 |
22.07.2022 |
  Министърът на отбраната Драгомир Заков поздрави Военноморските сили на Република България за успешното провеждане на националното учение „БРИЗ 22“. По време на Деня за високопоставени гости и медии на учението, който се проведе днес, 22 юли, в акваторията на Бургаския залив, министър Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наблюдаваха изпълнението на различни епизоди на море, сред които овладяване на пожар на пътнически кораб, операция по евакуация и спасяване на бедстващи, овладяване на кораб, превзет от терористи и др. Министър Заков подчерта важността на учението и съвместното отработване на действията за реакция в различни реални ситуации. „Участваха 11 държави, 10 страни-съюзници с военноморски сили, с морска патрулна авиация, което е мярка по предното присъствие в НАТО, така че отработваме наистина сериозни действия с нашите съюзници“, каза министърът на отбраната.
Пред журналисти той коментира и значението на подготвяния от САЩ Законопроект за обезпечаване на сигурността в Черноморския регион. „Това е много важен документ. За първи път в Съединените щати на толкова високо равнище се признава стратегическото значение на Черно море. То отдавна е признато като стратегическа зона за НАТО, като това до голяма степен се дължи на позицията на България и на нашия съюзник Румъния“, каза министър Заков. Той поясни, че документът предвижда помощ в различни сфери, включително в тази на отбраната, като в нея ще се работи по отделни проекти. „Ние трябва да си свършим и нашата работа, за да информираме САЩ къде и от каква помощ имаме нужда в спешен порядък“, добави министър Заков.
„Приветствам усилията по мероприятията за повишена бдителност, които полагат ВМС. Те проверяват всички сигнали за плаващи предмети както с плавателни средства, така и по въздух. Правим всичко възможно, за да осигурим нормалната икономическа и туристическа дейност в пределите на нашите териториални води", заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта актуалността на провежданото военноморско учение. "Съобразяваме се с обстановката и сме в непрекъсната координация с морското командване на НАТО и нашите съюзници. Всеки контакт и потенциална опасност се споделя и координира, за да гарантираме сигурността в нашия Черноморски регион", подчерта адмирал Ефтимов. Той също акцентира върху увеличеното участие в “БРИЗ 2022” на морска патрулна авиация, чиито съвременни способности определи като впечатляващи. “Включването на такива средства разкрива в цялост обстановката в западната част на Черно море и това е голямо предимство на учението", подчерта началникът на отбраната.
Той бе категоричен, че модернизацията на военния ни флот върви по план. "Приветствам активността на ВМС. Наясно сме, че не всичко може да бъде ново, затова трябва да търсим прагматични решения по силата на придобиване на способности втора ръка, които да съответстват на обстановката и нашите нужди, но и да спестим ресурс на държавата", заключи адмирал Ефтимов.
В отговор на журналистически въпроси командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов коментира, че флотът ни досега е реагирал на над 30 сигнала за наличие на миноподобни обекти, като само един от тях се е оказал истински. Общо до този момент в Черно море са обезвредени 5 мини, една от тях унищожена от българските ВМС на 30 юни, съобщи още контраадмирал Михайлов.
Вчера, 21 юли, специализиран екип на ВМС е задействан по сигнал за миноподобен обект между Поморие и Ахелой. След разузнаване военнослужещите са установили, че предметът е стартов двигател на въздушна ракета, изхвърлен на брега. Тези предмети, макар и резултат от военните действия в Украйна, не са опасни, тъй като са без взривно вещество. „Това са остатъци от противовъздушни ракети или от ракети, изстреляни от авиацията срещу земни цели“, обясни командирът на ВМС.
|
22.07.2022 |
Два вертолета с екипажи от 24-а авиобаза Крумово от състава на Военновъздушните сили (ВВС) оказват съдействие в погасяването на големия горски пожар в землището на село Лесичово, Община Лесичово, област Пазарджик днес, 22 юли.
Малко след 07.00 ч тази сутрин от авиобазата излетя хеликоптер AS 532 AL Cougar и извърши първоначално разузнаване на местността, релефа, метеорологичните и въздушните условия в района на пожара. След 10.00 часа в гасенето от въздуха се включи и хеликоптер Ми-17.
Екипажите помагат на огнеборците за потушаването на пожара с обливане на засегнатия район с вода, посредством системите за пожарогасене „bambi bucket”, с която са снабдени вертолетите. Водоснабдяването се извършва от язовир „Тополница“.
Техниката и военнослужещите от ВВС се включват по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в подкрепа на действията на място по гасене на огъня.
|
20.07.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъстват на 22 юли (петък) на Деня за високопоставени гости и медии на националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2022“, който ще се проведе от 08.30 ч. до 13.00 ч. в акваторията на Бургаския залив.
Гостите на ВИП деня ще наблюдават изпълнението на различни епизоди от „БРИЗ 2022“ на море от борда на фрегата „Верни“ от състава на Военноморските сили на Република България.
В учението участват 24 бойни и спомагателни кораби и катери, 5 самолета, 4 вертолета и 1390 военнослужещи от военноморските сили на България, Албания, Белгия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и от Военноморското командване на НАТО.
Акредитираните представители на медиите, желаещи да отразят събитието, ще бъдат допускани от 07:30 ч. на 22 юли 2022 г. през входа на Морска гара в Пристанище Бургас срещу представяне на лична и журналистическа карта.
|
18.07.2022 |
 Научно-изследователската и развойна дейност и иновациите са един от основните инструменти за преодоляване на технологичното изоставане в сектора на отбраната. Те са основен инструмент и за изграждане на модерни и адекватни на бъдещи рискове и заплахи български въоръжени сили. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков в обръщението си към участниците в националната кръгла маса на тема „Иновациите – възможности пред България“, днес, 18 юли. Министерството на отбраната полага усилия в тази насока, но няма как да се справи само, подчерта министър Заков. Той призовава за активно сътрудничество в областта на развитието на иновациите и най-вече включване на академичните среди и високотехнологичния българския бизнес. „Твърдо съм на мнение, че България от консуматор на сигурност, консуматор на продукти и иновации, трябва да се превърне в доставчик на сигурност и източник на иновации и технологичен напредък“, заяви още министър Заков. За да бъде ефективна дейността в тази сфера, е необходимо националните усилия да бъдат съобразени с приоритетните проекти за работа в НАТО, Европейския съюз и България. Наред с това – и с иновативните научно-развойни области, в които България вече има постигнати сериозни успехи, посочи още той.
Националната кръгла маса бе открита от президента Румен Радев. На нея се обсъждат възможните цели и приоритети за страната ни в областта на иновациите. В дискусиите участваха министрите на отбраната и енергетиката, представители на научните среди, висшите учебни заведения, отбранителната индустрия, представители на работещите в сферата на високите технологии, стартъп компании, иновативни предприятия и др.
|
15.07.2022 |
185-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана с участието на представителни военни подразделения в тържествени ритуали и общоградски поклонения в страната. Кулминацията на паметните прояви е в родния град на Васил Левски Карлово. Там, на 18 юли, рождената дата на Дякона и празник на града, военнослужещи и духовият оркестър на 61-ва механизирана бригада ще участват в тържествен ритуал по издигане на знамената на Република България и Община Карлово от 10.15 ч. на площад „Васил Левски“ . Вечерта ще се проведе тържествената проверка - заря на площад „Васил Левски“ от 21.00 ч. с участието на представителни формирования от състава на 61-ва механизирана бригада. На нея ще присъства началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Военнослужещи от Сухопътните войски ще участват в ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на Апостола в градовете Стара Загора, Хасково, Благоевград, Асеновград, Шумен, Ловеч, Горна Оряховица.
Във Варна от 09.00 ч. почетен караул и Представителният духов оркестър на Военноморските сили (ВМС) ще участват в общоградското поклонение пред паметника на Васил Левски в морската градина. От 20.00 ч в град Бяла, област Варна, духовият оркестър на ВМС ще участва в официалното откриване на паметник на Васил Левски.
В Бургас от 11.30 ч. пред паметника на Васил Левски в Приморски парк представителен блок от военно формирование 48940 и подчинените му формирования от състава на Командването за логистична поддръжка ще вземат участие в ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя по повод 185 години от рождението на Апостола на свободата. В Пловдив от 10.00 ч. пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика в общоградското поклонение ще участват представителни военни формирования от гарнизона, Представителният духов оркестър на Военновъздушните сили, почетен караул.
В Ямбол от 09.30 ч. с участието на представителни военни части от гарнизона тържествено ще бъде открит паметник на Васил Левски на ул. „Георги Раковски“. Ще бъдат поднесени венци и цветя.
В София почетен гвардейски караул от Националната гвардейска част ще участва в отбелязването на 185-ата годишнина пред бюст паметника на Апостола в Борисовата градина.
|
14.07.2022 |
 „Съвместното съюзно участие във военния парад в Париж е сигнал за сплотеност, солидарност и споделяне на усилията на държавите-членки на НАТО и Европейския съюз“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов от Франция. Той участва днес, 14 юли, в честванията на френския национален празник по покана на своя колега – началника на Щаба на отбраната на френските въоръжени сили генерал Тиери Бюркар.
Представителна група от Националната гвардейска част с българския флаг начело поведе традиционния пеши марш за Деня на Бастилията по булевард „Шан-з-Елизе“ в Париж. Българските военнослужещи участваха в събитието, редом с военни части от други страни от Централна и Източна Европа, членки на Алианса и Европейския съюз - Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия. Нашето формирование бе в състав от 13 души, разпределени на две дефилиращи групи и една резервна. Първата бе знаменен взвод, който премина пред основния блок в тържествена парадна униформа. Тя бе най-отпред в парада на многонационалните военни части, започнал непосредствено след прелитането на военновъздушните средства. Втората ни група бе съставена от 8 военнослужещи в полева военна униформа с традиционно огнестрелно оръжие, включени в смесен многонационален блок.
„Тази година контекстът е друг. Началниците на отбраната от Източния фланг на НАТО сме поканени да участваме в честванията на Деня на Бастилията, за да се отправи послание от Париж, демонстрирайки ангажимента на Френската република по Източния фланг на Алианса. Военнослужещи от страните, които домакинстват бойните групи на НАТО, а също и от държавите, които допринасят към този потенциал, преминаха в общ строй. А този пеши марш – с участващи над 5 000 военнослужещи, бе воден от българския флаг, от нашите гвардейци“, подчерта адмирал Ефтимов. Началникът на отбраната посочи също, че държавите-членки на НАТО и Европейския съюз изпълняват военните аспекти на решенията от Срещата на върха в Мадрид в края на юни т.г., а подготовката за форума е била повлияна от актуалното развитие в сферата на сигурността и войната в Украйна. Той поясни, че още преди датата на започване на бойните действия - 24 февруари, военните представители и органи в НАТО са дали своя принос към увеличаването и изпълнението на мерките за повишена бдителност, а концепцията за бойните групи за подсилване на Източния фланг на Алианса е била факт.
Организаторите на честванията в Париж подчертаха, че в момент, когато геополитическият контекст е белязан от завръщането на войната в Европа, парадът във френската столица почита стратегическата солидарност с европейските партньори и съюзници, въплътена в участието на въоръжените им сили в мисии за укрепването на позициите на НАТО в Източна Европа.
|
14.07.2022 |
Военноморските сили на Република България ще проведат национално военноморско учение „БРИЗ 2022“ с международно участие в периода от 14 до 25 юли. Учението е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО. То се провежда в териториално море, прилежащата и изключителната икономическа зони на Република България и в райони, които са обявени своевременно.
В „БРИЗ 2022“ ще участват 11 държави с 24 бойни и спомагателни кораби и катери, 5 самолета, 4 вертолета и 1390 военнослужещи от България, Албания, Белгия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция и Военноморско Командване на НАТО. В него ще се включат 121 представители с разнородни технически средства от 4 министерства и 21 дирекции, частни компании, агенции и организации.
Щабът за контрол на учението ще се развърне във Военноморска база Бургас, подпомаган от Военноморска база Варна.
|
13.07.2022 |
Днес, 13 юли 2022 г., в 17.42 часа дежурните сили и средства от състава на Военновъздушните сили на Република България бяха приведени в действие за изпълнение на мисия „Air Policing“ по самолет-нарушител.
Самолетът бе локализиран от наземните средства за противовъздушна отбрана в района на град Свищов, на височина 600 метра. Установено бе, че е навлязъл в активирана временно резервирана зона без полетен план и без включен код на транспондера.
Задействани бяха изтребителите МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево, като водачът на дежурната двойка излетя в 17.53 часа. Самолетът-нарушител бе прихванат, като в 18:03 часа с него бе установен визуален контакт отново на височина 600 метра. Екипажът го идентифицира като Cessna-150, с регистрационен знак LZ-TTE.
Самолетът бе съпроводен до летище Бохот, където кацна в 18.08 часа. По установените процедури, след кацането му, дежурният изтребител блокира летището до спиране на двигателя и намесата на наземните органи. На земята бе установена самоличността на пилота на малкия самолет.
В успешно изпълнената задача по охрана и отбрана на въздушното пространство на Република България и в интегрираната система за противоракетна и противовъздушна отбрана на НАТО взеха участие част от най-младите летци на самолет МиГ-29 от българските Военновъздушни сили.
|
13.07.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в честването на националния празник на Френската република утре, 14 юли, в Париж. Поканата към него е отправена от началника на Щаба на отбраната на Въоръжените сили на Франция генерал Тиери Бюркар. Представително военно формирование от Националната гвардейска част с българския флаг ще бъде най-отпред и ще води пешия марш в традиционния военен парад.
Участие във военния парад ще вземат представители на множество държави от Европейския съюз и НАТО. Тази година специална покана е отправена към нашата страна, както и към Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Чешка република, Румъния и Словакия. Съвместното представяне ще докаже още веднъж непоколебимия ангажимент на партньорите и съюзниците в защита на мира и сигурността, което включва и укрепването на отбранителния и възпиращ потенциал на Източния фланг на Алианса.
*** Френският национален празник, честван на 14 юли, символизира края на абсолютната монархия и е емблема на националното единство. Денят на Бастилията се отбелязва всяка година от 1880 г. насам.
В проявите по повод Деня на Бастилията участват общо около 6400 военнослужещи, от които 5000 преминават в марш. Участие взема и многобройна техника, сред която: 66 самолета, 25 хеликоптера, 119 транспортни средства и бойни машини, 62 мотоциклета. Традиционно военният парад се наблюдава от около 8000 души на трибуните, както и от 8 милиона зрители пред телевизионния екран и на уебсайтовете на основните френски медии. След парада се предвиждат допълнителни дейности като набирането на военнослужещи в наборен център и демонстрации на способности от френските Сухопътни войски.
|
08.07.2022 |
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 265 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина. Те са в гарнизоните София, Стара Загора, Ямбол, Хасково, Карлово, Казанлък, Плевен, Шумен и Мусачево.
Срокът за подаване на документите чрез структурите на Централното военно окръжие е до 26 август.
Конкурсът включва изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване. Съгласно Закона за резерва на въоръжените сили, при равен бал на по-предно място се класира кандидат, подписал договор за служба в доброволния резерв. Конкурсите ще се проведат по график във военните формирования от 8 до 21 декември.
Кандидатите за войници, спечелили конкурса, се приемат, ако към датата на приемането не са навършили 40 (41 или 44) години, в зависимост от това дали вече са изпълнявали военна служба.
|
07.07.2022 |
  Двама военнослужещи бяха удостоени с висше военно звание от държавния глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев на тържествена церемония в Президентството днес, 7 юли. В церемонията участваха министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Със свой указ президентът освобождава бригаден генерал Валентин Кръстев от длъжността началник на Щаба на Съвместното командване на силите, назначава го на длъжността заместник-командир на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун и го удостоява с висше офицерско звание „генерал-майор“. С друг указ държавният глава назначава капитан I ранг Галин Манев на длъжността началник на Щаба на Съвместното командване на силите и го удостоява с висше офицерско звание „флотилен адмирал“. Назначенията влизат в сила от 1 август.
Новите звания и назначения са заслужено признание за достойната служба на двамата военнослужещи, за демонстрираните ръководни качества и за техния професионализъм. „ Тези нови пагони и длъжности ги получавате в условията на рязко влошена глобална среда за сигурност и в светлината на току-що приетата нова стратегическа концепция на Алианса. Това означава нови предизвикателства и още по-големи отговорности“, каза в приветствието си президентът Румен Радев. Той пожела на двамата офицери здраве, сили и енергия за успешно решаване на новите задачи и предизвикателства пред техните командвания и благодари на техните близки и семейства за разбирането, търпението и подкрепата, които са важна част за успеха.
От името на двамата произведени във висше военно звание ген. Валентин Кръстев изказа благодарност за оказаното доверие. Той подчерта, че новите назначения са израз на признание и висока оценка за досегашната им дейност. „Пред нас стои нов път, изпълнен с предизвикателства, който ние трябва да преминем, защитавайки и оправдавайки гласуваното ни високо доверие“, посочи той.
„Ще продължим да работим все така усърдно. Ще предоставим нашите усилия, знания и умения по издигането на авторитета на Българската армия в нашето общество и пред съюзници и твърдо, устойчиво и с увереност ще отстояваме позиции, които са в интерес на Българската армия“, отбеляза генерал-майор Кръстев. По думите му - стабилността и прогресът на въоръжените сили са гарант за благоденствието и просперитета на нашето общество и на българската държава.
|
06.07.2022 |
На днешното си заседание Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2022 г. в размер до 100 милиона лева. Те са за сметка на други предвидени разходи в държавния бюджет. Тези средства, както и плановете за ефективно харчене на средствата в системата, ще дадат възможност за увеличаване на доходите на военнослужещи и цивилни.
В последните години Министерството на отбраната и Българската армия изпитват сериозни проблеми да повишат мотивацията за постъпване, изпълнение и задържане на работа на военнослужещите и цивилните служители. Според министъра на отбраната Драгомир Заков тези проблеми водят и до липса на перспективи за младите военнослужещи.
Министър Заков постави особен фокус и върху ефективното изразходване на средства в системата на Министерството на отбраната. Този подход реално позволява повишаване на заплатите в сектора, както и да се реши един от основните проблеми, който касае военнослужещите в последните месеци – увеличаването на порциона. Според министър Заков може да има възможност да се повишат и т.нар. квартирни в последното тримесечие на годината.
Той заяви, че в Министерството на отбраната се работи и по план как да се преодолее сериозният проблем с дисбаланса в доходите в системата, както и за изчистването на някои системни грешки, които водят до липса на перспектива в развитието на младите военнослужещи.
|
05.07.2022 |
  „България показа възможности като страна-домакин на структура на НАТО, каквато е Центърът, и ясно заяви нашите възможности да допринасяме за сигурността в Алианса, в случая в гражданската сфера, което също е елемент от неговите мисии и задачи“. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков днес, 5 юли, по време на церемонията по повод присъединяването на Унгария към Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране на бедствия (CMDR COE). Унгария стана петата страна към организацията след подписване от представители на България, Гърция, Полша, Румъния, Унгария и Съвместното командване по трансформацията на НАТО на нота за присъединяването ѝ като спонсорираща нация към Меморандума за разбирателство на 25 април 2022 г. в Норфолк – САЩ.
„Това е общо усилие, в случая между вече пет държави, чиято експертиза ние събираме тук на едно място, и което повишава нашите способности, за да можем да предлагаме решения, включително иновативни такива, за справяне с различни видове бедствия, аварии, катастрофи“, каза още министър Заков. Той подчерта приноса на непрекъснатите усилия на CMDR COE в областта на изследванията и анализа, образованието и обучението, разработването на концепции и доктрини, експериментирането и извеждането на поуки за подобряването на способностите за управление на кризи и реагиране при бедствия на НАТО и неговите партньори, което подпомага процеса на по-широка трансформация на Алианса. Министър Заков пожела на Центъра да продължи да посреща предизвикателствата и да ги превръща в реални възможности за по-нататъшно подобрение, като по този начин допринася за по-стабилна и по-безопасна среда за сигурност.
Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (CMDR COE) е многонационална военна организация на НАТО, спонсорирана от Република Гърция, Република Полша, Република Унгария, Румъния и Република България (рамкова нация). Екипът на Центъра от военни и цивилни експерти се занимава с широк спектър от въпроси, свързани с управлението на кризи и реакцията при бедствия, с крайната цел да подкрепят стандартизацията и трансформацията на НАТО.
|
01.07.2022 |
|
30.06.2022 |
  „Създаването на Съвместното командване на силите (СКС) безспорно е един от възловите етапи в развитието на Въоръжените сили и в Българската армия. Днес ние, воините от Съвместното командване на силите, сме преки наследници на военнослужещите от Съвместното оперативно командване - структура, която те създадоха, за да отговори на тогавашните реалности по отношение на командването, управлението и административния контрол на военните формирования, участващи в мисии и операции извън територията на страната.“ Това каза командирът на СКС генерал-майор Валери Цолов на тържеството по повод 11-ата годишнина от създаването на командването. Той открои заслугите на командирите, заместник-командирите и началниците на отдели, отдали сили и енергия за развитието на Съвместното оперативно командване и Съвместното командване на силите.
В обръщението си към личния състав на СКС генерал-майор Валери Цолов изказа своята искрена благодарност за достойната служба, професионализма, чувството за дълг и отговорност, които военнослужещите и цивилните служители от СКС и подчинените военни формирования проявяват при изпълнението на сложните и динамични задачи.
„Проведеният Стратегически преглед на отбраната и Планът за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. поставиха нови изисквания в дейността на Съвместното командване на силите. Фокусът на нашата дейност беше насочен основно към развитието на способности за планиране и провеждане на съвместни операции и осъществяване на координация и взаимодействие, както и към организирането и ръководството на съвместната подготовка, разузнаването и комуникационно-информационната поддръжка на операциите“, посочи командирът на СКС.
През 2022 г. СКС за първи път планира и проведе реални действия с формирования от състава на Българската армия под формата на съвместно учение. Основен фокус пред командването са и мисиите в Босна и Херцеговина и Косово, където българските военнослужещи се представят достойно и професионално изпълняват своите задачи. В контекста на системата за колективна отбрана се задълбочиха връзките на командването с щабове от различните нива в командната структура на НАТО в процеса на планиране на колективните дейности по гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на страната ни.
В поздравителния си адрес, президентът на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев изрази своето уважение към ръководството и личния състав на СКС за посветеността, професионализма и високото чувство на отговорност за усъвършенстване на съвместната подготовка на войските и щабовете и за изпълване със съдържание на разбирането за съвместни бойни действия и операции.
От името на министъра на отбраната Драгомир Заков, заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев връчи награди на военнослужещи от подчинените на СКС формирования и отправи своите благодарности към целия личен състав за усиления труд и професионализъм за утвърждаване на командването в изключително важни области като планиране, координиране и ръководство на съвместни операции по трите мисии на Въоръжените сили.
Личният състав на Съвместното командване на силите беше поздравен и от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев. В своето обръщение той благодари за постигнатите през годината резултати, за приноса към сигурността на страната в национален и съюзен формат и изрази увереност, че всички ще продължат все така със силно чувство за дълг и професионализъм да изпълняват целия спектър от отговорни задачи на СКС. От името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той връчи награди на военнослужещи и цивилни служители от командването за постигнати високи резултати в служебната дейност и по повод празника.
Празникът на СКС уважиха много официални гости, сред които съветникът по военна сигурност на президента на Република България генерал-лейтенант Любчо Тодоров, заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов, командирите на Сухопътните войски, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Михаил Попов, контраадмирал Кирил Михайлов и генерал-майор Явор Матеев, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев, началникът на Военна академия „Г.С. Раковски“ генерал-майор Тодор Дочев, аташета по отбрана, акредитирани в страната, бивши командващи и заместник-командващи на СКС, председатели на военно-патриотични организации.
|
« 1 2 3
475 476 477 » |
|
 |