 |
26.05.2023 |
Структури на Министерството на отбраната ще участват в пълномащабно учение на Столична община „Сила 23“ за защита при бедствия. Учението се организира с цел проверка на планираните мерки и дейности за защита на населението при земетресение. Ще се тестват също и взаимодействието и координацията на общинските и държавните структури при овладяване на последиците при бедствие от такъв характер.
Министерството на отбраната участва в учението „Сила 23“ с личен състав и техника от 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) – Мусачево от състава на Сухопътните войски. Под ръководството на старши лейтенант Виктор Сотиров, заместник-командир на първа рота за ЯХБЗиЕ, военнослужещи с два специални автомобила ще отработват задачи по ядрена, химическа и биологическа защита. На статичен дисплей ще бъдат показани отбранителни продукти за радиационно и химическо разузнаване, сред които техника, прибори за идентификация, детекция и мониторинг и индивидуални средства за защита. В учението са включени и експерти по реагиране при бедствия от Щаба на отбраната, два медицински екипа с реанимобили от Военномедицинска академия за подпомагане на дейността на Министерството на здравеопазването, както и Служба „Военна полиция“. Участието на военнослужещите в съвместни дейности с останалите участници в учението ще наблюдава началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Учението „Сила 23“ ще се проведе на 28 май 2023 г. на територията на район „Люлин“.
|
26.05.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще наблюдават на 29 май (понеделник) демонстрациите на способности на участниците в тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит 23“ на учебен полигон „Ново село“.
„Отбранителен щит 23“ е част от многонационалното мащабно учение „Defender Europe 23“ и се провежда от 17 до 29 май в района на УП „Ново село“. По време на учението, в което участват над 400 български военнослужещи, ще бъде развърната многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, усилен с танков взвод, самоходна артилерийска батарея и формирования за ядрена, химическа и бактериологична защита от българските Сухопътни войски, формирования от Сухопътните войски на САЩ, италианско формирование от многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на българските Военновъздушни сили.
Основната цел на „Отбранителен щит 23“ е да се повиши подготовката на участниците в многонационална среда за провеждане на отбранителни действия.
|
25.05.2023 |
  Над 80 експерти от различни европейски държави, институции и организации участват в първото симулационно учение в сферата на хибридните заплахи. То се провежда в София на 25 и 26 май в рамките на Консултативния форум за устойчива енергия в сектора на отбраната и сигурността (CF SEDSS III). Домакин на симулационното учение (TTX) е Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, под егидата на Министерството на отбраната.
„Това симулационно учение, чийто домакин е София, предоставя възможност да се насърчи сътрудничеството между заинтересованите страни в отбранителния и гражданския сектор“, заяви бригаден генерал Радостин Илиев, директор на дирекция „Отбранителна политика“, на откриването на събитието. По думите му – симулационното учение допринася за задълбочаване на общото разбиране за това как хибридните заплахи могат да повлияят на критичната енергийна инфраструктура и впоследствие да компрометират оперативната ефективност на въоръжените сили.
На откриването на форума Георгиос Янопулос, заместник-директор на Съвместния изследователски център „Космос, сигурност и миграция“ към Европейската комисия, подчерта, че „подобни инициативи са отлична възможност да бъдат приложени на практика и изпробвани в реални условия нови концепции за изграждане на устойчивост срещу хибридни заплахи с участието на експерти от областта“. По думите му - това е един от моментите, в които науката, стратегическото мислене и оперативните способности се съчетават по убедителен начин.
В рамките на събитието бяха представени и основните констатации от проучване, свързано с повишаването на устойчивостта срещу хибридни заплахи на свързаната с отбраната критична енергийна инфраструктура. На равнище Европейски съюз проучването предлага създаването на платформа за сътрудничество и комуникационни канали за справяне с хибридните заплахи и насърчаване на гражданско-военното сътрудничество. На ниво министерства на отбраната препоръките се фокусират върху проследяване на отговорността за собствеността на критичната енергийна инфраструктура, редовни оценки на уязвимостта, събиране и анализ на данни след настъпване на дадено събитие, създаване на комуникационни канали, инвестиране в обучение на персонала и др.
*** Първото симулационно учение (TTX) в сектор хибридни заплахи в контекста на Работна група 3 на Консултативния форум за устойчива енергия в сектора на отбраната и сигурността (CF SEDSS) „Защита на критичната енергийна инфраструктура“ се организира от Европейската Агенция по Отбрана (EDA) с подкрепата на Генерална дирекция „Съвместен изследователски център“ на Европейската комисия (DG JRC). Учението симулира реални сценарии, използващи комбинация от хибридни заплахи, които са актуални за CF SEDSS, като кибер или физически атаки, кампании за дезинформация, ефекти от изменението на климата върху свързаната с отбраната критична енергийна инфраструктура и др. Участниците имат възможност да обменят информация и сведения за най-добрите практики, да повишат осведомеността относно сложността на хибридните заплахи и да придобият умения, необходими за подобряване на реакцията в среда на комплексни заплахи.
|
22.05.2023 |
   Започна провеждането на две от многонационалните планирани учения в „Defender-2023“ - тактическите учения с бойни стрелби „Отбранителен щит - 2023” и „Пирински страж - 2023“. Откриващата церемония на батальонното тактическо учение с бойни стрелби „Пирински страж-23“ се проведе на Учебен полигон „Корен“ с издигане на знамената на страните участнички - България, Гърция и Италия, както и знамето на учението.
Командирът на 3-о бригадно командване полковник Митко Балтов тържествено връчи на военнослужещите от 3-и механизиран батальон-Благоевград и от 10-и механизиран батальон - Враца специално изработени знамена на формированията.
От днес до 27 май под ръководството на командира на 3-и механизиран батальон ще бъдат проведени тактико-строеви занятия и ротни-тактически учения с използването на стимулационната система DITS от Националния военен учебен комплекс „Чаралица“.
По време на учението ще бъде развърнат щаб на многонационална бригада и многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, танкова рота, реактивна и противотанкова батарея от българските Сухопътни войски, гръцки танков взвод, танков взвод от състава на многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на ВВС на България и Гърция.
Тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит 23“ на тема „Отбрана на механизиран батальон в първия ешелон на механизирана бригада“ се провежда на учебен полигон „Ново село”. Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, а директор - полковник Калоян Василев - заместник-командир на Единния център за начална подготовка (ЕЦНП). Офицер, провеждащ учението е командирът на ЕЦНП –Плевен полковник Иван Вълев.
В “Отбранителен щит 23” участват над 400 български военнослужещи от 4 механизиран батальон на ЕЦНП, танков взвод от 61 танков батальон на Центъра за подготовка на специалисти, самоходна артилерийска батарея от 2 механизирана бригада, модул за радиационно и химическо разузнаване и модул за специална санитарна обработка от 59 батальон за ЯХБЗиЕ, от състава на Сухопътните войски, сили и средства от ВВС, механизирана рота, минохвъргачен взвод и инженерен взвод от Сухопътните войски на САЩ, инженерен взвод от Националната гвардия на щата Тенеси/САЩ, както и механизирана рота, взвод за противовъздушна отбрана, модул за ядрена, химическа и биологична защита и екип предни авионасочвачи от Република Италия.
Основната цел е да се повиши подготовката на участниците в многонационална среда за провеждане на отбранителни действия.
|
18.05.2023 |
В края на 16-та Конференция на началниците на отбраната на балканските страни по въпросите на военното сътрудничество бе подписано съвместно изявление. Събитието се проведе днес, 18 май, в София. С него военните ръководители потвърдиха своята решимост да останат ангажирани с насърчаването на сътрудничеството между въоръжените сили на държавите, участнички в инициативата.
„Укрепването на военното сътрудничество е ключова част от нашите усилия и ние вярваме, че тази инициатива полага постоянни усилия за подобряването на оперативната съвместимост и насърчаването на стабилността в региона. Ние сме решени да продължим да работим заедно, за да осигурим взаимодействие, насочено към взаимно разбирателство и уважение в Балканския регион“, пише в изявлението.
В документа началниците на отбраната отбелязват, че изданието на конференцията в София отново е предоставила отлична възможност да бъдат обсъдени теми, свързани с регионални инициативи във военната област. „Потвърждаваме общите си цели за насърчаването на тази инициатива и за демонстрирането на общия ни ангажимент за разширяване на вече установените механизми за сътрудничество“, изразяват своята убеденост те.
В съвместното изявление се подчертават някои от постигнатите резултати, сред които е договореност за създаването от страна на Гърция на платформа за споделяне на информация за злонамерен софтуер като инструмент за събиране и обмен на данни за рисковете и заплахите в киберпространството. Планира се и актуализация на документа за визия за Мрежата за учения и подготовка в Югоизточна Европа с насоки за бъдещото му използване в областта на обучението и подготовката. Посочва се също провеждането в Тирана на международно учение „Strong Balkan-23“ и на обучение по обезвреждане на взривни вещества в последното тримесечие на тази година.
„С подписването на това изявление ние се ангажираме да развиваме партньорството си в дух на прозрачност, взаимна откритост и без да накърняваме специфичния характер на политиката за сигурност и отбрана на всеки един от членовете на инициативата“, заключват началниците на отбраната от балканските страни в своето съвместно изявление.
Пълния текст на документа можете да прочетете тук.
|
» архив новини
|
 |