 |
05.05.2023 |
  „Българската армия остава пример и опора на обществото. Благодарение на Вас нашата институция се ползва с висок обществен авторитет. Българският народ вярва във Вас, в своята армия и това се дължи на доблестния труд, който ежедневно полагате, на Вашата точна и ключова реакция в помощ на населението в кризисни ситуации - това ще го потвърдят и в Карлово, и в Каравелово, и в Слатина, и в Богдан, и във Враца, и на още много други места, където Българската армия се е отзовала на нуждите на нашите съграждани“. С тези думи се обърна министърът на отбраната Димитър Стоянов към военнослужещите и цивилните служители, които бяха наградени от него и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Отличията за постигане на високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос към отбраната на страната бяха връчени на официална церемония, която се проведе в Министерството на отбраната днес.
„Възобновеното доверие към нашата армия расте все повече и повече, това вече е факт. Това доверие и признание ни носи гордост, но и ни задължава да продължим да пазим традиционните воински добродетели като патриотизъм, всеотдайност и храброст“, каза в приветствието си министърът на отбраната. Той подчерта, че на този ден се потвърждава, че въоръжените ни сили изпълняват своите задачи достойно въпреки всички трудности. „В навечерието на празника ние имаме основание за професионално самочувствие и съзнание за успешно изпълнен дълг. Да служиш на Родината е кауза. Никога не трябва да забравяме, че в ценностната система на българския народ военнослужещите са носители на патриотизъм, висок морал и отговорност“, каза още той.
„След 145 години от основаването си Българската армия продължава да утвърждава безспорния си авторитет на гарант на сигурността и държавността. Прави го с усилията на Вас – личния състав на Българската армия“, заяви в приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „През цялата година армията бе по полигоните, по бойните постове. По суша, въздух и вода се изпълниха огромен обем задачи по мисия „Отбрана“. На наша територия и с наше участие бе създадена многонационална бойна група в отговор на променената среда на сигурност“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов също отбеляза помощта, която военнослужещите са оказали на местната власт и гражданите за преодоляването на кризи от различен характер, като подчерта наводненията в Карловско, множеството донорски ситуации, пожари и медицински евакуации. „Оказвахме и оказваме помощ за преодоляването на мигрантските потоци на границата. Реализираха се редица задачи по транспортирането на екипи и хуманитарна помощ до съседна Турция. Военнослужещи участваха в евакуирането и настаняването у нас на граждани от Украйна“, припомни адмирал Ефтимов.
Министърът на отбраната и началникът на отбраната благодариха на всички наградени за достойната и самоотвержена служба, за професионализма и всекидневните усилия, с които допринасят за това военните формирования и щабове да изпълняват своите функции и задачи по най-добрия начин.
В слово-отговор от името на наградените полковник Юлиян Петров, заместник-началник на щаба по ресурсите в Съвместното командване на силите, изказа благодарност на политическото и военното ръководство за това, че трудът им е бил оценен по достойнство. Той отправи поздравление за Деня на храбростта и пожела здраве и успехи на колегите си от Българската армия и Министерството на отбраната.
Военнослужещите и цивилните служители бяха наградени с различни видове отличия на Министерството на отбраната - почетен знак „Свети Георги“, III степен за офицери, наградни знаци „За доблестна служба“, „За отлична служба“, „За вярна служба под знамената“, предметни награди и грамоти.
|
05.05.2023 |
  В навечерието на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, с изложбата „Българската армия. Началото“ Националният военноисторически музей представя на българската общественост първите и нелеки стъпки в изграждането на войската на Третата българска държава. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска в словото си на откриването днес, 5 май, на най-новата изложба на Националния военноисторически музей (НВИМ), посветена на 145 години от създаването на Българската армия.
„Експозицията ще допринесе за опресняване на историческата памет, за засилване на националната гордост и възраждане на забравени личности и събития от далечното минало, свързани с положените усилия в процеса на създаване на един от компонентите на държавността – въоръжените сили“, с тези думи заместник-министър Генчовска се обърна към присъстващите на събитието. „Първите български офицери, носители на висок морал, чест и достойнство, отстояват националните традиции и ценности и изпълняват воинския си дълг със самочувствие и решителност, с което записват редица славни победи в страниците на световната военна история“, каза още заместник-министърът на отбраната.
С пожелания за многобройни посетители от страната и чужбина заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска пожела успех на директора на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова и на екипа на Музея с последния им проект.
Събитието събра представители на политическото ръководство на Министерството на отбраната, военното командване на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, преподаватели, колеги и приятели на Музея, жители и гости на столицата.
*** Експозицията представя армията като символ на възраждащата се държавност с разнообразие от експонати, съхранили волята и амбицията на първите държавни и военни мъже да създадат силна и материално осигурена армия.
|
05.05.2023 |
През тази година се навършват 145 години от създаването на Българската армия. Денят на храбростта и празникът на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената-светини и с военен парад. В честванията на празника ще участват президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия. Поканени са да присъстват представители на държавното ръководство, Дипломатическия корпус, военно-патриотичните съюзи.
В празничния ден на площад „Княз Александър Първи“ в столицата ще преминат над 800 военнослужещи в 7 представителни блока от Националната гвардейска част, НВУ „Васил Левски“, военни формирования 24150-Стара Загора и 22160-Плевен от състава на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции. Ще бъдат представени образци на видове военна техника на въоръжените ни сили. За първи път в парада ще дефилират италианските бойни машини „Freccia“ („Стрела“) от състава на многонационалната бойна група в България. В парада ще участват и 174 военни музиканти от Гвардейския представителен духов оркестър, представителните духови оркестри на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, военно формирование 34750-Карлово и Съвместното командване на специалните операции, фестивалният оркестър от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ и военно формирование 24 150 – Стара Загора.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на представителните блокове. Командващ парада ще бъде командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 10.00 ч. на площад „Княз Александър Първи“ в София. Той ще бъде отслужен от Негово преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим – главен секретар на Светия синод на Българската православна църква. В ритуала ще участват знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената – светини и представителните блокове на въоръжените сили с бойните си знамена.
Веднага след църковния ритуал ще започне военният парад. При изпълнението на националния химн ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта.
Парадът ще бъде открит с военен хеликоптер Ми-17 с националния трибагреник. След преминаването на представителните блокове на въоръжените сили в тържествен марш на площад „Княз Александър I“ ще започне въздушният компонент на парада. Предвижда се в него да участват 19 вертолета и самолета, които са на въоръжение във ВВС и ВМС: вертолетите Ми-17, Ми-24, „Cougar” и „Panther“ и самолетите L-410, „Спартан“, L-39Z, „Пилатус“, Су-25 и МиГ-29.
На площада ще преминат 62 верижни и колесни бойни машини на Сухопътните войски, зенитно-ракетните формирования на Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, служба „Военна полиция“ и Командването за логистична поддръжка.
В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан във всички гарнизони в страната.
|
04.05.2023 |
  „Благодарение на достойното участие на българските военнослужещи в мисии и операции на НАТО и Европейския съюз в различни части на света днес България е желан партньор за съвместни подготовки и тренировки. Благодарение на Вас, Българската армия заслужи уважението на нашите съюзници и партньори“. Това каза днес, 4 май, министърът на отбраната Димитър Стоянов в приветствието си към командирите на националните контингенти, които участват в мисии и операции на НАТО и ЕС.
Министър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха чрез видеоконферентна връзка националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Босна и Херцеговина, Косово, Ирак и Мали по повод 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Във видеоконферентната връзка участва и командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов.
„Благодаря Ви, че изпълнявате воинския си дълг и своите отговорности професионално и непоколебимо, със самочувствие, с достойнство и с решимост и допринасяте за утвърждаване авторитета на Българската армия и страната ни в международна среда“, изтъкна министър Стоянов. „Съвременната среда за сигурност е силно усложнена, динамична и трудно предвидима, а националната сигурност излиза отвъд защитата само на държавните граници. Затова участието на контингентите от въоръжените сили в международни мисии и операции е ключов фактор не само за издигане авторитета на България, но и за повишаването на способностите на Българската армия като част от мисиите на международните сили за поддържане на сигурността“, посочи още министърът на отбраната. Той пожела на военнослужещите здраве, висок боен дух, успешно изпълнение на текущите задачи и спокойно завръщане, след приключване на мисиите.
„Високо ценим, че представлявате България и Българската армия по най-добрия начин, отстоявате националните интереси и утвърждавате доброто име на българския войник зад граница“, заяви от своя страна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че сигурността на Балканите е от изключително значение, критично важно за страната ни. „В Босна и Херцеговина и особено в Косово следим развитието на обстановката с повишено внимание. Не се съмнявам, че сте способни да реагирате на всяко изменение на обстановката и да изпълнявате отговорно задачите си в рамките на операциите на НАТО и Европейския съюз“, обърна се началникът на отбраната към командирите на националните контингенти зад граница. Адмирал Ефтимов отбеляза още, че средата за сигурност в Мали, Ирак и Грузия също изисква повишено внимание. „Задачите Ви са различни. Различни са командните вериги и мениджмънтът на мисиите, но това, което Ви обединява, е съзнанието, че трябва да дадете всичко от себе си и да докажете професионализма на българските военнослужещи“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той поздрави командирите и пожела на всички офицери, сержанти и войници от подчинените им контингенти бодро настроение за Деня на храбростта и празник на Българската армия и Свети Георги да им дава здраве и сили за успешното приключване на мисиите, в които участват.
Полковник Красимир Ценов, национален командир на най-многобройния ни контингент зад граница в Босна и Херцеговина, който участва в операцията на ЕС „Althea“, докладва, че обстановката по сигурността в зоната на операцията е относително спокойна и стабилна, а военнослужещите изпълняват задачите си съгласно стандартните оперативни процедури. Полковник Ценов изрази от свое и от името на всички военнослужещи, участващи в мисии и операции на ЕС и НАТО, благодарност към политическото и военното ръководство за усилията за приетото от Министерски съвет решение за повишаване размера на командировъчните средства, изплащани при изпълнението на задачите им зад граница.
Командирите на националните контингенти в Косово – подполковник Калин Стаменов, в Ирак – майор Веселин Жечев, и в Мали – старши лейтенант доктор Георги Семовски също пожелаха здраве и успехи на всички свои колеги, които изпълняват служебните си задължения в страната и извън нея.
*** Към настоящия момент над 160 военнослужещи от Въоръжените сили на Република България изпълняват с чувство на отговорност поставените задачи в 3 операции на НАТО и 6 операции на Европейския съюз, като със своите действия допринасят за утвърждаването на авторитета на нашата страна и Въоръжените сили сред коалиционните партньори в международните организации.
|
04.05.2023 |
  Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска връчи днес, 4 май, награди на военнослужещи и цивилни служители от дирекция „Отбранителна политика и планиране“ на Министерството на отбраната. Отличията са присъдени от министъра на отбраната за принос към изпълнение на задачите, свързани с осигуряване на българското ротационно председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа(SEDM) и укрепване на международния авторитет на министерството.
„За мен бе огромно удоволствие да работя с този прекрасен екип. Всяка дума от документите, които бяха подготвени, е резултат на голяма експертиза и внимание към всеки детайл“, каза по време на церемонията заместник-министър Генчовска, която e и ръководител на българското председателство на SEDM. Тя благодари за проявения професионализъм, усърдие и пожела на наградените нови успехи.
С грамоти бяха удостоени директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, Даниела Григорова, началник отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“, както и експерти от същия отдел и Секретариата на Председателството.
От името на наградените бригаден генерал Радостин Илиев благодари за високата оценка и подкрепата от страна на ръководството на Министерството на отбраната и на свой ред подчерта значението на отличната експертна работа за успешната реализация на българското председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа.
България пое ротационното председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM) от 1 юли 2021 г. През изминалите две години Министерството на отбраната координира и организира дейностите и мероприятията в рамките на многонационалната регионална инициатива, като за изпълнение на ангажиментите бе създаден Секретариат към отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
|
03.05.2023 |
    Военнослужещи от резерва и запаса, учени и научни работници с принос към военната история и теми, свързани със сигурността и отбраната, ветерани, военноинвалиди, представители на военнородолюбивите съюзи и дружества по традиция бяха наградени със заповеди на министъра на отбраната Димитър Стоянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Официалната церемония се проведе днес, 3 май, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. Наградите се връчват за активна обществено полезна дейност в интерес на националната сигурност, военно-патриотичното възпитание и укрепването на българската държавност.
„С тези заслужени награди ръководството на Министерството на отбраната изказва своята благодарност за неуморния Ви труд, за развитието на военно-патриотичното възпитание, за споделените експертиза и житейски опит при разрешаването на сложни казуси и предизвикателства“, каза в приветствието си министърът на отбраната Димитър Стоянов. „Благодарение на всеотдайността Ви, на Вашите усилия, на инициативите, които развивате, българското общество възражда доверието си към нашата армия. Днес виждаме все повече хора, които подкрепят идеята за изграждане на съвременна модерна армия, способна да отговаря на предизвикателствата“, каза още той.
Министър Стоянов бе категоричен, че Българската армия ще продължава да се модернизира. „Вярвам, че всяко политическо и военно ръководство ще продължи да работи открито и честно в тази насока. Сигурен съм и, че нито едно ръководство няма да си позволи лукса да пренебрегне експертизата, която може да предоставите в процеса на модернизация. Общите ни усилия не са и няма да бъдат напразни“, посочи още министърът на отбраната. Той поздрави присъстващите с предстоящия 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия и им пожела здраве и висок боен дух.
„Признателен съм Ви, че със службата и работата си в Българската армия продължавате да сте пример и еталон за достойно изпълнен дълг. Дадохте максимума от себе си за гарантиране на сигурността и отбраната на Република България. Работихте всеотдайно за развитие на така нужните ни отбранителни способности, защитавахте националния интерес. Утвърждавахте значението на своите формирования, на видовете и родовете войски“, заяви в приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изтъкна екипния дух, нуждата от общуване със съмишленици и постигането на общи цели, които продължават да обединяват представителите на родолюбивите организации у нас. „Уважение заслужават усилията по защита на интересите на членовете на вашите организации и участието ви в обществения живот на страната, особено по отношение на развитието на Българската армия. Това показва, че в армията са служили и служат хора с достойни позиции. Хора, които могат да анализират обстановката и проблемите на деня и да подпомагат вземането на разумни решения“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
В слово-отговор от името на наградените майор (о.р.) Веселин Станев, председател на пловдивската общинска организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва отправи поздравление за Деня на храбростта и пожела здраве и енергия за успешно изпълнение на отговорните задачи, които стоят пред Министерството на отбраната и Българската армия.
|
02.05.2023 |
    „От първия ден на своето плаване екипажът на научно-изследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“ беше натоварен с огромните обществени очаквания за едно историческо събитие за българската държава: акостирането на български военен научно-изследователски кораб в Южното полукълбо и завръщането му обратно. Щастлив съм, че днес можем да кажем: Вашата мисия завърши успешно“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в приветствието си на официалната церемония по посрещането на научно-изследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“ днес, 2 май. „Въпреки трудностите, Вие защитихте името на българската държава, Военноморското училище и българския военноморски флот, изпълнявайки достойно своя дълг“, подчерта министър Стоянов. Той отбеляза голямото значение на натрупания практически опит от екипажа на кораба и от всички, ангажирани в този процес. „Две групи от общо 50 курсанти се качиха на кораба през декември и април, за да проведат краткосрочна практика и плаване. За всички тях това бе изключителен шанс за придобиване на знания и опит, които ще им помагат в професионалния им път“, посочи още министър Стоянов.
„Посрещането на този кораб ни изпълва с гордост, вяра и оптимизъм. Те идват от това, че когато сме заедно, можем да постигнем нови хоризонти“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Началникът на отбраната изтъкна ролята на председателя на Управителния съвет на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев и на ръководството на Военноморското училище в лицето на неговия началник флотилен адмирал Боян Медникаров за изпълнението на тази мисия. „Тяхната визия, подплатена с подготовката и професионализма на екипажа, поставиха България в елитния клуб на малкото държави, дръзнали да изследват ледения континент“, отбеляза адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че консорциумът, реализирал мисията, е създал необходимите предпоставки и условия, но без усилията на екипажа и командира на кораба нейното осъществяване би било невъзможно. „Това, което постигна екипажът е доказателство, че Военноморското училище създава кадри, а Военноморските ни сили ги развиват, за да бъдат те способни във всеки момент да изпълнят отговорни задачи“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров изрази удовлетворение от резултатите, постигнати в рамките на 31-вата полярна българска експедиция. По думите му всички задачи са изпълнени в пълен обем и са извършени допълнителни дейности.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов връчи плакети на проф. Христо Пимпирев и на капитана на кораба капитан II ранг Николай Данаилов. На церемонията по посрещането присъстваха още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на образованието Сашо Пенов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, представители на местната власт и др.
|
02.05.2023 |
Представители на военно-патриотични съюзи и организации, военнослужещи от запаса и резерва ще бъдат наградени от министъра на отбраната Димитър Стоянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по случай 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия. Наградите се връчват за принос към отбраната на страната и активна обществено значима и военно-родолюбива дейност. Официалната церемония ще се състои на 3 май в Министерството на отбраната.
|
02.05.2023 |
Във връзка с подготовката и провеждането на военния парад по повод честването на Деня на храбростта и празника на Българската армия, от 3 до 6 май 2023 г. вертолети и самолети от състава на Военновъздушните и Военноморските сили на Република България ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад „Княз Александър I“, на дати и във времеви прозорци, както следва:
- на 3 май 2023 г. от 10.30 ч. до 11.30 ч. група вертолети ще прелетят над столицата и летище София; - на 4 май 2023 г. от 8.30 ч. до 9.10 ч. (резервни часове от 15.30 ч. до 16.10 ч.) участниците във военния парад от ВВС и ВМС ще изпълнят тренировъчни полети с прелитане над град София; - на 5 май 2023 г. от 10.00 ч. до 11.00 ч. (резервни часове от 15.30 ч. до 16.10 ч.) над София ще бъдат изпълнени полети от участниците в генералната репетиция за военния парад ; - на 6 май 2023 г. участниците във въздушния компонент на военния парад ще прелетят над София от 10.20 ч. до 11.20 ч.
|
01.05.2023 |
Официална церемония по посрещането на военния научно-изследователски кораб (НИК) 421 – „Св. Св. Кирил и Методий“ от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ ще се проведе на 2 май 2023 г. във Варна.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев е поканен да участва в тържественото събитие, с което ще се ознаменува завръщането на първия български военен научноизследователски кораб от Антарктида след успешно приключената 31-ва експедиция на родните полярници.
В церемонията ще участват министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
|
28.04.2023 |
„Заложените финансови средства в бюджета на Министерството на отбраната са в рамките на Националния план за достигане на 2% от БВП през 2024 г. , т.е. за тази година са планирани 1.85% от БВП.“ Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 28 април, в публицистичното предаване „Лице в лице“ на БТВ. Той отбеляза, че в бюджета са предвидени достатъчно средства за капиталови разходи. Ако те бъдат намалени, това ще бламира модернизацията на Българската армия, категоричен беше министърът на отбраната. „Моето желание е да не се намаляват капиталовите разходи и да се търсят други резерви в бюджета, ако ще бъде променян от народните представители“, каза той.
Министър Стоянов поясни, че ако финансовите средства за капиталови разходи бъдат отпуснати, има реална възможност през тази година да бъдат сключени поне три договора, свързани с модернизацията на Българската армия. Това са договорите за придобиване на бойна машина на пехотата, 155 мм гаубици и 3D радари. „Надявам се тази година да бъде годината на Сухопътните войски и наистина да имаме два договора за модернизация за тях“, посочи той.
„Българската армия охранява въздушното ни пространство или съвместно с други съюзнически държави, според Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Никъде не е записано, че други ще охраняват нашите въздушни граници. България има ангажименти и по чл. 3 от Вашингтонския договор, където е записано, че нашата държава поддържа необходимия отбранителен потенциал. Ако предоставим самолети и зенитно-ракетни системи, как ще продължим да изпълняваме конституционните и съюзните си задължения?“, заяви министър Димитър Стоянов. „Самолетите ни МиГ-29 ще продължат да охраняват въздушното пространство и през тази, а и през следващата година, защото успяхме да намерим някакви решения. Правим всичко възможно, работим по две обществени поръчки – за придобиване на ремонтирани двигатели или на нови двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29. Има очаквания, че тези обществени поръчки ще бъдат реализирани“, изтъкна той.
„Към момента не виждам възможност какво допълнително може да се предостави на украинската страна“, каза министър Стоянов. „Ние трябва да съхраняваме определен процент запас боеприпаси и бойна техника за попълване на загубите, а се появява и необходимостта от техника, която да използваме като резервни части“, посочи той. „Техниката е руска, защото не е заменена навреме със западна. Този процес изостана прекалено дълго във времето. Цинизъм е да се остави Българската армия в такова състояние, в което е в момента“, заяви министърът на отбраната.
Министър Стоянов отново посочи, че служебният кабинет е изпълнил решението на Народното събрание и е предоставил на Украйна това, което е необходимо на страната. „Изпълнихме и решението на Народното събрание за сключване на договор с публично предприятие за замяна на боеприпаси, чиито срок на годност изтича през следващите три години. Направили сме всичко, което е възложено като дейности“, заяви той.
„Има рискове за националната сигурност, но пряка заплаха за въвличането на България в конфликт аз лично не виждам“, каза в отговор на въпрос министър Стоянов. „Възпиращият ефект, който има чл. 5 от Вашингтонския договор е съществен и едва ли би позволил на която и да е страна да атакува България“, поясни той.
Министър Стоянов отбеляза, че е време да има редовен кабинет със солидна политическа подкрепа в парламента. „Необходима е приемственост, особено за модернизацията на Българската армия и за предоставянето на социални придобивки на военнослужещите“, заяви той.
Димитър Стоянов посочи две основни направления в бъдещата работа – социални придобивки за военнослужещите и проектите за модернизация. „Бих бил щастлив да видя договор за бойна машина на пехотата“, каза в заключение министър Стоянов.
|
28.04.2023 |
С музикален парад на военните духови оркестри ще започнат празничните прояви по повод Деня на храбростта и празника на Българската армия.
Музикалният парад ще се състои на 3 май 2023 г. от 18.00 ч. в градината пред Националния дворец на културата. 174 музиканти от Гвардейския представителен духов оркестър, представителните духови оркестри на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, военно формирование 34 750-Карлово и Съвместното командване на специалните операции, фестивалният оркестър от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ и военно формирование 24 150 – Стара Загора ще участват в музикалния парад с произведения от български автори. В концертната програма ще участват и танцьори от Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“- гр. Плевен. Военните оркестри ще представят индивидуални шоу програми.
По традиция в навечерието на празника на Българската армия, на 5 май от 18.00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата ще се състои тържествен концерт на Представителния ансамбъл на въоръжените сили и военните духови оркестри. Входът е свободен.
Разнообразната програма на концерта включва изпълнения на квартет „Армейска песен“, фолклорен квартет „Ладена“, танцова формация „Алгара“, Таня Дупаринова, Ива и Велислава Костадинови, Вили Станева, Веселин Вачев, Съни, Гергана Николаева, Гуна Иванова, Райко Кирилов, Роси Кирилова, Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Надя Казакова, а също така и на военните духови оркестри. Водещ на спектакъла е Галя Димитрова.
Концертът ще завърши с празнична илюминация в 21.00 ч., произведена от Борисовата градина.
Представителните военни духови оркестри ще участват и във водосвета и военния парад на 6 май на площад „Александър Батенберг“ в столицата.
|
28.04.2023 |
Във връзка с подготовката за военния парад в Деня на Храбростта и празник на Българската армия от днес, 28 април, до неделя, 30 април, ще бъде предислоцирана военна техника на въоръжение в Българската армия от военните формирования в страната до летище Доброславци край София.
Военната техника ще се придвижва по националната пътна инфраструктура от градовете Асеновград, Благоевград, Плевен, Пловдив и Стара Загора. За транспортирането на техниката, която ще участва в парада, ще бъде използван и железопътен транспорт.
На 3 май военновъздушна техника – самолети и вертолети, ще бъде предислоцирана от авиобазите в Крумово и Безмер до авиобаза Враждебна.
Молим гражданите да спазват мерките за безопасност на органите на Служба „Военна полиция“, които ще ескортират колоните.
|
26.04.2023 |
  
Изпълнението на решенията от Мадрид и пътят до срещата на върха на НАТО във Вилнюс, засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, укрепването на Източния фланг и оказваната помощ от НАТО и ЕС за изграждане на отбранителен капацитет на най-уязвимите страни-партньори - Република Молдова, Грузия и Босна и Херцеговина. Тези въпроси заедно с усилията на НАТО и ЕС за подпомагане на Украйна бяха част от дискусиите на срещата на министрите на отбраната на държавите от формата „Букурещ 9“ (Б-9) във Варшава. В срещата участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и заместник-министърът Теодора Генчовска.
„Колективна отговорност е да се приложат общите решения бързо и в пълен аспект, да се изгради по-високо ниво на регионално и междуинституционално сътрудничество в подкрепа на колективната сигурност и бъдещето на нашите нации“, заяви министърът на отбраната в изказването си. Той акцентира върху необходимостта от адаптиране към новата реалност и осигуряване на надеждно възпиране и отбрана по Източния фланг, гарантирано от боеготови многонационални бойни групи. В началото на изказването си българският министър на отбраната поздрави Финландия за присъединяването й към НАТО и посочи, че е от значителна важност в Балтийския регион и по Източния фланг на Алианса да има още един силен и надежден съюзник.
„Нашата сигурност е неизменно свързана със сигурността на регионалните съседи, и в частност на Република Молдова, Грузия и Босна и Херцеговина. България остава ангажирана с подкрепата на тези страни както на двустранна основа, така и чрез съществуващите инструменти на ЕС и НАТО“, каза още министър Стоянов.
Б-9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от Източния фланг на НАТО – България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия. Във форума във Варшава днес участваха още представители от НАТО и държавният секретар по отбраната на Великобритания Бен Уолъс.
След проведената среща, министрите на отбраната приеха обща позиция, в която изразиха подкрепата си за Украйна и подчертаха необходимостта от пълно и навременно прилагане на решенията от срещата на върха в Мадрид по отношение на предната отбрана.
|
25.04.2023 |
   Сигурността в Черноморския регион обсъдиха представители на военноморските сили на България, Гърция, Румъния, Турция, Украйна, Франция, Великобритания, САЩ и на командванията на НАТО на второто издание на Черноморския форум днес в София. Основната тема на организираното от българските ВМС и Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол (JFC) събитие е морската сигурност в период на текущ въоръжен конфликт и възможностите за решаване на възникващите предизвикателства и проблеми.
„Развитието на процесите в Черноморския регион е ключово за евроатлантическата зона. Ние винаги сме вярвали, че сигурността в Черно море е възможна само с колективните усилия на НАТО и Европейския съюз и целенасочено допринасяме към тези усилия“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска в приветствието си към участниците във форума. Тя подчерта, че все повече се оценява значението на Черноморския регион за сигурността и се поставя фокус върху него, включително и в стратегическите концепции на Алианса и ЕС. „Инвестициите и просперитета следват сигурността. Затова повишаването на политическата ангажираност и засилването на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната е важен елемент на една бъдеща национална стратегия. За справяне с предизвикателствата поставяме акцент върху модернизацията на отбранителните способности и оперативната съвместимост, включително повишаване на капацитета за защита срещу морски заплахи и за подкрепа на свободата на корабоплаването и търговията“, каза още заместник-министър Генчовска.
„Само чрез увеличаване на сътрудничеството и партньорството между всички заинтересовани страни можем да се справим ефективно с предизвикателствата и да гарантираме сигурността и стабилността на Черноморския регион за следващите поколения“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той също акцентира върху стремежа на страната ни да издигне ролята на сигурността на Черноморския регион в дневния ред на НАТО и ЕС. „Ние подкрепяме засилването на ангажимента на НАТО, водени от разбирането, че източният фланг на Алианса и Черноморският регион са важен сегмент от сигурността на евроатлантическото пространство“, каза адмирал Ефтимов.
„Непосредствена заплаха за България в настоящия момент няма, но има потенциални заплахи. Трябва да работим заедно и да направим така, че конфликтът да не се разпространи“, категоричен бе той. Адмирал Ефтимов подчерта, че националните ни способности за наблюдение и ситуационна осведоменост са в общия контекст на Алианса и страната ни разчита на тази надеждна система. Началникът на отбраната припомни, че България е предложила да приеме координационната функция за Черно море на своя територия чрез създаването на регионален координационен Център на НАТО на база на вече съществуващия военноморски координационен елемент в рамките на българските ВМС.
„Целите на форума са да обсъдим сигурността в Черноморския регион, да намерим пътища за решаване на сложните проблеми и да подобрим нашето взаимодействие“, каза командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Той изрази увереност, че дискусиите ще подобрят сътрудничеството между черноморските държави и нашите стратегически съюзници и партньори в региона. Двата панела на форума: „Морска сигурност по време на активен конфликт“ и „Морско сътрудничество в Черно море – настоящи усилия и бъдещи възможности“ включват теми като енергийната сигурност в Черно море и защитата на търговското корабоплаване по време на конфликт. „Сигурността в Черноморския регион е глобална сигурност. Черно море е регион, в който Русия е създала редица замразени конфликти“, подчерта адмирал Стюарт Мънч, командир на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното съвместно командване на силите в Неапол (JFC). Той акцентира върху значението на Черноморския регион както за развитието на търговията и превоза на стоки, така и като източна граница на евроатлантическото пространство. „Затова сме тук – да работим заедно за защита на всеки един съюзник от НАТО, посредством колективни действия и сътрудничество“, каза адмирал Мънч. Той благодари на България за организирането на форума и за създаването на черноморски координационен център. „В качеството си на командир на обединените сили на Алианса за Европа благодаря на българските военноморски сили за тяхната ангажираност с проблемите на сигурността в Черноморския регион“, подчерта адмирал Мънч.
|
« 1 2 3
501 502 503 » |
|
 |