностите на Българската армия. В Министерството на отбраната има ясни документи какви запаси от муниции трябва да поддържаме.“ Това каза днес, 23 февруари, министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на журналистически въпрос относно писмото на върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел за възможността за предоставяне на боеприпаси на Украйна. Писмото е изпратено до всички министри на отбраната на страните-членки на Европейския съюз.
Министър Стоянов потвърди, че писмото е получено в Министерството на отбраната, но бе категоричен, че по отношение на мунициите и въоръжението, стриктно е изпълнено решението на Народното събрание.
Предоставянето на зенитно-ракетни комплекси на Украйна без замяна с други, означава само едно – губене на въздушен суверенитет. При условие, че изтребителната авиация е в тежко състояние, да дадем нашите зенитно-ракетни комплекси е огромен минус и няма да можем да защитим българското небе, подчерта министърът.
Той призова българските политици да не спекулират с темата за модернизацията на Българската армия. „Модернизацията влезе като дъвка в предизборната кампания. Няма смисъл да се спекулира, още повече от политици, които вкараха папките с проектите в едно шкафче. Нека видим какво бе направено за 12 г. при управлението на Борисов – един проект за F-16 и един за патрулните кораби, без въоръжение, в стил „лодки и платноходки“.
Министър Стоянов подчерта, че именно по време на настоящето служебно правителство бе подписан вторият договор да изтребителите F-16, три договора за въоръжението на корабите и бе рестартиран проектът за бойна машини на пехотата, замразен по времето на правителството на ГЕРБ. „Поне последните 6-7 месеца, може да бъдете сигурни, че не са загубени за модернизацията на Българската армия“, заяви Стоянов.
|
23.02.2023 |
   „Благодаря на всички наградени за това, което извършиха в интерес на българското общество и на съседна Турция. Това е героизъм в мирно време, за който им поднасям моите искрени благодарности“. С тези думи министърът на отбраната Димитър Стоянов се обърна към наградените военнослужещи от Военновъздушните сили (ВВС), медицински специалисти от Военномедицинската академия (ВМА), служители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН), спасители и доброволци, оказвали помощ при последните земетресения. Те бяха отличени на церемония, която се проведе в Централния военен клуб днес, 23 февруари.
Държавният глава Румен Радев връчи Почетния знак на президента на ръководителя на екипаж от 16-а авиационна база подполковник Лазарин Лазаров и на ръководителя на екип от ВМА майор д-р Цветан Станимиров. При оказването на помощ на пострадалите военнослужещите от 16-а авиационна база Враждебна изпълниха общо седем мисии до Турция и една комбинирана до Сирия. Превозената хуманитарна помощ от ВВС е над 13 тона, от които 4.5 тона са предназначени за Сирия. Общият нальот за осемте мисии е 46 часа и 30 минути. В тях са участвали осем екипажа с 18 души летателен състав и 50 души наземен състав.
С грамоти бяха отличени подполковник Лазарин Лазаров, подполковник Пламен Дончев, майор Веселин Асенов, капитан Евгени Златанов, капитан Николай Георгиев, капитан Николай Калайджиев, капитан Дичко Узунов, майор Мирослав Пипев, капитан Николай Михайлов, капитан Пламен Пехливанов, капитан Митко Гергов, капитан Огнян Лидански, старшина Венцислав Нечев, старшина Васил Василев, старшина Емил Николов, старшина Евдокия Иванова, старши сержант Димитринка Влахлийска, капитан Любомир Кирилов, старшина Боян Петров, старшина Ивайло Въглярски, старши сержант Андрей Станков, младши сержант Радослав Колев.
Два екипа от ВМА бяха сред първите, заминали само няколко часа след като станаха ясни мащабите на бедствието в Турция и се завърнаха последни, след повече от 10 дни на терен, където работиха заедно с местните спасители. Освен майор д-р Цветан Станимиров, в медицинските екипи бяха още капитан д-р Синан Емин, старшина Мария Борисова и младши сержант Илия Деков. Всички те са част от модулните военномедицински формирования за осигуряване на помощ при бедствия, аварии и катастрофи.
|
23.02.2023 |
Заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова се срещнаха днес с посланика на Конфедерация Швейцария у нас Н. Пр. Раймунд Фурер. По време на разговорите беше обсъдено сътрудничеството между двете страни, като беше подчертано традиционно доброто партньорство в областта на сигурността и отбраната.
Акцент беше поставен върху проектите за модернизация на Българската армия и предприетите действия от страна на Министерството на отбраната през последните месеци за тяхното ускоряване. Сред основните дискутирани теми беше нелегалният миграционен натиск на турско-българската граница и усилията, които полага страната ни за възпирането му. Обсъдена беше и помощта, която държавата ни предостави на Турция и Сирия след разрушителните земетресения в двете страни.
Усложнената среда на сигурност в следствие на конфликта в Украйна също беше в центъра на разговорите.
|
23.02.2023 |
Обучаеми от Училището на Грузия за изграждане на институционален капацитет в областта на отбраната от днес, 23 февруари, са на посещение в нашата страна, за да се запознаят с политиките, анализите и прогнозите по отношение на сигурността в региона на Черно море. В продължение на три дни грузинската делегация, в която са включени 17 обучаеми, ще проведе срещи с експерти и представители от Министерството на отбраната, Военната академия „Г. С. Раковски“ и Дипломатическия институт към министъра на външните работи.
Отбранителната политика на Република България, междуинституционалното сътрудничество и координация беше във фокуса на срещата днес на грузинската делегация с експерти в Министерството на отбраната. В нея участваха представители на дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
Училището на Грузия за изграждане на институционален капацитет в областта на отбраната е създадено като инициатива в рамките на основния механизъм на сътрудничество на НАТО с Грузия (Substantial NATO-Georgia Package). През септември 2022 г. започна изпълнението на програма по въпросите на отбраната и сигурността, по която се обучават грузински старши офицери и цивилни държавни служители от различни институции. Програмата включва посещения за обмяна на опит в страни от Черноморския регион.
|
« 1 2 3
496 497 498 » |
|
 |