 |
16.01.2021 |
    „Изминалата година беше успешна за флотилия бойни и спомагателни кораби и общо за Военноморските сили въпреки ограниченията в условията на пандемия. Личният състав показа високо чувство за отговорност и дисциплина и благодарение на усилията на командванията и командирите във ВМС задачите, които си бяхме поставили, бяха изпълнени. Случиха се неща за първи път от много години като стрелбата с ПКК „Рубеж“, противоминното учение „Посейдон“ с открити мини от Първата и Втората световна война в северния Несебърски залив, както и успешното участие на фрегатата „Смели“ в операцията на НАТО „Sea Guardian“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при участието си вчера, 15 януари, в анализа на резултатите от подготовката на флотилия бойни и спомагателни кораби – ВМС през учебната 2020 г., който се проведе в Пункт за базиране Бургас.
Адмирал Ефтимов подчерта, че експертизата на офицерския състав е главният двигател на прогреса в армията. Той изрази своята увереност в професионализма, силата и несломимия дух на българските военни моряци и им благодари за ежедневните усилия, които полагат за утвърждаването на престижа и авторитета на Въоръжените сили на Република България.
Беше направен анализ на участието на кораби от състава на флотилията в учения, съвместни подготовки и други мероприятия през 2020 г. Отбелязани бяха доброто сътрудничество и взаимодействието с държавната и местна власт. Многократно личен състав и техника от състава на флотилията участваха в унищожаване и обезвреждане на открити невзривени боеприпаси и в оказване помощ на населението.
Командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков направи извода, че всички поставени задачи са изпълнени с много добра ефективност, с надграждане на постигнатото ниво на подготовка на личния състав за работа в коалиционен формат и повишаване на оперативната съвместимост със страните-членки на НАТО. Той очерта и основните насоки за работа на военното формирование през 2021 г.
Командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов даде висока оценка за дейността на флотилията през 2020 г. Той определи подготовката на офицерите като ключов момент в развитието на кадрите като акцентира върху необходимостта от преминаване през различни длъжности и позиции за повишаването на тяхната комплексна подготовка и визия за бъдещото им успешно професионално израстване.
По-късно вчера началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов посетиха новия център по киберсигурност във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, гр. Варна. Те бяха посрещнати от началника на училището флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Началникът на отбраната се запозна с възможностите и целите на киберцентъра.
„ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се утвърди като иноватор, като флагман на научната дейност в Българската армия и Въоръжените сили. Този център за киберотбрана е не само част от Катедра „Информационни и комуникационни технологии“ на Морското училище, но е изграден с визия и концепция да служи за нуждите на Българската армия и държава“, категоричен беше адмирал Ефтимов.
|
14.01.2021 |
|
13.01.2021 |
|
12.01.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участваха днес, 12 януари, в честването на 113-ата годишнина от създаването на българското военно разузнаване и празник на служба „Военно разузнаване“ (СВР). В двора на службата бе отслужен молебен за здраве. На ритуала присъстваха и.д. директорът на служба „Военно разузнаване“ полковник Велко Атанасов и ръководният състав на службата.
„Днешният празник е чудесен повод да отбележим приноса и заслугите на най-старата българска специална служба - наследник и продължител на славните традиции и опит на българските военни разузнавачи, проявили героизъм и себеотрицание“, се казва в поздравителния адрес от министъра на отбраната Красимир Каракачанов към военнослужещите и цивилните служители от военното разузнаване. Той изразява своята благодарност за всеотдайността, енергията и професионализма на целия личен състав на службата.
„В празничния ден изразявам увереността си, че вашата експертиза ще продължи да бъде в основата на своевременното и точно идентифициране, оценката и изпреварващото информиране за потенциалните рискове и заплахи за сигурността и интересите на страната“, се посочва в поздравителния адрес на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изразява своята категоричност, че компетентността и високият професионализъм на военните ни разузнавачи безспорно са от голямо значение за вземането на обосновани решения в областта на отбраната и Въоръжените сили. „Уверявам ви, че ще разчитам на нея при осъществяване на моите правомощия като началник на отбраната и в бъдеще“, заявява в поздравлението си адмирал Ефтимов.
Официалните гости и ръководството поднесоха венци и цветя на паметниците на загиналите при изпълнение на служебния си дълг български военни разузнавачи.
Празникът на българското военно разузнаване бе отбелязан и от Съвместното командване на силите. Командващият на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров поздрави личния състав от отдел „Разузнаване“ и „Оперативния разузнавателен информационен център“ за активната им и достойна воинска служба.
През 1908 г. на 12.01 (нов стил) влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция.
С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. 12 януари е обявен за официален празник на българското военно разузнаване.
|
11.01.2021 |
  „Познаването на Раковски и осмислянето на Раковски ще доведат до идеи и енергия, които ще бъдат полезни за България“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на пресконференция за представянето на програмата за националните чествания на 200 години от рождението на Георги Раковски (1821 - 1867), във Военната академия днес, 11 януари.
По думите му Първа и Втора българска легия са първообразът на Българската армия и това е причината Военната академия, най-старото ни висше военно училище, да носи днес неговото име. „Самата легия на Раковски по същество е олицетворение на общобългарската идея. Ако погледнете списъка на легионерите в Белград и в Първата, и във Втората българска легия, ще видите хора не само от днешните предели на България. Ще видите хора от пределите на днешната Република Северна Македония, хора от пределите на днешна Северна Добруджа, хора от Тракия от онези части, които днес не са в България. Това, според мен, е първообразът на Българската армия. Идея, с която събираш млади хора, възпитаваш ги и ги обучаваш, включително и на военна наука. След това те, включително и Левски, продължават делото на Раковски“, посочи още министър Красимир Каракачанов. Той изрази надежда националните чествания и мероприятията, свързани с тях, да доведат до „по-сериозно познаване от бъдещите поколения на личността на един велик българин, който стои леко встрани или по една или друга причина е поставен в сянката на други свои съвременници, бих казал – незаслужено“.
Генерал-майор Груди Ангелов, началник на Военната академия „Г. С. Раковски“, представи Инициативния комитет за отбелязване на годишнината, в който влизат известни представители на различни сфери на обществения и културен живот. Кметовете на населени места в страната представиха чрез видеоконферетна връзка най-важните мероприятия, предвидени за реализиране в градовете София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Котел, Панагюрище и Раковски.
Планът за подготовката и тържественото отбелязване на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски предвижда изработване на военно-учебен и документален филм за Георги Раковски, изложби на произведения на Раковски и срещи-четения в различни населени места, експозиция от оригинални документи, архиви и старопечатни книги в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, отворени врати във Военната академия и много други мероприятия.
Националните чествания, посветени на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски, са под патронажа на Красимир Каракачанов – заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на отбраната и Боил Банов - министър на културата. Събитията ще се проведат през цялата година. На съвместната пресконференция присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на културата Боил Банов, началникът на Военната академия генерал-майор д-р Груди Ангелов, заместник-кметът на Столична община д-р Тодор Чобанов.
|
» архив новини
|
 |